Jump to content

Upgrade sunet E90


Recommended Posts

Spre surprinderea mea incintele sunt f bine facute , captusite cu burete , spre deosebire de E46 unde era o cutie de carton :)

poate fostul tau e46 ,e46-le meu avea cutie de carton iar curul era plin cu panza densa pe care eu personal am indepartat-o :) acum am doar cutie de carton

 

p.s. parerea mea e ca doar un tub de bass face diferenta, boxele din e46 de exemplu, se comporta fix ca niste tuitere cu ceva medii...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

DLS, evident. Insa vrei sa le montezi in locul celor stock?

 

Sistemul stock nu are tweetere , desi prin grile se vede ceva acolo , pare montat aftermarket . Oricum cu noile rame am sa le mut pozitia unde trebuie , adica mai langa ureche :)

Edited by MYX
Link to comment
Share on other sites

Exact aia am facut si eu ca si tipul din link-ul de mai sus.Daca vrei sa cumperi de la noi ramele cu twetere sunt in jur de 160 euro iar tweterele spate nu cred ca sunt mai mult de 60-70 euro.Daca vreti stiu pe cineva care aduce asa ceva noi...info pe pm.Ca sa le montati nu va trebuie nimic in plus adica mufele deja exista pe masina ptr montaj (difuzoarele existente au o mufa in plus unde se leaga tweterele iar twterele vin cu filtre).
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Si totusi nu mi-a raspuns si mie nimeni, se merita retrofit-kit-ul Alpine sau nu? As vrea sa-l iau zilele astea, dar nu stiu daca se merita. Imi spune si mie cineva daca se merita sau nu?

 

se merita . Normal ca se merita . Uite ce panarame de boxe are sistemul stock .

 

MA refer la cele cu magnetul ala pitic , eu am schimbat cu cele HIFi care sunt mai serioase . La sistemul Alpine vei avea si alt amplificator .

 

 

Link to comment
Share on other sites

se merita . Normal ca se merita . Uite ce panarame de boxe are sistemul stock .

 

MA refer la cele cu magnetul ala pitic , eu am schimbat cu cele HIFi care sunt mai serioase . La sistemul Alpine vei avea si alt amplificator .

 

 

OK, multumesc mult pentru raspuns, sa inteleg ca tu ai schimbat doar difuzoarele? Nu ti-ai montat kit-ul Alpine nu? Si totusi s-a simtit o imbunatatire? Apropo, le-ai schimbat si pe cele de pe spate? Ca eu am incercat sa schimb difuzoarele pe spate cu unele de Logic 7 si nu se potrivesc dar sper sa gasesc o solutie sa le montez.

Oricum, mi-am dat comanda de kit, sper ca Vineri sau Sambata sa ajunga, iar saptamana viitoare sa-l montez si o sa va tin la curent.

Edited by larry_bml
Link to comment
Share on other sites

se merita . Normal ca se merita . Uite ce panarame de boxe are sistemul stock .

 

MA refer la cele cu magnetul ala pitic , eu am schimbat cu cele HIFi care sunt mai serioase . La sistemul Alpine vei avea si alt amplificator .

 

 

OK, multumesc mult pentru raspuns, sa inteleg ca tu ai schimbat doar difuzoarele? Nu ti-ai montat kit-ul Alpine nu? Si totusi s-a simtit o imbunatatire? Apropo, le-ai schimbat si pe cele de pe spate? Ca eu am incercat sa schimb difuzoarele pe spate cu unele de Logic 7 si nu se potrivesc dar sper sa gasesc o solutie sa le montez.

Oricum, mi-am dat comanda de kit, sper ca Vineri sau Sambata sa ajunga, iar saptamana viitoare sa-l montez si o sa va tin la curent.

 

boxele spate le poti schimba cu orice gama de firma gen DLS , INfinity , HErtz . Dimensiune 10 CM , adancimea instalare e destul de generoasa , e spatiu acolo . CE nu s-a potrivit la Logic 7 ? Din ce stiu eu si alea sunt tot 10 cm .

