Jump to content

Restraint System Failure


gras2006

Recommended Posts

Ieri mi-a aparut in bord urmatoarul mesaj: Restraint System Failure. Sunt aprinsi permanent martorii de la airbag si centuri de siguranta,

Am rasfoit cateva forumuri si am aflat cum ca ar fi de vina un senzor de greutate de la scaunul pasagerului. Se pare ca este o problema des intalnita si este o eroare de fabricatie.

"La ceilalti" sunt rechemate gratuit pentru inlocuirea senzorului toate masinile fabricate intre 04-06 (aprox. 300.000 buc), chiar si pt cele iesite din garantie.

Oare se intampla acest lucru si la noi?

 

Anuntul este activ pe site:

 

http://www.bmwusa.com/Standard/Content/Con...taryRecall.aspx

 

Masina este un 525d din 03.2005.

A mai avut cineva problema aceasta?

Link to comment
Share on other sites

Da ...io am avut...a dat frati-miu scaunul pasagerului la maxim in spate ca sa stea ca in Lincoln...si de atunci imi aparea eraorea asta...

Am dat scaunelul in fata un pic si am pipait pe sub scaun...un cablu (probabil cel de la senzor) era prins in sina scaunului si mufa era iesita de la locul ei un pic. Am eliberatr cablus si am impins mufa si gata ! :)

 

Insa poate fi si senzorii din scaune...am citit si eu ca mai pica...uneori...!

Link to comment
Share on other sites

Da ...io am avut...a dat frati-miu scaunul pasagerului la maxim in spate ca sa stea ca in Lincoln...si de atunci imi aparea eraorea asta...

Am dat scaunelul in fata un pic si am pipait pe sub scaun...un cablu (probabil cel de la senzor) era prins in sina scaunului si mufa era iesita de la locul ei un pic. Am eliberatr cablus si am impins mufa si gata ! :)

 

Insa poate fi si senzorii din scaune...am citit si eu ca mai pica...uneori...!

 

Multumesc pentru sfat, de data asta chiar a mers. Sper sa tina. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Da ...io am avut...a dat frati-miu scaunul pasagerului la maxim in spate ca sa stea ca in Lincoln...si de atunci imi aparea eraorea asta...

Am dat scaunelul in fata un pic si am pipait pe sub scaun...un cablu (probabil cel de la senzor) era prins in sina scaunului si mufa era iesita de la locul ei un pic. Am eliberatr cablus si am impins mufa si gata ! :)

 

Insa poate fi si senzorii din scaune...am citit si eu ca mai pica...uneori...!

 

Multumesc pentru sfat, de data asta chiar a mers. Sper sa tina. :lol:

 

 

Din pacate iarasi a aparut mesajul astazi. Am tras de toate firele dar nimic. O sa sun sa ma programez la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema o am si eu.am sters-o iar dupa o saptamana a aparut din nou.am inteles ca trebuie detapitat scaunul pentru schimbarea acelui senzor,deci o sa caut alta varianta.Daca stie cineva vreo solutie,astept.

 

Din pacate nu este o alta solutie decat detapitarea scaunului si schimbarea senzorului. Si eu am sters eroarea de 3 ori si tot reaparea dupa cateva zile, daca este la fel si la tine, concluzia este ca senzorul din scaun este defect. Ar mai fi o varianta sa schimbi scaunul cu un altul second bun dar nu cred ca se merita.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e asa de grav ca sa schimbi senzorul. Si eu am problema asta.Nu face contact mufa de la senzor de sub scaun.Mie mi-a umblat un mecanic la ea si mi-a resetat eroarea din tester.Mi-a zis ca daca mai apare sa vin cu masina sa-mi lege pe direct firele, dar nu m-am mai dus.De un an merg cu becul ala aprins.....oricum E 60 e pom de craciun...se aprind...se sting beculetze...beculetze...:)
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e asa de grav ca sa schimbi senzorul. Si eu am problema asta.Nu face contact mufa de la senzor de sub scaun.Mie mi-a umblat un mecanic la ea si mi-a resetat eroarea din tester.Mi-a zis ca daca mai apare sa vin cu masina sa-mi lege pe direct firele, dar nu m-am mai dus.De un an merg cu becul ala aprins.....oricum E 60 e pom de craciun...se aprind...se sting beculetze...beculetze...:)

sa nu te duci sa-ti lege firele pe direct asa le am eu si din cand in cand imi apare eroare cu restraint care trebuie resetata din tester si apoi iar apare, de aia vreau sa schimb lacatul de centura ca vine cu tot cu mufa

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am fost programat si mi-au schimbat senzorul din scaun: 790 lei + 180 lei diagnoza la prima vizita plus 2 drumuri la Iasi, dar acum este OK.

ti-a detapitzat scaunul sau cum ai facut? Cat a durat? Ai fost la Trado motors? esti multumit, ceva urme au ramas?

 

La Trado Motors a durat vreo 4 ore. Nu se cunoaste nimic, au spus ca au scos scaunul si de aceia au inlocuit si 4 cleme care nu se mai puteau refolosi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.