Jump to content

E34- Turul Europei


OvidiuJelea

Recommended Posts

Salut baieti ... si fete.

Aici :

 

E34 Turul Europei

 

puteti vedea povestea unui E34 folosit intr-un tur al Europei, care a atins Cercul Polar de Nord in oraselul Rovaniemi din Laponia (cunoscut ca sediul lui Mos Craciun) si a ajuns apoi in Caucaz.

Treisprezece mii de kilometri parcursi iarna, cu un BMW de 20 de ani.

Zero probleme tehnice.

O masina care nu va muri niciodata. O legenda.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

super tare .. si mie mi-ar placea sa fac o expeditie de genul asta.. cred ca m-ar tine si pe mine e34ul 525i :)

 

intrebarea mea este: cum ati luat viza pentru rusia, a fost greu? din cate stiu eu trebuie vouchere de la hoteluri sau invitatie

 

Later Edit: si inca o intrebare, E34 avea autoblocant sau diferential open ?

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru cuvintele de apreciere.

Raspunsuri la intrebari:

-Expeditia a durat 30 de zile, din care sase au fost pe Elbrus.

-Costul a fost in jur de 1500 euro/persoana, dar trebuie tinut cont si de contributia partenerilor, care a redus considerabil cheltuielile logistice.

-Masina e un E34 stock, cu motor M50 de 192 CP. Singura modificare facuta a fost inlocuirea cutiei hidramate cu o cutie de E36 325i.

-Ca fapt divers, consumul mediu a fost de 10 %, asta in conditiile in care am mers iarna, patru persoane si peste trei sute de kilograme de echipament. Pe autostrada, condus cu 140 km/h, iar vitezele schimbate pana in 3000rpm, a consumat chiar si 8,8%, consumul fiind calculat la umplerea rezervorului.

-Proiectoarele au stat aprinse tot timpul, pentru ca am mers foarte mult in semiintuneric, pe ceata sau ninsoare. In tarile nordice, din cauza conditiilor meteo si a zilei foarte scurte (lumina vreo 4 ore), majoritatea masinilor sunt echipate cu proiectoare suplimentare.

-Sapca de la Audi era inainte. Dupa 30 de zile in BMW, s-a convertit si Delia. :)

Link to comment
Share on other sites

Scuze, am omis sa raspund la intrebarea despre viza.

 

-Ca sa intri in Rusia, ai nevoie de viza, care se ia de la ambasada Rusiei. Ca sa obtii viza, ai nevoie de un voucher de la o companie de turism care se ocupa cu asa ceva si de confirmarea cazarii de la unitatea hoteliera unde stai. Daca nu vrei sa rezervi dinainte la un hotel, sunt destule agentii care iti trimit voucherul contra cost, facand in fals confirmarile de cazare. Dureaza maxim o saptamana pana iti vine pe mail voucherul si inca una pana iei viza. Costa pana in 100 dolari impreuna.

-Pentru masina ai nevoie de asigurare, certificat , o traducere legalizata (in rusa) a certificatului, permis si traducere legalizata a permisului. Daca masina nu e a ta ai nevoie de procura legalizata de la proprietar si traducere legalizata a procurii.

 

-Am dormit la cort in majoritatea noptilor din 3 motive:

1. Am parcurs 13 000 km in 24 zile, scazand zilele de pe munte. Am avut mai multe obiective (muzee etc) de vizitat, asta a insemnat ca am fost contratimp pe tot parcursul deplasarii. Cazarea la motel ar fi presupus complicatii si foarte mult timp pierdut (mai ales cand mergi cu doua fete). Cazarea inseamna ca dimineata deschizi televizorul, faci dus, te intinzi si bei cafea. La cort, la minus 25 grade, dureaza 10 minute de la trezire pana cand toata lumea este in masina gata de plecare. Am sacrificat confortul in favoarea obiectivelor si a restaurantelor cu specific si a meritat. Dus am facut la fiecare 2 zile, la benzinarii.

2. Este foarte riscant sa te expui temperaturilor extrem de scazute de pe Elbrus iarna fara pregatire, aproape sigur te imbolnavesti.

3. A costat mult mai putin. Am platit doar cazarea fetelor in Terskol (Caucaz) cand am urcat pe munte.

 

-Cu echipament de calitate, nu este nici o problema sa dormi la cort iarna.

-E34 nu are GPL, pentru ca nu este aragaz.

 

Multumesc inca o data pt cuvintele de apreciere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.