Jump to content

Redline


r0n1n

Recommended Posts

Am cautat si eu vectra A de 150 cp pe mobile.de si nu am gasit nimic.Am vazut in schimb multe vectre cu motoare de 2l si 116 cp si rar cu 136 cp .Mie sincer nu mi se pare o performanta sa scoti debea 136 cp dinntr-un motor de 2l.

Parerea mea e ca ai pus prost problema ,bataia nu trebuie sa fie intre caii putere ai masinilor ci intre capacitatea motorul si ce poate scoate un constructor din el. Asa cred ca putea si BMW sa faca un motor de 5l si il facea de 150 cp si un cuplu urias .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De fapt dc te uiti la e46 316 cu motor de 1.9 are doar 105 cai.

Deci pt anul in care a iesit cred ca Vectra A scotea destui cai din 2.0.

 

@io's cred ca are dreptate asa sunt date de producator.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

apropo mihai 20...esti tu asa sigur ca 320i are 9.9 pana la suta? numai fii tu asa de sigur..iti garantez eu ca nu le stii pe toate:)

 

destul de sigur. asa zicea cartea :) respectiv producatorul, despre e46 320i de 150 de cai. ala de 170 e altceva, dar tu nu ai asa ceva . ala parca are 8,2 nu ?

la 150 de ponei e declarat 9,9......ca unii mai slabi in sofat , ca mine, asa scot probabil un 10,5 e altceva. si poate exista si mai dotati , care scot sub cat scrie la carte.....dar nu cred ca se poate sub 9. pune-mi tu un filmulet si te cred ca scoti si in 5, daca vad cu ochii mei. dar stiu sigur ca daca nu ai umblat destul de bine la 320 ala de 150 de cai, o vectra din 90, de 150 de cai te umileste.

 

daca e asa cum zici tu....sa "presupunem"..atunci un passat b6 2.0tdi 140 hp are timpul 0-100 ..de 9.7....deci presupi ca un passat 2.0tdi e peste 320i 150 de cai?

nu te mai lua tu dupa carti de fiecare data:)

Edited by SilviuSLV
Link to comment
Share on other sites

ursul 2.5i are 7,7 pana la 100km/h,

ursu' stock? in ce film? de unde ai datele astea?

spre exemplu : http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=31163

da' acu dreacu mai stie ... ca sunt diferite site-uri care dau diferite date ...

 

dar stiu sigur ca daca nu ai umblat destul de bine la 320 ala de 150 de cai, o vectra din 90, de 150 de cai te umileste.

pe mine, o data din trei, m-a "dovedit" la mustata o calibra de 150cp (adica m-a luat cam la distanta de o masina dupa 190 km/h). banuiesc ca ursu' e cam "patrat" si nu are aerodinamicitatea calibrei. oricum, calibra aia MERGEA. asta e ...

Link to comment
Share on other sites

Am citit toate paginile ca sa ajung sa vad care e rezultatul aceste discutii..... si spre uimirea mea.... f multe perle, aberatii.... comparatii fara logica cum ar fi c20let vs e36 2.0. Daca C20let e varianta de top a celor de la opel de ce nu e comparata cu o varianta de top de la bmw Ex e36 M3 de 3.0 sau 3.2, care sa tine cont sunt aspirate. Am mai auzit niste povesti despre redline-uri si rpm-uri, poate ca mult dintre cei care vb de rpm-uri nu au idee ca ele sunt date de catre unghiul axei cu came si de cursa bielei.

Chestia cu cutia de m3 care nu se potriveste pe 316 si ca nici cutiile de bmw nu se potrivesc intre ele am si eu un contra-argument m50b20 are aceeasi cutie cu m50b25 si cu seria m52 si chiar se potriveste si ZF pe ele, toata treaba e ca trebuie ales raportul din grup care sa compenseze. Legate de treaba cu vectra si cu bmw-urile nu pot spune decat ca totu se rezuma la 402m si cam atata dar exista o vorba intre cei care chiar fac curse frecvent "CAI VAND MASINA, CUPLU CASTIGA CURSA"

Link to comment
Share on other sites

Se potriveste si cutia in 6 trepte de m, nu am prins faza in care a zis careva ca nu merge nu stiu ce cutie, nu stiu unde.

 

Codul difera la cutii, rapoartele lor sunt aceleasi la e36, in afara de Zf si getrag-ul de 6 trepte.

 

Codul difera ca la unele cutii sunt folosite aliaje mai slabe, la altele mai puternice.

Pune o cutie de 316i pe 325i/328i, si la 5 plecari in forja risti sa o rupi iremediabil.

 

Cutia Zf s-a pus pe m3 3.0 si 328i, in rest getrag a echipat gama.

 

Insa topicul asta e dus naibii... de mult. Ar trebui schimbat titlul, ca daca se face curatenie, raman 5 posturi.

Link to comment
Share on other sites

un motor de 316 nu va avea forta sa traga cu cutia de m3 mai mult de 3000 rpm, drept urmare nici viteza nu va fi ca la m3. tocmai asta e ideea, ca cutiile si diferentialele se fac in functie de motor.

nu degeaba la 330 e alta cutie decat la 316, si la 320d alta fata de 330d

 

 

 

La asta ma refeream cand am zis de cutii. Dar cred ca suntem amandoi de acord ca cutia de pe m50 sau m52 sau chiar cea zf nu merge pe 1.6 chit ca e el m43 sau m40, din motive de prindere. Eu nu am discutat de spre aliazele din care sunt facute ci strict ca prindere si ca posibilitate de montare si ca rapoarte (exceptie de la rapoarte fin cea ZF).

 

Cutia Zf s-a pus pe m3 3.0 si 328i, in rest getrag a echipat gama.

 

Eu am vazut un M3 de 3.2L din '93 cu cutie ZF nu vreau sa ma contrazic dar s-ar putea ca primele modele de M3 3.2L sa fi fost echipate cu ZF. ma refere la 93-94. Precizez ca nu stiu daca s-a umblat la masina ea in trecut dar asa a venit din anglia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.