Jump to content

cum este bine sa speli motorul?


Mr_Cobra2k4

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Motorul daca vrei sa il speli, acopera chestiile importante din metal(gen ECU) cu o punga din plastic, pt. a nu ajunge apa la ele

 

OFFTOPIC:

ECU-ul fiind una dintre cele mai importante componente electronice ale masinii, este si cea mai testata inainte de a fi introdusa in productie.

Se testeaza cu apa sub forma de jet la cateva ATM, cu alternanta de rece - cald, trecerea fiind brusca.

Soc termic -40 °C la +60/80 °C.

Test de anduranata, simularea a sute de mii km de functionare sau ore, depinde.

Si lista poate continua...

 

70-80% din ECU-rile de la Reanult nu trec testul asta. Asa ca o mica comparatie.

 

 

ONTOPIC:

Un mecanic nu ti-ar indica sa speli motorul, cel putin nu cu jet. Acum depinde de fiecare.

Citind topic-ul se pare ca multi si-au spalat motoarele in astfel de conditii si nu au absolut nimic. Este o chestiune interpretabila si subiectiva.

Link to comment
Share on other sites

eu inmoi o carpa in putin ulei de motor si frec plasticele. se ia tot jegul pe carpa si plasticul arata mai "proaspat" :) Deci cu carpa umezita la un colt si apoi cu o parte uscata...

si nu se pune praful pe uleiul ala?de se face ca....?

o perioada sta curat :lol: Nu stiu daca se lipeste praf mai multe decat in mod obisnuit.

 

am facut asta din greseala prima data: completam cu ulei si mi-au cazut cativa stropi pe capacul de plastic de la motor. am luat o carpa si am frecat bine sa sterg uleiul de acolo. motorul parea oricum destul de curat (cred ca-l spalasem de curand cu jet) dar am fost surprins sa vad ce mizerie absoarbe uleiul de pe plastic.... S-a inegrit carpa imediat. Apoi plasticul arata curat si luceste (dar nu ca si atunci cand dai cu silicon). Asa ca, de atunci, fac chestia asta din cand in cand in mod intentionat :)

Link to comment
Share on other sites

si eu am fost nevoit sa spal motorul fiindca mi-a explodat vasul de expansiune si era totul murdar. am schimbat vasul si antigelul, si impreuna cu mecanicul am mers la o spalatorie si mi-a spalat el motorul, (il cunostea pe baiatul cu spalatoria) mi-a spus ca daca mai sunt nevoit sa-l spal, atunci trebuie spalat cu apa calda si sa folosec ceva solutie de curatat motorul spaciala facuta pentru asa ceva. masina merge si in acest moment foarte bine. (nu s-a intamplat nimic de atnci, a trecut cca 2 luni).
Link to comment
Share on other sites

si eu am fost nevoit sa spal motorul fiindca mi-a explodat vasul de expansiune si era totul murdar. am schimbat vasul si antigelul, si impreuna cu mecanicul am mers la o spalatorie si mi-a spalat el motorul, (il cunostea pe baiatul cu spalatoria) mi-a spus ca daca mai sunt nevoit sa-l spal, atunci trebuie spalat cu apa calda si sa folosec ceva solutie de curatat motorul spaciala facuta pentru asa ceva. masina merge si in acest moment foarte bine. (nu s-a intamplat nimic de atnci, a trecut cca 2 luni).

 

Logic... daca motorul este cald il speli cu apa calda si invers. Iar referitor la solutia respectiva, are si ea efectele ei negative, insa probabil astea se vad in timp si posibil de la mai multe folosiri.

Link to comment
Share on other sites

dar la ce te ajuta daca speli motorul ?

cum la ce? iti da cel putin 5CP in plus :)

 

pai, eu sunt unu dintr-aia care se uita la motor macar o data pe sapt: nivel lichid racire, nivle lichid servo, nivel ulei... o verificare de rutina care nu-mi ia mai mult de 5 minute. din cand in cand ma mai uit si la filtrele de aer... una alta. si nu-mi place daca e prea murdar in compartimentul motor...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Buna ziua

Motorul nu este recomandat sa il spalati ,in cazul in care este disel se mai poate cu dar la benzina mai bine nu

 

Indiferent ce tip de motor este, diesel sau benzină, NU este recomandat să se spele, mai ales cu presiune. Ambele motoare au foarte mulţi senzori şi pot fi afectaţi din cauza asta şi nu numai senzorii.

Că unii işi spală motoarele ĂŽn mod regulat şi nu au păţit nimic, asta e treaba lor, poate că efectele negative se vor vedea ĂŽn timp.

Edited by Risti
Link to comment
Share on other sites

eu l-am spalat personal, "bucatica cu bucatica", utilizand diferite solutii special fabricate pentru acest lucru.

 

+1

cu toate ca nu se recomanda spalarea motorului.never ever. toti mecanicii pe la care am trecut mi-au recomandat cu caldura sa il las asa cum este. periodic il mai sterg cu o carpa de bumbac cu diferite solutii sau un servetel umed asa "de ochii lumii"

 

Corect !!!

Motorul nu se spala cu jet sau sau altceva de genul asta.

In compartimentul motorului este multa electonica si senzori ... pt care apa insemna scurtcircuit, corodare sau moarte sigura.

Daca tineti neparat folositi o carpa umeda.

Link to comment
Share on other sites

Pai exista si o procedura recomandata de BMW, deci nu cred ca este interzis sa speli motorul.Se spala fara nici o problema cu apa cu un pic de presiune si cu un detergent.Exista o gramada special concepute pentru asa ceva.Bineinteles ca trebuie sa fii berbec sa dai cu apa pe alternator, pe computer sau mai stiu eu ce componente electronice care sunt mai mult sau mai putin la vedere.

Eu nu am avut probleme, poate am avut noroc, cine stie.

Link to comment
Share on other sites

Pai exista si o procedura recomandata de BMW, deci nu cred ca este interzis sa speli motorul.Se spala fara nici o problema cu apa cu un pic de presiune si cu un detergent.Exista o gramada special concepute pentru asa ceva.Bineinteles ca trebuie sa fii berbec sa dai cu apa pe alternator, pe computer sau mai stiu eu ce componente electronice care sunt mai mult sau mai putin la vedere.

Eu nu am avut probleme, poate am avut noroc, cine stie.

Eu ziceam din experienta mea.

Mecanicii si electricienii auto care stiu meserie si i-am intrebat mi-au spus ca sub nici o forma nu se spala motorul cu jet de apa. Dar folosind o carpa, solutii de curatat si atentie ... au spus ca e OK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.