Jump to content

320d e46


orrin

Recommended Posts

salut,

 

caut de ceva vreme un 320d si am gasit unu la 224k km din 2002. omu` cere 6500 pe el. din poza arata f bine, negru ingrijit.

e real pretu|? ce poate fi in neregula cu el si sa nu imi dau seama la un tester?

 

mi`e teama ca desi pretu e ok, ascunde ceva... ce sa fac?

Link to comment
Share on other sites

daca esti interesat de ea ,mergi si uita-te de aproape la ea nu din poze

sau mergi la un service daca nu te pricepi

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=73635&hl=

si pana la urma ai gasit sau cauti?

 

de aprope la ea degeaba ma uit, nu ma pricep sa evaluez la partea tehnica.

 

am gasit, nu am cumparat inca asadar continuu sa caut.

 

cum ti se pare pretu|?

 

ce anume ar putea avea probleme ascunse care nici chiar la service sa nu se vada?

 

km sunt multi pt un 320d?(o sa bag mult in el dupa?)

Link to comment
Share on other sites

de aprope la ea degeaba ma uit, nu ma pricep sa evaluez la partea tehnica.

 

ce anume ar putea avea probleme ascunse care nici chiar la service sa nu se vada?

 

Ai aici câteva sfaturi pt cei care cumpara o masina second hand :

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=7823

 

Eu te-aÂş sfĂŁtui sĂŁ mergi cu cineva care se pricepe ...

 

BaftĂŁ !

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

caut de ceva vreme un 320d si am gasit unu la 224k km din 2002. omu` cere 6500 pe el. din poza arata f bine, negru ingrijit.

e real pretu|? ce poate fi in neregula cu el si sa nu imi dau seama la un tester?

 

mi`e teama ca desi pretu e ok, ascunde ceva... ce sa fac?

 

 

Parerea mea este sa te duci cu cineva care se pricepe......sunt detalii care pentru tine nu inseamna nimic dar pentru un ochi avizat inseamna mult.

Km conteaza dar nu foarte mult.... gandeste-te ca sunt vanzatori care dau inapoi km si apoi te aburesc cu faze gen "era a bunicii care mergea doar la banca"... :)

Un tester iti arata foarte multe pe parte electronica/electrica senzori chestii trestii.... dar un mecanic poate observa ... turbina, cutia de viteze , caseta de directie..etc astea nu iti apar pe tester.

Iar cu bagatul banilor dupa.... este o loterie.... poti sa iei o masina in care sa nu bagi bani decat in consumabile..... sau sa iei o masina in care sa bagi bani la greu..... vezi cazul meu.... a fost pretul bun la cumparare dar apoi .....am bagat bani la greu.....racord flexibil, alternator, turbina, si multe altele

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu a asta a fost intrebarea dar cauta mai bine unu minim oct 2003 , parte din celebrele probleme ale 320d au fost rezolvate dupa aceasta data.

 

Indicatorii ca este din noua serie: cutie cu 6, EU4. Daca vrei sa fi 100% sigur intri pe real oem si baga ultimele 7 caractere ale VIN-ului.

 

Pot fi multe in neregula care sa nu apara la tester.

Debitmetrul e unu din cele mai scumpe care nu apar daca mai functioneaza dar nu in parametrii.

 

Subscriu la chestia cu loteria. Un mecanic iti poate imbunatatii considerabil sansele de "castig"

 

P.S. Completeaza locatia la profil.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu a asta a fost intrebarea dar cauta mai bine unu minim oct 2003 , parte din celebrele probleme ale 320d au fost rezolvate dupa aceasta data.

 

Indicatorii ca este din noua serie: cutie cu 6, EU4. Daca vrei sa fi 100% sigur intri pe real oem si baga ultimele 7 caractere ale VIN-ului.

 

Pot fi multe in neregula care sa nu apara la tester.

Debitmetrul e unu din cele mai scumpe care nu apar daca mai functioneaza dar nu in parametrii.

 

Subscriu la chestia cu loteria. Un mecanic iti poate imbunatatii considerabil sansele de "castig"

 

P.S. Completeaza locatia la profil.

 

bun sfatul, apreciez.

unde gasesc vin`ul? cum verific debitmetru?pretu cum ti se pare la ce am gasit|? locatia e timisoara

Link to comment
Share on other sites

Debitmetru e doar un exemplu.

Se masoara la la ralanti si la 3000rpm, revin cu valorile si cu pinii intre care trebuie masurat, cel mai probabil maine.

 

Cu preturile nu sunt la curent, piata pare a fi in cadere libera dar parca mi se pare cam mic.

