Jump to content

vibratii in volan e46


Recommended Posts

mi-am cumparat de curand un e46 si am observat ca la viteaza mai mare (peste 100km/h) cand franez volanul imi vibreaza, bate. care ar fi cauza? este posibil sa am discurile de frana ovalizate?

--------------------------

e46, 320d, 2004

 

si mie mi se intampla dar la mine e din cauza basculelor dupa fata... sunt bucsele f uzate si din cauza asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu va contrazic, crisan spune ca are masina de putin timp, nu stim daca s-au schimbat discurile sau bucsile recent(sau in ce secventa). Daca este achizitionata de afara, in Germania la o masina se schimba mai des discurile decat bucsile caci au sosele.
Link to comment
Share on other sites

Cristi in proportie de 90 % sunt discurile de frina, iar cauza este apa de la spalatorie ... fiind incinse discurile si de la jetul de apa ... am patit-o si eu si Pavel ... si vor mai fi si alti colegi Edited by dorub98nic
Link to comment
Share on other sites

[quote name='RaduXI' date='24/Feb/2010, 21:14' post='1039299

Nu va contrazic, crisan spune ca are masina de putin timp, nu stim daca s-au schimbat discurile sau bucsile recent(sau in ce secventa). Daca este achizitionata de afara, in Germania la o masina se schimba mai des discurile decat bucsile caci au sosele.

 

am schimbat bucsile de la batul bumerang, pt ca, cea din dreapta era uzata (se auzea ca bate pe gropi). le-am schimbat pe amandoua. problema cu bataia s-a rezolvat. e ok. dar vibratia in volan nu a disparut, ceea ce ma face sa cred ca is de vina discurile.

Edited by crisan
Link to comment
Share on other sites

De ce va certati degeaba care din piese sa le schimbe prima oara? Treaba e simpla ridica masina pe elevator si bucsile duse se observa foarte usor, apoi verifica si discurile sau invesrs -DACA ARE VREO IMPORTANTA-. In functie de ce concluzie reiese face ce trebuie. Apoi mai e o chestie rotile neechilibrate.
Link to comment
Share on other sites

La mine a fost de la discuri. Depinde cât de uzate sunt , daca sunt ca noi pot fi rectificate dacã nu atunci le schimbi. Mergi la service la constatare.

 

Poate fi si de la rotile neechilibrate, am pĂŁțit si eu cu cele de iarna.

 

Daca ar fi rotile neechilibrate ar trebui sa vibreze volanul nu numai la franare?

Masina a fost ridicata pe elevator, si se vedea uzura la bucsile de la bratul bumerang (se auzea pe gropi ca bat). acea problema am rezolvat-o. dar tremuratul volanului la franare a ramas. si inca un lucru interesant, volanul vibraza la franare numai la viteze mari.

Link to comment
Share on other sites

Bucsile le-am schimbat si eu dar nu de la asta aveam vibrațiile in volan.

 

Eu ti-am spus ce am pățit eu, vibratile in volan le aveam la viteze de peste 60-70km/h. Prima data a fost de la discurile ovalizate, (de fapt 1 disc ovalizat nu ambele ) si apoi vibra volanul de la anvelope prost echilibrate, vibra numai la frânare.

Edited by Viorel_2008BMW
Link to comment
Share on other sites

Cristi in proportie de 90 % sunt discurile de frina, iar cauza este apa de la spalatorie ... fiind incinse discurile si de la jetul de apa ... am patit-o si eu si Pavel ... si vor mai fi si alti colegi

 

 

Nu te contrazic.... eu la 525i care l-am avut ( si acum plang dupa tanculetul meu :lol: ) am schimbat discurile de frana fata spate cu "dalea gaurite frate" noi noute ATE... si stupoare tot asa facea.... dupa ce am schimbat bucsile .... nu a mai facut nici o vibratie nimic.....

Poate asa a fost la mine :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.