 

PS , in fata ai spatiu instalare pana la 55 mm ,

 

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=58085

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

boxele spate le poti schimba cu orice gama de firma gen DLS , INfinity , HErtz . Dimensiune 10 CM , adancimea instalare e destul de generoasa , e spatiu acolo . CE nu s-a potrivit la Logic 7 ? Din ce stiu eu si alea sunt tot 10 cm .

 

PS , in fata ai spatiu instalare pana la 55 mm ,

 

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=58085

 

Pai difuzoarele de la shimano le-am luat eu, 2 s-au montat deja pe fata la un prieten si s-au potrivit perfect, insa eu am vrut sa le montez pe spate, deoarece pentru fata am dat comanda de retrofit-ul Alpine, dar sunt mai mari ca diametru de rama si distanta intre prinderi. Deocamdata ma mai gandesc daca sa le prind pe dedesupt, asa ar intra (sper), sau sa las doar fata schimbata iar spatele asa cum e din fabrica. Va mai tin la curent cu detalii dupa ce montez retrofit-ul Alpine, sper ca saptamana viitoare o sa fac asta.

Link to comment
Share on other sites

Cat te-a dus?

 

1500 LEI cu tot cu montaj, ca montajul l-am facut cu un prieten care se pricepe la BMW-uri!

 

Am promis ca o sa revin cu detalii si impresii :

 

Montajul nu e chiar asa de simplu cum e descris in manualul de instructiuni de montare, cele 2,5 ore spuse de ei, s-au intins la 4,5 ore reusite de noi, ce e drept nici nu ne alerga nimeni, dar oricum nu ar fi durat 2,5 ore la nici o reprezentanta bavaria din Romania. Referitor la calitatea sunetului, mda, pot sa spun ca s-a imbunatatit putin calitatea sunetului, intradevar se aude un sunet mai clar, dar doar la un volum rezonabil, cand incepi sa ridici volumul incep sa apara si distorsiunile, ca sa nu mai vorbim de bass, care daca i-l lasi la jumate, dupa ce treci cu volumul de un anumit nivel, incepe si distorsioneaza ca niste boxe chinezesti. Ciudat mi s-a parut ca de la amplificator la wofere vin niste fire de 0,75 iar intrarea in wofere se face pe fire de 2.0 (cred, oricum , mult mai groase).

 

In concluzie, merita si nu merita investitia, multumit 60%.

 

O sa incerc in weekend sa desfac woofer-ele sa vad de ce "plesnesc" asa dupa un anumit nivel, cred ca ating de sita de protectie datorita puterii mult prea mari fata de ce era inainte. O sa va tin la curent si cu rezultatul incercarilor, deoarece deocamdata nu mai am bani pentru a achizitiona SWS-8 -uri.

Edited by larry_bml
Link to comment
Share on other sites

O sa incerc in weekend sa desfac woofer-ele sa vad de ce "plesnesc" asa dupa un anumit nivel, cred ca ating de sita de protectie datorita puterii mult prea mari fata de ce era inainte. O sa va tin la curent si cu rezultatul incercarilor, deoarece deocamdata nu mai am bani pentru a achizitiona SWS-8 -uri.

 

probabil sunt slabe , nu stiu daca merita schimbate doar pt supersound .Si sunt si cam scumpe . parca 200 $ plus transport . Am vazut pe E90 post ca multi au preferat schimbarea amplif Alpine cu ceva mai puternic , obligatoriu au schimbat wooferele si au montat la boxe ceva din gama infinity de care erau f multumiti .

Link to comment
Share on other sites

Cat te-a dus?

