Jump to content

rulmenti spate


bumbum12i

Recommended Posts

Salut Am si eu o problema de ceva timp imi huruie un rulment pe spate stanga si as vrea sa il schimb dar nu stiu ce trebuie sa fac, sa schimb ambii rulmenti adica stanga dreapta ? si ce firma adica nici ceva foarte scump nici prea ieftin , sa fie ceva bun bmw e46 2003 110kw .Multumesc astept rasp Edited by bumbum12i
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie schimbat si cel care nu este defect. Il schimbi doar pe cel defect.

Esti sigur ca este rulmentul de vina fiindca huruie ?

 

Cel mai important este sa se priceapa mecanicul tau la inlocuit rulmenti. Nu ca ar fii un proces deosebit, dar multi folosesc ciocanul :)

Link to comment
Share on other sites

Rulmentii nu tre sa ii schimbi pe amandoi. Si la mine facea galagie mare un rulment pe spate, si l-am schimbat doar pe acela.

Daca vrei cei mai buni rulmenti... SKF, insa sunt cam scumpi.

Oricum...parca si Febi sunt buni.

Noroc ca nu tre sa ii schimbi si cei de pe fata. Acolo preturile sunt de 3 ori mai mari.

Un SKF pe spate e vreo 300 lei, iar pe fata cred ca e 700 :)

In cazul tau...un rulment pe spate (Febi) e vreo 150 ron

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie schimbat si cel care nu este defect. Il schimbi doar pe cel defect.

Esti sigur ca este rulmentul de vina fiindca huruie ?

 

Cel mai important este sa se priceapa mecanicul tau la inlocuit rulmenti. Nu ca ar fii un proces deosebit, dar multi folosesc ciocanul :)

 

 

Da sunt cam sigur ca rulmentul e de vina , daca virez spre dreapta nu se mai aude iar cand revin pe pozitia normala revine huruitu

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie schimbat si cel care nu este defect. Il schimbi doar pe cel defect.

Esti sigur ca este rulmentul de vina fiindca huruie ?

 

Cel mai important este sa se priceapa mecanicul tau la inlocuit rulmenti. Nu ca ar fii un proces deosebit, dar multi folosesc ciocanul :lol:

 

 

Da sunt cam sigur ca rulmentul e de vina , daca virez spre dreapta nu se mai aude iar cand revin pe pozitia normala revine huruitu

 

Ridic-o(chiar si pe cric, da sa stea bine) si misca stanga-dreapta(tragand) de roata. Asa te convingi sigur, si cel mai simplu, dace el e d vina :) ! Insa cum s-a spus si mai sus, nu e nevoie sa-i schimbi pe amandoi.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am schimbat un rulment de curand, pe spate-stanga. Se auzea foarte urat. Nu trebuiesc schimbati amandoi, dar daca mergeti la un service altul decat reprezentanta cred ca iesiti la manopera si piese cu ambele roti cat cu o roata la reprezentanta. Eu recomand schimbarea ambilor rulmenti daca tot faceti o treaba. Plus ca nu-s asa scumpi daca nu-i cumperi de la reprezentanta. Aprox 200 lei un rulment spate SKF.

Initial am zis sa nu-l schimb la reprezentanta, asa ca mi-am cumparat un rulment SKF si am mers la 2 service-uri si n-au reusit sa-mi scoata rulmentul.

Atunci am mers la reprezentanta si ei au reusit, dar a trebuit sa cumpar rulmentul tot de la ei. Manopera + piesa -~ 700 lei. I-am intrebat ce rulment au pus, n-au stiut sa-mi zica marca...ca nu scrie pe el.

Drept urmare, daca vreti sa schimbati un rulment pe spate, la un E46 sedan cu facelift (sau alta masina din lista asta) si NU vreti sa-l schimbati la reprezentante (si AB si Filaret vor sa iei piesa de la ei) ci la un alt service va dau eu un rulment nou nout, cu factura si tot ce trebuie. Gasiti aici mai multe detalii:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=901330

 

Daca vrei cei mai buni rulmenti... SKF, insa sunt cam scumpi.

