Jump to content

Geometrie !


Valentin_LMB

Recommended Posts

Dupa ce am schimbat ceva bucse , am observat ca nu prea mai am bune unghiurile . vreau sa ma duc sa fac geometrie in week-endu ce urmeaza .

 

Acum va intrebam pe voi , care ati facut , pe unde ati facut ?! Ma intereseaza ceva recomandari . Eventual , informativ , puteti sa imi spuneti cu ce suma sa ma pregatesc .

 

Eu aveam de gand sa ma duc la Autosoft , pe Dudesti , sunt relativ aproape de mine si par destul de seriosi , adica nu e o vulcanizare de la colt de strada . Ce parere aveti despre ei ?!

 

Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

pai la Autosoft Dudesti cred ca o sa ma duc . Daca ma incadrez pana in 200 RON fata spate fac tot ca sa fiu sigur , daca sare , fac doar spatele , ca acolo sa umblat !

 

Te costa 140lei fata spate (poate a mai crescut un pic). Suna si tu si intreaba sa-ti spuna pretul. Le spui mai intai ca ai schimbat piese pe spate si ai vrea sa stii daca este in regula si pe fata

Link to comment
Share on other sites

nici cei de la dudesti nu sunt cine stie ce la capitolu "vorba" am si ei un stil ,si se uita pe tine daca nu le dai spaga mama mama

ultima oara cand fost la ei au "uitat" sa imi puna un prezon ...spaga mea .eu zic ca se face reclama degeaba la cei de la autofost ca nu sunt cine stie ce mari ingineri sau meserias.ca ma duc la o vulcanizare din colt ca merg la ei tot una e ,dar cum e romanul disperat ca unde se duc totii acolo merg si eu asta poate sa fie o exceptie!asta e parerea mea .....

Link to comment
Share on other sites

nici cei de la dudesti nu sunt cine stie ce la capitolu "vorba" am si ei un stil ,si se uita pe tine daca nu le dai spaga mama mama

ultima oara cand fost la ei au "uitat" sa imi puna un prezon ...spaga mea .eu zic ca se face reclama degeaba la cei de la autofost ca nu sunt cine stie ce mari ingineri sau meserias.ca ma duc la o vulcanizare din colt ca merg la ei tot una e ,dar cum e romanul disperat ca unde se duc totii acolo merg si eu asta poate sa fie o exceptie!asta e parerea mea .....

 

stai sa veze fite dastea la Autosoft baneasa

Link to comment
Share on other sites

nici cei de la dudesti nu sunt cine stie ce la capitolu "vorba" am si ei un stil ,si se uita pe tine daca nu le dai spaga mama mama

ultima oara cand fost la ei au "uitat" sa imi puna un prezon ...spaga mea .eu zic ca se face reclama degeaba la cei de la autofost ca nu sunt cine stie ce mari ingineri sau meserias.ca ma duc la o vulcanizare din colt ca merg la ei tot una e ,dar cum e romanul disperat ca unde se duc totii acolo merg si eu asta poate sa fie o exceptie!asta e parerea mea .....

 

 

totusi parca nu as face geometrie in orice ghereta + ca nu sunt prea multe vulcanizari care au asemenea aparatura !

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare si o nedumerire :)

1. In Romania geometria la roti nu se face pe acelasi principiu la toate service´urile ? Adica iti cauta masina pe calculator si dupa mici reglaje manuale iti sunt aliniate rotile, reglate unghiurile si apoi >>> iese geometria OK !!!

2. Isi face cineva geometria daca are elemente de directie / suspensie defecte ?

-de ce trebuie refacuta geometria daca schimbi o bucsa stricata cu una noua ? ... doar intreb !

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare si o nedumerire :)

1. In Romania geometria la roti nu se face pe acelasi principiu la toate service´urile ? Adica iti cauta masina pe calculator si dupa mici reglaje manuale iti sunt aliniate rotile, reglate unghiurile si apoi >>> iese geometria OK !!!

2. Isi face cineva geometria daca are elemente de directie / suspensie defecte ?

-de ce trebuie refacuta geometria daca schimbi o bucsa stricata cu una noua ? ... doar intreb !

1. La multe service-uri nu prea reuşeşte geometria.

 

2. Dacă schimbi elemente de direcţie, este normal să faci geometria.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Si eu am schimbat ceva pe spate, si au inceput sa se roada cauciucurile.

 

mie parca imi merge cam intro rana , trage putin dreapta !

Mie imi mergea relativ bine.... In curbe, la viteza putin mai mare ma alerga intr-o parte sau in alta.

Si mi-am dat seama ca am probleme cu geometria abia dupa ce am uzat pana la sarma ambele cauciucuri pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Problema semirezolvata :lol: , am fost la Autosoft ( Foarte de treaba baiatul de la Geometrie ) si am facut doar geometrie pe spate , pt ca se pare ca am joc in pivotul de pe dreapta , iar baiatul mia zis , ca mai bine imi face doar spatele si dupa ce schimb pivotul sa-mi fac si fata . Oricum diferenta sa simtit imediat ( si da , doar prin scimbarea bucsei de fuzeta spate sa dereglat geometrie si mergea masina putin spre stanga , oricum acum fluiera :) ) .

 

Iar acum urmeaza sa imi schimb pivoti cu tot cu brat si odata cu ei o sa schimb si bucsele de bascula , sa pun unele pline !

Cam la ce pret se ridica aceste piese imi puteti spune ?!

 

P.S. Geometrie spate a fost 72 RON !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.