Jump to content

problema siguranta ( electrica ) marsalier e46


UFO

Recommended Posts

ma puteti ajuta cu o parere legata de motivul pt care mi se arde siguranta de la marsalier cand pun maneta schimbatorului in pozitia destinata marsalierului ? se arde de fiecare data. Am schimbat la sigurante de m-am plictisit.

 

 

sorry am uitat. e46 / 2000

Link to comment
Share on other sites

Probabil ai un scurt undeva. Poate fi in comutatorul de marsarier aflat pe cutie, in mufa acestuia, in soclul becului de marsarier sau in firele ce ajung la bec.

 

Verifica-le pe rand. In primul rand scoate mufa de la comutator si verifica daca mufa este in stare buna sau daca vreunul din cei doi pini ai comutatorului nu face cumva scurt la masa. Scoate si becul si verifica soclul. Daca astea sunt bune inseamna ca ai undeva un scurt pe firele ce ajung la bec.

 

PS : Corect se spune MARSARIER, nu marsalier !

Link to comment
Share on other sites

Probabil ai un scurt undeva. Poate fi in comutatorul de marsarier aflat pe cutie, in mufa acestuia, in soclul becului de marsarier sau in firele ce ajung la bec.

 

Verifica-le pe rand. In primul rand scoate mufa de la comutator si verifica daca mufa este in stare buna sau daca vreunul din cei doi pini ai comutatorului nu fac cumva scurt la masa. Scoate si becul si verifica soclul. Daca astea sunt bune inseamna ca ai undeva un scurt pe firele ce ajung la bec.

 

PS : Corect se spune MARSARIER, nu marsalier !

 

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Si cum ajung acolo sa verific? am nevoie de canal, rampa?

 

 

Ar fi de preferat un canal, rampa, elevator dar poti sa te bagi si sub masina (e destul de incomod).

 

Intrerupatorul ala este pe cutia de viteze, pe partea pasagerului.

Link to comment
Share on other sites

curata suclurile de la becurile pentru marsarier si schimba iar siguranta. daca se arde inseamna ca e de la suportul de becuri de la stopuri. toata lumea are probleme cu stopurile spate. eu prima data am curatat toate mufele de la stopuri si am schimbat becurile si nu mi-a mai facut probleme o perioada, apoi iar a inceput si am schimbat suportii de becuri si gata. imi facea scurt la pinii de la mufe din cauza coroziunii
Link to comment
Share on other sites

Probleme este din socluri(probabil un bec este bagat stramb sau invers) , nu din sonda din cutie (prin sonda de marsalier nu-ti trece decat curent (-) si nu are cu ce sa faca scurt in zona aia). Singurul traseu (+) care-l ai in instalatia electrica pt becurile de marsalier este de la tablou de sigurante pana in la stopurile din spate. Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.