Jump to content

Lipire folie fumurie pe geamuri spate. Poate fi OK?


LRD

Recommended Posts

Se pune problema lipirii de folie fumurie pe geamurile laterale spate si luneta. Problema este ca lateralele sunt partial rabatabile (este vorba de un SUV), din acest motiv cred ca la marginile care devin libere la deschidere s-ar putea sa nu iasa chiar OK, adica sa se sesizeze la margini lipirea, nu cunosc tehnologia, dar presupun ca la un geam fix, folia se lipeste sub cheder.

Iar daca folia este de calitate (ma gandesc la un efect normal de geam fumuriu, nu de "gen oglinda"), efectul este ca la un geam fumuriu din fabrica? Cu timpul nu apar probleme?

Ma poate lamuri cineva?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

se poate lipi fara probleme si pe geamuri d-alea rabatabile, nu se vede la margini.

 

la o masina cu folie, lasa geamul jos si vezi pe marginea geamului cum se vede, in mod normal, daca e taiata cum trebuie, nu se vede ca e folie. unii am vazut ca o taie cu pila pe muchia geamului.

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Eu detin un coupe, si geamurile de pe spate sunt partial rabatabile. Mi-am pus folie pe toate geamurile (mai putin parbriz) la cei de la Wizzards. Geamurile de pe fata si geamurile spate au fost demontate si duse intr-o camera unde era cald pt a se lipi folia pe ele, iar pe luneta a fost lipita fara sa fie data jos, si dupa mai bine de 1 an nu am absolut nici o problema cu folia, nici zgarieturi, nici dezlipiri, nici bule de aer. Operatiunea a durat cam 8 ore, dar a meritat.
Link to comment
Share on other sites

Se pune problema lipirii de folie fumurie pe geamurile laterale spate si luneta. Problema este ca lateralele sunt partial rabatabile (este vorba de un SUV), din acest motiv cred ca la marginile care devin libere la deschidere s-ar putea sa nu iasa chiar OK, adica sa se sesizeze la margini lipirea, nu cunosc tehnologia, dar presupun ca la un geam fix, folia se lipeste sub cheder.

Iar daca folia este de calitate (ma gandesc la un efect normal de geam fumuriu, nu de "gen oglinda"), efectul este ca la un geam fumuriu din fabrica? Cu timpul nu apar probleme?

Ma poate lamuri cineva?

Multumesc!

se poate aplica folie fara probleme ,important este sa respectati cateva reguli dupa aplicare

Link to comment
Share on other sites

Daca vei pune folia in spatele blocului la un nea Dorel vei avea probleme cu Politia Rutiera.Firmele autorizate iti elibereaza un certificat care atesta transparenta si omologarea repectivei folii in conformitate cu legea in vigoare.

 

Riscurile montajului in spatele bloculu la nea Dorel in garaj sunt urmatoarele : ruperea clemelor , aplicarea in conditii de praf a foliei duce la deteriorarea acesteia in timp mai repede plus ca aspectul unei folii cu mizerie intre folie si geam este URAT (cand se usuca apa + "lipici" apar niste bule albe ) , deteriorarea manerelor si de aici lista poate continua.

 

Daca respecti pasii nu ai nici o probleme , nici nu folia nici cu Politia.

 

Eu de exemplu am pe a mea folie Llumar pe toate gemurile de o transparenta mai mica decat cea legala , daca poti alege carianta "suna un prieten" poti umbla cu toate negre.

 

Cele omologate pe fata sunt foarte clare/transparente.

 

FOlia trebuie sa aiba garantie minim 5 ani aplicator , 9 ani producator .

 

DAca este pusa bine si se poate pune nu vei avea probleme cu marginile etc. Vei crede ca sunt din fabrica.

 

Numai bine.

Edited by rebelkid
Link to comment
Share on other sites

''autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale ''

 

Asta inseamna ca nu ai voie pe spate orice nuanta de negru, ma refer la faptul ca cele super dark black nu sunt permise.

Pai atunci cum vand astia kituri oricat de inchise? Aici spune clar ca nu e voie..

:))

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Cum ? Simplu.

 

Poti cumpara legal un pistol , dar astanu inseamna ca trebuie sa impusti lumea :)

 

Oamenii le vand pt ca exista cerere.

 

Ideea e ca cei de la RAR nu aveau aparat de masurat transparenta .Mai nou s-au dotat si s-au pus pe amenzi si retinut taloane.

 

Eu stiam ca pe parbriz nu este autorizata montare de folie.

Edited by rebelkid
Link to comment
Share on other sites

Cum ? Simplu.

 

Poti cumpara legal un pistol , dar astanu inseamna ca trebuie sa impusti lumea :)

 

Oamenii le vand pt ca exista cerere.

 

Ideea e ca cei de la RAR nu aveau aparat de masurat transparenta .Mai nou s-au dotat si s-au pus pe amenzi si retinut taloane.

 

Eu stiam ca pe parbriz nu este autorizata montare de folie.

 

Pe parbriz nu ai voie deloc si oricum sunt prea putini cei care au sau cei care vor avea .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

''autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale ''

 

Asta inseamna ca nu ai voie pe spate orice nuanta de negru, ma refer la faptul ca cele super dark black nu sunt permise.

Pai atunci cum vand astia kituri oricat de inchise? Aici spune clar ca nu e voie..

:))

 

Așa știu și eu, dupĂŁ cum scrie și pe site-ul R.A.R.

AstĂŁzi am sunat la douĂŁ servisuri, și mi-au zis cĂŁ de pe ĂŽnceputul anului nu se mai acceptĂŁ pe fațĂŁ nici un fel de folie?Este adevĂŁrat?

Doar la un singur service, la zoneprotect mi-au zis cĂŁ pot pune folii și pe fațĂŁ, cĂŁ dau și autorizație pentru gemurile fațĂŁ șofer.

MĂŁ ĂŽntreb, de ce mi-au zis ceilalți cĂŁ nu se dau nici un fel de autorizație?

Link to comment
Share on other sites

Este foarte adevarat ,pe parbriz nu se monteaza absolut nimic dar pe laterale din fata este permis 70 % vizibilitate respectiv 30% inchidere

 

Aș vrea sĂŁ cred cĂŁ este așa, dar acum o zi am sunat la douĂŁ ateliere de montat folii, și mi-au zis cĂŁ nu se mai dau autorizații deloc pentru geamurile laterale fațĂŁ. Noua lege ar fi fost datĂŁ de la ĂŽnceputul anului. De ce ar spune asta dacĂŁ nu este adevĂŁrat? SĂŁ-și piardĂŁ din clienți?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.