Jump to content

Huruit diferential


Recommended Posts

Am un E36 320i din '95 cu numai 84.000 km rulati (verificati la Munchen, cand am cumparat-o acum 2 ani) si de 2 luni am o problema cu un zgomot foarte suparator. El provine din partea dinspre spate si incepe sa isi faca prezenta de la 30 km/h, crescand in intensitate spectaculos, pe masura ce creste si viteza. Initial am crezut ca e de la cauciucuri, pe care le-am schimbat, dar nimic, dupa care am zis ca sunt rulmentii spate; am pus masina pe cric am invartit de rotile din spate, le-am verificat de joc, nu fac nici zgomot de rulment si nu au nici joc. Am zis ca nu poate fi decit diferentialul la care am zis sa completez uleiul daca e cazul, am bagat de seama ca nu aveam ce completa, pentru ca era la nivel, asa ca l-am schimbat cu totul, insa zgomotul e in continuare la el acasa. Se aude ca un huruit?

A mai patit cineva chestia asta si daca da, il rog sa imi spuna ce anume a schimbat. Merci!

Link to comment
Share on other sites

Am pus pe cric azi masina si am invartit rotile din spate mai tare. Nici una din ele nu au joc, dar cea dreapta spate scoate un zgomot, care se amplifica pe masura ce invarti roata mai tare, ceea ce ma face sa cred ca nu ar fi diferentialul, si ar fi rulmentul; dar m-am intrebat de ce nu are roata joc? In plus, la drum am condus in zig-zag si am bagat de seama ca in virajele bruste, huruitul isi schimba tonalitatea. Sper sa rezolv cat mai rapid, ca am impresia ca merg cu autobuzul......
Link to comment
Share on other sites

Am sunat azi la dealerul BMW MHS Bucuresti si mi-au spus ca un rulmentul spate pentru al meu E36 e 284 de lei. iar cel de la cardan, costa 90 de lei. Nu stiu cum sa mai testez sa imi dau seama daca e de la roata sau de la cardan, ca asa pot sa ma duc in service sa imi spuna, dar nu am incredere in "mecanici". Pot sa ma duc rapid sa cumpar rulmentul pentru roata, numai sa fie el de vina, sa nu dau cu banii in caini. Trebuie neaparat sa rezolv problema, ca ma scoate din minti huruitul ala teribil. Mai bine merg cu Wartburg....

 

P.S: bun pret, IulianC 110 lei original, nu stiu unde l-ai gasit....

Link to comment
Share on other sites

Din fericire "huruitul" e de domeniul trecutului! Problema a fost la rulmentul dreapta spate, care nu avea joc, nu se incalzea, nici macar nu avea urme de uzura cand l-am dat jos, insa facea un zgomot infernal. Mi s-a parut insa ca avea urme de rugina in interior, sau era vaselina de culoarea ruginei, pe asta nu am putut sa o lamuresc la sigur. Cert e ca nu a fost o operatiune chiar simpla, a necesitat ore de lucru, prese, multe scule dar placerea a revenit! Merci pentru cei care mi-au raspuns la acest topic!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.