Jump to content

probleme acceleratie e46


Recommended Posts

nu prea cred ca-i clapeta de acceleratie, mai degraba debitmetru lesinat....

pune-o pe tester.

btw: ce motorizare este ?

este 1.9 de 105 CP.As vrea sa o duc si pe tester da nu stiu in deva (de acolo sun eu) cine face...si sa se mai si priceapa sa le citeasca.

 

Nu pare a fi o problema de la clapeta de acceleratie.Ceva erori, becuri aprinse prin bord?

Doar de la ulei bec galben care se aprinde dupa ce se incalzeste motoru...dar nu tot timpul si cand opresc motorul mai ramane aprins un timp dar dispare daca pun si iau contactul....da figura asta din cate am mai citit pe aici e de la senzorul din baie dus...sau poate ma insel(avand in vedere ca nivelul de ulei e verificat si e ok iar schimbul e facut de 6000km).In rest nici un bec.

Edited by kynjo
Link to comment
Share on other sites

Luni merg la tester cu ea...sper numai sa nu fie ceva legat de faptu ca e cutie automata...findca atunci cand plec cu ea dupa ce nu am mai mers cateva ore cu ea nu trece de 2000 de ture si nu schimba viteza...ramane la 30 la cam 1 minut dupa care isi da drumu.

Oricum luni sunt la test si o sa postez ce raspuns i-mi dau acolo

Link to comment
Share on other sites

am fost luni la tester si nu se potrivea cu computeru masinii......si nici mecanicu nu stia prea multe despre cutii automate, asa ca am facut o programare la bavaria in timisoara pentru tester si au spus ca pretu e in jur de 200 lei. voi ce stiti????
Link to comment
Share on other sites

am fost luni la tester si nu se potrivea cu computeru masinii......si nici mecanicu nu stia prea multe despre cutii automate, asa ca am facut o programare la bavaria in timisoara pentru tester si au spus ca pretu e in jur de 200 lei. voi ce stiti????

Cam asta este pretul...

Link to comment
Share on other sites

salut! am si eu un bmw 318 diesel din ´94 in 4 pistoane, ce fel de E este ? cum i-mi dau seama si unde poet sa gasesc si eu un manual de reparatie pt el

ma poate ajuta cineva?

mersi

Masina ca model este E36, daca la asta te referi...daca te referi la norma de poluare nu stiu sigur ,in legatura cu manual de reparatii cauta un program numit TIS, sau 'BMW 3 Series Service Manual - Bentley Publishers ohne' eu il am pentru seria 3 E36 da pt modelele pe benzina.

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu intrebarea mea despre pretul unui debitmetru am gasit singur raspunsul pe autokarma aprox 900 RON. :) piperatttttttt , stie cineva o oferta mai buna undeva pt el...sau se poate cumpara doar senzorul din el (asa am mai citit pe forum), ca sa ies si eu mai ieftin. :lol:
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu intrebarea mea despre pretul unui debitmetru am gasit singur raspunsul pe autokarma aprox 900 RON. :) piperatttttttt , stie cineva o oferta mai buna undeva pt el...sau se poate cumpara doar senzorul din el (asa am mai citit pe forum), ca sa ies si eu mai ieftin. :lol:

 

@dorin75

Link to comment
Share on other sites

ajunge la 4500 ture dupa care ezita si cade in 3500 .Am citit cate ceva si toate lucrurile bat spre TPS da as avea nevoie de ceva sfaturi.

accelereaz-o cu mufa de la debitmetru scoasa

 

In legatura cu intrebarea mea despre pretul unui debitmetru am gasit singur raspunsul pe autokarma aprox 900 RON. :) piperatttttttt , stie cineva o oferta mai buna undeva pt el...sau se poate cumpara doar senzorul din el (asa am mai citit pe forum), ca sa ies si eu mai ieftin. :lol:

da la 500 lei QWP

Link to comment
Share on other sites

mersi mult kynjo pt modelele pe benzina il am si eu dar nu ma ajuta cu nimik

eu trebuie sa umblu la distributie ca e sarita dupa puct :lol:

Ti-am spu...incearca TIS...acolo ai si pt modelul tau e36 tds coupe....sau de care o fi

Il gasesti pe orice torrent searcher...de ex. isohunt

Nu stiu daca te va ajuta sa pui distributia pe punct ,dar merita sa incerci.

 

 

ajunge la 4500 ture dupa care ezita si cade in 3500 .Am citit cate ceva si toate lucrurile bat spre TPS da as avea nevoie de ceva sfaturi.

accelereaz-o cu mufa de la debitmetru scoasa

 

In legatura cu intrebarea mea despre pretul unui debitmetru am gasit singur raspunsul pe autokarma aprox 900 RON. :) piperatttttttt , stie cineva o oferta mai buna undeva pt el...sau se poate cumpara doar senzorul din el (asa am mai citit pe forum), ca sa ies si eu mai ieftin. :)

da la 500 lei QWP

Si unde il pot gasi?

Edited by kynjo
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am cumparat doar senzorul de pe ebay cu 230 ron,asta daca ai rabdare 10-14 zile pana iti ajunge.

230 cu tot cu taxe si transport? Si ar mai fi o problema...eu am un 316i model care in state nu s-a comercializat asa ca nu cred ca se gasesc piese pt el...si nici nu stiu daca e compatibil de pe alt model..323i ,325xi...etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.