VIN-ul in cartea de identitate si parca e trecut si in talon, nu il am la mine sa ma uit.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Totusi sa nu uitam ca masina are 224.000 km. Mie unul mi s-ar parea reali. Dar ca sa te convingi te mai uiti si la cat de uzat este volanul, sistemul de inchidere de la usi, tapiteria, etc. Si eu sunt de parere ca un mecanic face mai mult decat un tester. Dar daca le ai pe amandoua (tester si mecanic) poti avea un rezultat concret. Sfatul meu e mai bine sa mai strangi tu ceva banuti si sa iti iei dupa 2004.

 

Respect.

Link to comment
Share on other sites

In contextul actual si mie pretul mi se pare OK. Eu am luat pentru un membru al familiei un E46 318i din acelasi an(2002) destul de bine dotat, pe automata si cu 150.000km la un chilipir de 7.000(ultimul pret acceptat de el, pretul cerut initial fiind de 7500...deci eu cred ca mai poti negocia si in cazul tau). Am testat-o si rastestat-o inainte sa o iau pentru ca eram foarte banuitor din cauza pretului. Insa asta e situatia reala...acum e momentul sa cumperi daca ai lichiditati, insa trebuie avut grija cu atat mai mare la partea tehnica. Omul stie ca o va vinde ieftin si astfel nu mai baga bani in ea din momentul in care se hotaraste sa o vanda si pana cand semneaza actul de vz-cump.
Link to comment
Share on other sites

In contextul actual si mie pretul mi se pare OK. Eu am luat pentru un membru al familiei un E46 318i din acelasi an(2002) destul de bine dotat, pe automata si cu 150.000km la un chilipir de 7.000(ultimul pret acceptat de el, pretul cerut initial fiind de 7500...deci eu cred ca mai poti negocia si in cazul tau). Am testat-o si rastestat-o inainte sa o iau pentru ca eram foarte banuitor din cauza pretului. Insa asta e situatia reala...acum e momentul sa cumperi daca ai lichiditati, insa trebuie avut grija cu atat mai mare la partea tehnica. Omul stie ca o va vinde ieftin si astfel nu mai baga bani in ea din momentul in care se hotaraste sa o vanda si pana cand semneaza actul de vz-cump.

 

da, insa daca ma uit pe autovit, vad e46 cu tot atatia km , care nu arata asa bine ca asta, n`au semnalizari albe etc si pretu`i ~7.5k

 

de km ce zici? poate ca in realitate are mai mult de 300k...

Link to comment
Share on other sites

In contextul actual si mie pretul mi se pare OK. Eu am luat pentru un membru al familiei un E46 318i din acelasi an(2002) destul de bine dotat, pe automata si cu 150.000km la un chilipir de 7.000(ultimul pret acceptat de el, pretul cerut initial fiind de 7500...deci eu cred ca mai poti negocia si in cazul tau). Am testat-o si rastestat-o inainte sa o iau pentru ca eram foarte banuitor din cauza pretului. Insa asta e situatia reala...acum e momentul sa cumperi daca ai lichiditati, insa trebuie avut grija cu atat mai mare la partea tehnica. Omul stie ca o va vinde ieftin si astfel nu mai baga bani in ea din momentul in care se hotaraste sa o vanda si pana cand semneaza actul de vz-cump.

 

da, insa daca ma uit pe autovit, vad e46 cu tot atatia km , care nu arata asa bine ca asta, n`au semnalizari albe etc si pretu`i ~7.5k

 

de km ce zici? poate ca in realitate are mai mult de 300k...

 

Ai sa vezi unii care cer si 10.000 pe niste rable...Aici ai doua ipoteze: 1. Fie cred ca masina ca ei nu mai are nimeni, 2. Fie nu le pasa de vanzare(nu se grabesc) si pun un pret mare pentru orice eventualitate...mai pe scurt daca sare fraieru cu banu cerut, bine...daca nu, nu are nimic de pierdut!

 

Cat despre km da...ai dreptate...poate fi smecherita. Aici nu ai scum sa stii 100% sigur niciodata. Insa odata ce mergi cu masina poti sa simti anumite chestii. Eu am cumparat una automata si cu atat mai mult la automate se simte daca sunt imbatranite si uzate. Sunt multe sfaturi ce pot fi date dar am umple pagini si pagini cu experienta fiecaruia. Din ce am sesizat eu pana in prezent important e sa ajungi sa-l cunosti putin si pe cel de la care cumperi masina. 318d-ul eu mi l-am luat de la un prieten vechi din germania. 318i pe care l-am achizitionat recent l-am luat din Romania insa am stat la taclale cu omul in cauza(desi nu-l cunoasteam) zile si zile in sir. De la masini am deviat la tot felul de subiecte. In felul asta iti poti da seama cat de cat ce fel de om e si cata atentie acorda masinii. Eu am luat 318i-ul abia dupa 1.5 luni de la primul telefon dat vanzatorului.

