Jump to content

problema neidentificata!


Recommended Posts

Buna,

Mi-am luat in urma cu o luna un seria 1, an fabricatie 2004 (116i) motor 1.6 benzina 115 cp, si mi-am dat seama ca are consumul prea ridicat in jur de 12-13 l/100km in oras (fata de 10.5 recomandat de bmw), iar in afara de 8-9 l (revizia am facut-o dupa ce am cumparat-o) . Cand motorul e rece masina merge foarte bine si foarte silentios, dar dupa 5-10 min cand motorul se incalzeste devine foarte zgomotos , in turatii de pana la 2000 drpm suna ca un motor diesel iar dupa 2000 zgomotul devine insuportabil parca e chinuita si esapamanentul ar fii infundat. Cateodata se mai ineaca in viteza 1 si 2 dar in rest motorul are putere si sprint.

Vrand sa aflu care e problema si sa o remediez am pus-o pe tester la un tip care se ocupa doar de diagnoza si mi s-a spus ca amandoua sonde lambda sunt defecte si trebuie inlocuite.

Pana aici totul a fost ok urmand sa o duc intr-un service si sa ii schimb sondele lambda, dar cand am ajuns in service explicandu-mi un mecanic ca aparatele lor sunt mai performante si mult mai complexe am cazut de acord ca ar fii mai bine sa o mai testeze si ei inca o data. Dar surpriza, pe testerul lor aratau ca sondele lambda nu erau defecte si mi s-a spus ca ar fii defect o electro-valva. Habar nu am ce rol are aceasta. Am lasat masina in service iar dupa vreo 2 ore ma suna mecanicul si imi spune ca ar fii mai bine sa duc masina in reprezentata ca ar putea sa fie de vina distributia ca nu a fost pusa bine cand a fost schimbata.

Urmeaza sa ma mai duc la alt service pentru o diagnoza la motor dar pana atunci va rog sa ma ajutati cu cateva sugestu si pareri.

Edited by butuza
Link to comment
Share on other sites

daca este distributia putin deranjata,suna motoru urat pt k atinge pistonu supapele ,am patito

conumul mai mult poate sa fie din cauza de la distibutie daca sa umblat si de la sonde care daca sunt bulite creste consumu cu 1L-2L

daca este distributia o sa te usuce de bni la reprezentanta

cauta un alt mecanic care este priceput la reparat bmw-uri

Edited by spanac
Link to comment
Share on other sites

Ditributia pusa gresit cu un dinte nu duce neaparat la atingerea supapelor de pistoane.

Unele otto sunt "free wheeling", adica nu ating nici daca se rupe cureaua/lantul, nu stiu daca 116i este asa.

In mod normal, zgomotele date de distributie ar trebui sa existe si la rece.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Buna,

Mi-am luat in urma cu o luna un seria 1, an fabricatie 2004 (116i) motor 1.6 benzina 115 cp, si mi-am dat seama ca are consumul prea ridicat in jur de 12-13 l/100km in oras (fata de 10.5 recomandat de bmw), iar in afara de 8-9 l (revizia am facut-o dupa ce am cumparat-o) . ... dar pana atunci va rog sa ma ajutati cu cateva sugestu si pareri.

 

Cand e trafic si la mine urca tot la 11-13% in oras.In afara,5.9 la mers moshnegesc ,sau cam 7.5 normal(90-100/h),fara depasiri si nfs.

PS:aceeasi masina,acelasi an,aceeasi motorizare.

Cert e ca am vazut ca,cum ma infing in ea(in afara) urca simtitor consumul.

Adevarul e ca motorul pt greutatea masinii e usor cam slabut.Probabil ai un stil de condus usor mai agresiv si de acolo si consumul.Aia cu 10.5% "recomandat" e vreajeala,sunt conditii ideale de test,nicidecum ceea ce vezi in realitate.

Si mie mi se pare ca in vit 1-a e mai anemica daca nu o turez suficent(minim 3000) dar atat.In rest no probl.

PS:la cati km se schimba distributia ?2.Cati km ai facut pana acum?

Link to comment
Share on other sites

PS:la cati km se schimba distributia ?2.Cati km ai facut pana acum?

