Jump to content

Probleme navigatie


luc93

Recommended Posts

Un 525d din 2005 cu navi, nu stiu de care. Am copiat un DVD descarcat de pe net cu Navi Romania 2008, navigatie Romania. Functioneaza normal o perioada de timp dupa care se dezactiveaza singur si imi apar date din meniu, consum, km. etc. Am scos dvd-ul si era foarte cald. Dupa ce s-a racit am introdus iar dvd-ul si a functionat iar o perioada de timp. Vara cand sunt temperaturi foarte ridicate si in masina, timpul de functionare este mai mic. La inceput cand am luat masina din Germania nu facea figuri. Edited by luc93
Link to comment
Share on other sites

ai noroc k doar iti iese in meniu, mie mi se bloca de tot pe ecran chiar daca puteam sa schimb postul radio sau sa trec pe cd. de asemenea nu imi mai iesea dvd-ul din unitatea masinii... eu l-am scris la viteza mica dvd-ul...

 

A da si sa nu uit: mi-a blocat si o caseta audio timp de 2-3 luni (la un moment dat am renuntat sa o scot si am incercat peste 3 luni).

Edited by CRZ
Link to comment
Share on other sites

DVD-ul a fost scris cu 4x deoarece cu 2x nu imi dadea voie. Nu stiu care sunt dvd-urile originale. Niste marci ceva? Este foarte adevarat ca si la mine se bloca radio si toate comenzile de pe volan, insa la apasarea butonului eject, iesea dvd-ul fara probleme. Sa fie si din programul postat pe net?
Link to comment
Share on other sites

Un 525d din 2005 cu navi, nu stiu de care. Am copiat un DVD descarcat de pe net cu Navi Romania 2008, navigatie Romania. Functioneaza normal o perioada de timp dupa care se dezactiveaza singur si imi apar date din meniu, consum, km. etc. Am scos dvd-ul si era foarte cald. Dupa ce s-a racit am introdus iar dvd-ul si a functionat iar o perioada de timp. Vara cand sunt temperaturi foarte ridicate si in masina, timpul de functionare este mai mic. La inceput cand am luat masina din Germania nu facea figuri.

 

Daca vrei sa incerci alternative la DVD-ul original, unele merg chiar OK si sunt la zi adica 2010, vezi pe okazii.ro, sunt unii baieti care au si ei BMW-uri si chiar priceputi. Nu vreu sa le fac lor reclama, vreau sa te ajut pe tine.

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

Un 525d din 2005 cu navi, nu stiu de care. Am copiat un DVD descarcat de pe net cu Navi Romania 2008, navigatie Romania. Functioneaza normal o perioada de timp dupa care se dezactiveaza singur si imi apar date din meniu, consum, km. etc. Am scos dvd-ul si era foarte cald. Dupa ce s-a racit am introdus iar dvd-ul si a functionat iar o perioada de timp. Vara cand sunt temperaturi foarte ridicate si in masina, timpul de functionare este mai mic. La inceput cand am luat masina din Germania nu facea figuri.

 

Ciudat este ca nu iti da eroare. Daca citeste DVD-ul si ajunge unitatea la o temperatura ridicata sau intr-o zona a DVD-ului mai greu de citit (exteriorul) ar trebui sa-ti dea eroare gen DVD read error.

 

Daca se intrerupe brusc si nu zice nimic inseamna ca te va lasa unitatea mai devreme sau mai tarziu. Poate fi un reset intern cauzat de un watchdog care, daca o parte nu mai raspunde o reseataza automat. Este doar o teorie pentru ca nu am vazut-o

 

In al doilea rand, sa scoti DVD-ul cald nu e o problema. Daca insa este fierbinte tare ai o problema. Ar putea merge insa un pic mai bine cu cel original care nu este "ars" ci este realizat dupa o matrita.

Link to comment
Share on other sites

Da dvd-ul original nu se comporta asa indiferent de cat este lasat sa functioneze si ce temperatura este afara sau in masina. Nu il prea folosesc deoarece nu are navigatia pentru Romania. Daca era treaba cu unitatea, cred ca trebuia sa se comporte la fel indiferent de dvd. Aveti dreptate dvd facut de mine este foarte cald chiar fierbinte dupa o anumita perioada de functionare si este foarte zgariat. Deja este al treilea pe care-l folosesc. Edited by luc93
Link to comment
Share on other sites

Da dvd-ul original nu se comporta asa indiferent de cat este lasat sa functioneze si ce temperatura este afara sau in masina. Nu il prea folosesc deoarece nu are navigatia pentru Romania. Daca era treaba cu unitatea, cred ca trebuia sa se comporte la fel indiferent de dvd. Aveti dreptate dvd facut de mine este foarte cald chiar fierbinte dupa o anumita perioada de functionare si este foarte zgariat. Deja este al treilea pe care-l folosesc.

 

Exista unitati care se infierbanta mai mult daca nu citesc DVD-ul bine sau la limita. Oricum nu are voie sa se infierbante peste masura incat sa se opreasca din functionare.

 

Incearca sa rescrii DVD-ul cu tipul opus de DVD. Mie imi citeste si DVD+R si DVD-R. Incearca cu tipul opus de DVD si scrie-l tot la 4X. Poate se va comporta mai bine

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.