 

Sfatul de aur insa e niciodata sa nu te grabesti prea tare...insa trebuie de aseenea sa fii constient ca siguranta 100% la un SH nu vei avea niciodata.

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

un diesel daca ai grija de el te tine si 1mil km

de pret nu stiu ce sa zic ...au scazut mult

 

:)

 

Iete unu aproape

 

Iete altu

 

Deci se poate....mai mult chiar, am vazut un BMW benzinar cu 1.5 mil :) .

 

Credeam ca-mi arati vreun 320D E46 :lol: ....nu confunda celebrul diesel CLASIC de pe mercedesurile anilor 80-90(vremuri in care se faceau masini care sa reziste 20 de ani) cu 2.0 diesel de pe E46 care a ajuns etalon in materie de nefiabilitate!

Link to comment
Share on other sites

Ai sa vezi unii care cer si 10.000 pe niste rable...Aici ai doua ipoteze: 1. Fie cred ca masina ca ei nu mai are nimeni, 2. Fie nu le pasa de vanzare(nu se grabesc) si pun un pret mare pentru orice eventualitate...mai pe scurt daca sare fraieru cu banu cerut, bine...daca nu, nu are nimic de pierdut!

 

Cat despre km da...ai dreptate...poate fi smecherita. Aici nu ai scum sa stii 100% sigur niciodata. Insa odata ce mergi cu masina poti sa simti anumite chestii. Eu am cumparat una automata si cu atat mai mult la automate se simte daca sunt imbatranite si uzate. Sunt multe sfaturi ce pot fi date dar am umple pagini si pagini cu experienta fiecaruia. Din ce am sesizat eu pana in prezent important e sa ajungi sa-l cunosti putin si pe cel de la care cumperi masina. 318d-ul eu mi l-am luat de la un prieten vechi din germania. 318i pe care l-am achizitionat recent l-am luat din Romania insa am stat la taclale cu omul in cauza(desi nu-l cunoasteam) zile si zile in sir. De la masini am deviat la tot felul de subiecte. In felul asta iti poti da seama cat de cat ce fel de om e si cata atentie acorda masinii. Eu am luat 318i-ul abia dupa 1.5 luni de la primul telefon dat vanzatorului.

 

Sfatul de aur insa e niciodata sa nu te grabesti prea tare...insa trebuie de aseenea sa fii constient ca siguranta 100% la un SH nu vei avea niciodata.

 

bine zici. de ceva vreme urmaresc piata de masini si pe el cred ca l am mai sunat prin nov anul trecut, tind sa cred ca vindea aceeasi masina la un pret mai mare.

 

as dori sa stiu daca are cineva modelul de care vbesc si km apropiati de 220k. cum e masina la 'varsta' asta? un proprietar(nu vanzator-atunci opinia ar fi obiectiva) ar trebui sa stie asta.

deci, proprietari de e46 an 2002 cu 220k km astept si opiniile voastre.

multumesc.

 

Credeam ca-mi arati vreun 320D E46 :) ....nu confunda celebrul diesel CLASIC de pe mercedesurile anilor 80-90(vremuri in care se faceau masini care sa reziste 20 de ani) cu 2.0 diesel de pe E46 care a ajuns etalon in materie de nefiabilitate!

 

esti sigur? de ce ai spune asta?

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca-mi arati vreun 320D E46 :) ....nu confunda celebrul diesel CLASIC de pe mercedesurile anilor 80-90(vremuri in care se faceau masini care sa reziste 20 de ani) cu 2.0 diesel de pe E46 care a ajuns etalon in materie de nefiabilitate!

 

Pardone moi: Uite

Altu

Inca unu

 

Si mai sunt destule...deci se apropie veritginos de jumatate de milion. Eu zic ca prost nu e motorul daca reuseste astfel de performante! Dar you made your point...am inteles...nu-ti place dieselul :lol: !

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca-mi arati vreun 320D E46 :lol: ....nu confunda celebrul diesel CLASIC de pe mercedesurile anilor 80-90(vremuri in care se faceau masini care sa reziste 20 de ani) cu 2.0 diesel de pe E46 care a ajuns etalon in materie de nefiabilitate!

 

Pardone moi: Uite

Altu

Inca unu

 

Si mai sunt destule...deci se apropie veritginos de jumatate de milion. Eu zic ca prost nu e motorul daca reuseste astfel de performante! Dar you made your point...am inteles...nu-ti place dieselul :) !

 

In continuare astept sa mi le arati p-alea care au trecut de 1 milion de km. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.