Jump to content

Am un mic joc la relanti


lagunaseca

Recommended Posts

Am postat si eu intrebarea asta acumcateva zile, si sincer as aprecia macar un raspuns sau sfat, motorul si turometrul au la relantii o oscilatie mica, am fost cu ea in service am pus-o pe tester si nimik nu pare ca fiind defect, Ce credeti ca este?????????? Plus ca are totul nou, filtre, ulei, etc.
Link to comment
Share on other sites

Am postat si eu intrebarea asta acumcateva zile, si sincer as aprecia macar un raspuns sau sfat, motorul si turometrul au la relantii o oscilatie mica, am fost cu ea in service am pus-o pe tester si nimik nu pare ca fiind defect, Ce credeti ca este?????????? Plus ca are totul nou, filtre, ulei, etc.

103948[/snapback]

daca si testerul n-a zis nimic, atunci lasa drobul de sare in pace...

Link to comment
Share on other sites

Oscilatia la relanti poate fi cauzata de o gramada de chestii, de aceea nu a raspuns nimeni probabil. E cam generic, si fara sa vezi masina e greu sa-ti dai cu parerea.

 

In principal ar trebui sa fii atent la :

aer fals

valva reglaj relanti

debitmetru

aprindere : bujii, fise, delcou sau bobine

reglaj supape sau supape care nu etanseaza

injectoare care curg sau sunt infundate

calitate benzina

filtru aer

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri.. dar sa va spun ca am fost cu ea la tester, si pe computer nu a iesit absolut nimic defect, totul mergea perfect, totusi am curatat clapeta de acceleratie, am schimbat bujiile am pus-o iar pe tester si nu a dat nici cea mai mica eroare, pur si simplu are un joc mic....
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri.. dar sa va spun ca am fost cu ea la tester, si pe computer nu a iesit absolut nimic defect, totul mergea perfect, totusi am curatat clapeta de acceleratie, am schimbat bujiile am pus-o iar pe tester si nu a dat nici cea mai mica eroare, pur si simplu are un joc mic....

104506[/snapback]

 

Testerul nu este un panaceu universal. Sunt foarte multe erori care nu pot fi detectate de tester. Mare atentie.

 

Aerul fals, injectoare infundate sau care curg, ICV, reglaj supape sunt doar cateva dintre defectele de care testerul habar nu are.

 

Testerul poate detecta doar defectele pentru care exista un feedback.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Asa este si a mea, am fost la Filaret si nimic, i-am schimbat bujiile, i-am curatat niste valve si nimic, mai am de schimbat fisele la bujii, ca poate alea or fi, dar mi-a zis cineva ca pot sa le masor sa vad daca au ceva.

104462[/snapback]

 

Astia de la filaret sunt buni? Eu ma duc la alt service, unul de pe Energeticienilor si fac aproape numai BMW-uri..

Link to comment
Share on other sites

Adica cand zic mic e foarte mica oscilatia, trebuie sa te uiti foarte atent ca sa vezi ca oscileaza putzin , in motor nu se simte nimic, doar acul de la turometru se misca cam cu un mm :blink: e normal?

102555[/snapback]

 

 

Cel mai probabil,as zice eu,oscilatia este cauzata de benzina proasta sau injectoare care nu pulverizeaza corect.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sa-mi zici si mie daca o rezolvi ca asa face si a mea  :blink:

107904[/snapback]

 

Salut am fost cu ea la un service mai mult axat pe bmw, au facut un test la debitmetru, l-au dat jos, l-au curatzat si dupa aia nu am mai avut oscilatie, oricum mi-au zis ca este normal ca nu pot sa fac din masina din 2000 una noua acum nush ce sa zic o sa ma duc si la bavaria...

Link to comment
Share on other sites

pai nu te mai du la BMW daca nu mai ai oscilatiile...o sa cheltui doar niste bani in plus....ar fi comic sa iti mai curete odat debitmetrul si aia :)

111133[/snapback]

 

Oricum am fost la Bavaria Service zilele trecute..pentru prima data....si? surpriza...cel mai de kkt service..oamenii asteapta nu sunt bagatzi in seama si preturi??? :) ENORME. Eu m-am dus sa vad de o traversa pentru toba si mi-au zis ca si discurile sunt duse ..ma rog una peste alta mi-au cerut 1000 euro pe discuri :blink: INCREDIBIL...le-am gasit la 250 euro bucata...dar daca tot le schimb in pun din alea cu gaurele dublu ventilate, mi-am facut deja comanda :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.