 

1500 LEI cu tot cu montaj, ca montajul l-am facut cu un prieten care se pricepe la BMW-uri!

 

Am promis ca o sa revin cu detalii si impresii :

 

Montajul nu e chiar asa de simplu cum e descris in manualul de instructiuni de montare, cele 2,5 ore spuse de ei, s-au intins la 4,5 ore reusite de noi, ce e drept nici nu ne alerga nimeni, dar oricum nu ar fi durat 2,5 ore la nici o reprezentanta bavaria din Romania. Referitor la calitatea sunetului, mda, pot sa spun ca s-a imbunatatit putin calitatea sunetului, intradevar se aude un sunet mai clar, dar doar la un volum rezonabil, cand incepi sa ridici volumul incep sa apara si distorsiunile, ca sa nu mai vorbim de bass, care daca i-l lasi la jumate, dupa ce treci cu volumul de un anumit nivel, incepe si distorsioneaza ca niste boxe chinezesti. Ciudat mi s-a parut ca de la amplificator la wofere vin niste fire de 0,75 iar intrarea in wofere se face pe fire de 2.0 (cred, oricum , mult mai groase).

 

In concluzie, merita si nu merita investitia, multumit 60%.

 

O sa incerc in weekend sa desfac woofer-ele sa vad de ce "plesnesc" asa dupa un anumit nivel, cred ca ating de sita de protectie datorita puterii mult prea mari fata de ce era inainte. O sa va tin la curent si cu rezultatul incercarilor, deoarece deocamdata nu mai am bani pentru a achizitiona SWS-8 -uri.

Multumesc de raspuns, astept sa-mi explici cu Tv-ul. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

http://img822.imageshack.us/img822/3742/bswssuf110.gif

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img602.imageshack.us/img602/3991/594fs.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

am gasit ceva idei...

si eu ma gandesc foarte bine sa modific putin calitatea sunetului in bine.usor usor voi face asta.

m-am gandit la difuzoare alpine,dar conteaza mult sistemul de pindere.nu vreau sa modific nimic.voi lua ramele de geamuri pentru tweetere fata.

folie dynamat pentru usile fata.

deocamdatama ocup de distantiere la roti si arcuri sport.apoi trec la sunet sa vedem cum fac....o sa va tin la curent.

o idee buna este cu subwooferul ala in portbagaj

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Am pus boxe de 13 cm pe spate si se simte o diferenta in bine se aude mai tare si mai clar pe spate insa fara un nivel spectacuos de bass.Daca dezactivez spatele si las decat fata se aude destul de oke ceea ce ma face sa cred ca este neaparat nevoie de subwoofer in portbagaj asta ca ultima varianta ....pt ca din ce am mai vazut pe forum si din experienta proprie pot spune ca nu merita cine stie ce investitie pt ca e clar ca astia de la Bmw nu au lucrat de la inceput bine partea audio. Sunt masini gen Ford Fiesta sau Seat Leaon unde sunetul este mult peste Bmw si e clar ca devine mult prea scumpa treaba pt a scoate la capat bine probelema asta. A era sa uit boxele sunt Hert gama dieci 130 si au costat 240 lei deci unele cotate bine pt dimensiunea de 13cm. Pare inutila schimbarea unor boxe de 10cm de pe fata tot cu unele de 10cm poate incap tot unele de 13cm nu am idee trebuie sa desfac usa sa vad daca merge largit acolo. Ca idee ce va pot spune pe spate e ca alea de 13 incap cam la fix....trebuie decupat destul de mult pt ca mai sunt niste ridicaturi pe acolo care trebuie taiate cu cuterul. La prima vedere diametrul de decupare in plus este de 2 cm adica repatizat 1cm sus si unul jos dar incurca ridicaturile alea pe acolo si trebuie eliminate sa stea bine boxa apoi.Vreau sa pun in portgabaj un subwoofer mai micut asa cu amplificare incorporata ..dar ideea e cum il leg la casetofon ? Sunt 2 boxe fata , 2 subwoofer sub scaune , 2 boxe spate, casetofon Bmw Business Cd . Merge schimbat cu un Profesional ...si daca se merita? A mai scchimbat cineva? Vreau va rog ceva sfaturi legat de subwoofer. Schimano niste idei ceva ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.