Oricum...parca si Febi sunt buni.

Un SKF pe spate e vreo 300 lei, iar pe fata cred ca e 700 :)

In cazul tau...un rulment pe spate (Febi) e vreo 150 ron

 

Cam mari preturile astea. De unde le-ai scos?? Am luat la sf lui octombrie SKF (si era cel mai scump) cu 177 lei...

Adica preturile plecau de pe la 130 lei ... dar nu mai tin minte bine ce marca. Febi intr-adevar parca erau pe la 150...

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

sal si eu am schimbat rulmentul stanga spate la un 320 D e 46 anul trecut in iunie si am dat pe el 90 ron marca Optimal facut in Germania si pana acum nu am avut nici o problema dar daca urla numai un rulment nu trebuiesc schimbati amandoi nu e genul de piesa ca un amortizor de ex cand schimbi pe o parte neaparat trebuie si pe partea cealalta e posibil sa ti cada cel nou mai repede decat cel vechi... Edited by kosta
Link to comment
Share on other sites

@MirceaRM

 

Nu-mi merge linkul tau de la autokarma, dar uite ce preturi sunt pentru masina mea (E46 320d 2002) tot la autokarma.

post-169-1264444763_thumb.jpg

 

Deci, nici pe departe 300...

Personal, la piese d-astea importante, cumpar marca cea mai buna. D-aia si cumparasem intial SKF...

Si tot asta recomand.

 

LE: preturile cu reducere sunt daca le cumperi online, daca nu ma-nsel.

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
bumbum12i, care-i treba, la tine a fost rulmentul de la una din roti sau ceva la diferential/cardan? La mine se aude tot un huruit groaznic din spate, iar cind virez brusc stanga sau dreapta inceteaza, iar apoi revine in linie dreapta. Am ridicat pe cric rotile din spate si nici una nu are joc deloc, insa mi se pare ca cea din dreapta are un zgomot de rulment, cand o invart. Nu sunt sigur daca e rulmentul de la roata sau cel de la cardan/diferential.
Link to comment
Share on other sites

bumbum12i, care-i treba, la tine a fost rulmentul de la una din roti sau ceva la diferential/cardan? La mine se aude tot un huruit groaznic din spate, iar cind virez brusc stanga sau dreapta inceteaza, iar apoi revine in linie dreapta. Am ridicat pe cric rotile din spate si nici una nu are joc deloc, insa mi se pare ca cea din dreapta are un zgomot de rulment, cand o invart. Nu sunt sigur daca e rulmentul de la roata sau cel de la cardan/diferential.

 

Eu zic ca e de la rulment. Asa se intampla si la mine. Vezi daca iti creste zgomotu odata cu viteza (si daca la viteze mici mai e).

Link to comment
Share on other sites

Da zgomotul creste odata cu viteza , iar la viteze mici nu se aude asa rau

 

Atunci e clar rulmentul ! Aceleasi simptome le-am avut si eu. Am urcat-o pe elevator si am invartit de roata si se auzea clar ca e rulmentul (si altceva oricum n-avea ce sa fie).

Bafta.

Daca vrei rulment nou lasa-mi un mesaj :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

deci la mine se aude de la 60km/h un huruit si creste odata cu viteza, nu se aude tare dar se aude, daca dau drumul la muzica putin nu se mai aude,am facut 9000km fara sa se accentueze sau atenueze, se simte si cand iau viraje pe franare la viteza mica ca un fel de vibratie asa.... in fine mi-am prospus sa o salt pe elevator si sa cuplez treapta 5 si sa o tin la 80-90km/h sa vad ce anume huruie....

banuiesc ca un rulment, sincer problema este ca se aude vag si nu stiu nici macar daca este pe fata sau pe spate

oricum ce vreau sa intreb este cat costa la repr fata si cat costa ambii spate...? st hotarat sa extermin raul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.