 

Masina are 101.000 km, am facut in jur de 2500de km cu ea. Distributia cred ca pe la 100.000 de km se schimba nu stiu sigur, ar trebui sa o schimb si eu. Ca tot ai acelasi model si acelasi motor vreau sa te intreb daca nu ti se pare zgomotoasa?

Cand e motorul rece nu se aude deloc motorul, dar dupa vreo 5-10 min cand se incalzeste parca e mai galagioasa. sau poate are a mea ceva pb.

Link to comment
Share on other sites

Masina are 101.000 km, am facut in jur de 2500de km cu ea. Distributia cred ca pe la 100.000 de km se schimba nu stiu sigur, ar trebui sa o schimb si eu. Ca tot ai acelasi model si acelasi motor vreau sa te intreb daca nu ti se pare zgomotoasa?

Cand e motorul rece nu se aude deloc motorul, dar dupa vreo 5-10 min cand se incalzeste parca e mai galagioasa. sau poate are a mea ceva pb.

 

Nu stiu cum definesti zomotoasa.Daca e vorba de antifonare...e destul de ok,nu ma deranjeaza deloc,nu mi se pare zgomotoasa.Problema ta ,ca devine asa dupa 5-10 min cred ca e mai complicata.Doar un mecanic iti poate spune ce are cu pacientul langa el :)

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Buna,

Mi-am luat in urma cu o luna un seria 1, an fabricatie 2004 (116i) motor 1.6 benzina 115 cp, si mi-am dat seama ca are consumul prea ridicat in jur de 12-13 l/100km in oras (fata de 10.5 recomandat de bmw), iar in afara de 8-9 l (revizia am facut-o dupa ce am cumparat-o) . Cand motorul e rece masina merge foarte bine si foarte silentios, dar dupa 5-10 min cand motorul se incalzeste devine foarte zgomotos , in turatii de pana la 2000 drpm suna ca un motor diesel iar dupa 2000 zgomotul devine insuportabil parca e chinuita si esapamanentul ar fii infundat. Cateodata se mai ineaca in viteza 1 si 2 dar in rest motorul are putere si sprint.

Vrand sa aflu care e problema si sa o remediez am pus-o pe tester la un tip care se ocupa doar de diagnoza si mi s-a spus ca amandoua sonde lambda sunt defecte si trebuie inlocuite.

Pana aici totul a fost ok urmand sa o duc intr-un service si sa ii schimb sondele lambda, dar cand am ajuns in service explicandu-mi un mecanic ca aparatele lor sunt mai performante si mult mai complexe am cazut de acord ca ar fii mai bine sa o mai testeze si ei inca o data. Dar surpriza, pe testerul lor aratau ca sondele lambda nu erau defecte si mi s-a spus ca ar fii defect o electro-valva. Habar nu am ce rol are aceasta. Am lasat masina in service iar dupa vreo 2 ore ma suna mecanicul si imi spune ca ar fii mai bine sa duc masina in reprezentata ca ar putea sa fie de vina distributia ca nu a fost pusa bine cand a fost schimbata.

Urmeaza sa ma mai duc la alt service pentru o diagnoza la motor dar pana atunci va rog sa ma ajutati cu cateva sugestu si pareri.

 

Salut,

 

Consumul este normal. Distributia este pe lant. Mergi la reprezentanta pentru diagnoza, este posibil sa ai o bobina arsa si sa mearga in 3 pistoane, nu s-a aprins nici un martor?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Consumul este normal. Distributia este pe lant. Mergi la reprezentanta pentru diagnoza, este posibil sa ai o bobina arsa si sa mearga in 3 pistoane, nu s-a aprins nici un martor?

 

Salut,

Mi s-a aprins doar martorul pt revizie, acea masina rosie pe elevator. Revizia am facut-o dar nu stiu sa il resetez. Am sa ma duc sa o pun pe un tester sa fiu mai sigur, oricum nu prea am speranta ca o sa gasesc din prima care e problema. Poate dupa cateva zeci de milioane bagate in piese schimbate aiurea :)

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ai fost la reprezentanta pentru tester? Eu te sfatuiesc sa mergi la reprezentanta pentru tester si o repari in alta parte.

 

Daca ai o bobina arsa se rezolva si scapi usor.

 

Nu am fost, o sa ma duc ca alta solutie nu am :)

Mersi mult de sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.