Jump to content

Se merita?


robi

Recommended Posts

Fara suparare dar acolo la al 2-lea link e un E65 nu E38.... respectiv se confunda putin.... 218 cu 193 CP... totusi e o diferenta intre circa 25 CP desi au ambele un motor de 3l

 

Ai dreptate.

Am cĂŁutat din nou Âşi nu apare E38 730d, foarte ciudat.

 

Am condus acel 730D si mi s'o parut ca trage fantastic, are cuplu mare si la turatii joase si nu-mi venea sa cred. Nu mi-am dat nici o sansa la o liniuta cu el si asta a motivul pt care l-am rugat pe unvicont sa dam un sprint scurt. Deocamdata pana la proba contrarie inclin spre benzinar ca va pleca mai repede decit dieselul.

 

Daca bmw nu face 6-7 ' 100kmh nu se merita a fi cumparata? sau care ar fi o limita decenta? 8 sec?

 

Multi care doresc sa cumpere un bmw o fac dupa alte criterii, nicidecum cea cu sec /100kmh. pt asta sunt modelele sportive si/cu motoare mari.

Cei care au o pasiunea pt E38 apreciaza orice motorizare ar avea. Eu unul nu mi-as lua un X3 nici daca ar avea motor de 1.2 GPL si nici de 4 sau 6 L sau seria 1 indiferent de motorizare, doar pt ca nu-mi plac mie nu inseamna ca nu ar fi frumoase sau bune pt altcineva.

 

 

cele 2 sec diferenta( ala ii E65 nu e38 - e38 are doar 193 CP si dieselul si cel de 2.8l) ma fac sa zambesc atunci ce sa mai zic de 740D biturbo vreo 5 secunde ? si daca te uiti putin vei vedea ca diferentele sint foarte mici, deci cu spulberatu' cred ca ai dreptate i-l spulbera pe dizãl.

Duel : BMW 728 i (E38) vs BMW 740 d (E38)

 

 

De parca am avea vreo 20 autostrazi si drumuri expres cu banda dubla prin toata tara

 

 

5,5 km/orĂŁ, viteza medie a „maÂşinilor-cĂŁruÞã“ din CapitalĂŁ

http://www.gandul.info/news/5-5-km-ora-vit...apitala-1080460

BucureÂşti - 4 km/h

Sibiu - 12 km/h

Cluj - 13,2 km/h

 

 

Chiar imi da emotii cand fac vreo depasire la vitezele astea.

 

Mi se pare destul de puÞin probabil ca un 728i sã fie mai rapid decât un 730d din urmãtoarele motive.

E38 730d are acelaÂşi motor de pe E39 530d, adicĂŁ de 193 cp.

E38 728i are motor de 193 cp, dar cuplu mult mai mic.

 

Prin urmare, E38 730d ar trebui sĂŁ fie mai rapid.

 

Nu mai stau acum sĂŁ caut date corecte din punct de vedere al demarajului, din punct de vedere logic este corect ceea ce am scris mai sus.

 

Da, criteriul principal este suma de achiziĂžie, ĂŽnsĂŁ conteazĂŁ Âşi costurile de ĂŽntreĂžinere Âşi exploatare.

 

Problema este alta.

DacĂŁ tot iei un E38, adicĂŁ o maÂşinĂŁ cumpĂŁratĂŁ din pasiune, mai bine iei una mai puternicĂŁ, eu aÂşa consider.

Mai ales cã E38 nu mai are o valoare de piaÞã mare, este o maºinã de greu de vândut.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Si inca un link care confirma ca E38 728i face suta in 8.6 secunde, datele de pe carfolio sunt cam eronate.

http://www.ultimatespecs.com/index.php?bra...96&option=4

 

Este posibil să fie din cauza cutiei.

Ăn link-ul tău scrie că este vorba de o maşină cu cutie manuală.

Este foarte posibil ca pe carfolio să fie datele pentru maşinile automate.

 

Nu poti face o comparatie corecta daca doar ai condus un 728 pt cateva minute la o plimbare prin parc. Intradevar acel cuplu este fenomenal la diesel dar se pare ca te-ai inselat.

 

Nu cred că m-am ĂŽnşelat deloc.

Dacă două maşini au aceeaşi putere, ĂŽnsă una are cuplu mai mare, este logic că maşina cu cuplu mai mare va fi mai rapidă din această cauză.

Iar asta se va vedea mai ales pe demaraje scurte, adică ĂŽntr-un regim normal de exploatare.

 

Se poate spune că un om care nu vrea să conducă sportiv, poate să considere 728-ul ca find o super motorizare, ĂŽnsă eu cred că 730d este o alegere mai bună.

Iar dacă banii nu sunt o problemă, probabil că n-ar alege un E38 ci un BMW mai nou.

Ănsă există şi excepţii...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca si 730i e V8.

Pt 200cmc in plus as lua 730i.

nu merge si in cazul in care doreste sa-si procure unul din '99 - '01... motoarele M60 de tipul la care te referi sunt puse pe E38 pana'n 1996... daca nu gresesc...

Asa este...modelul 730i este fabricat doar pana in 1996

Link to comment
Share on other sites

N-am avut motor M60, ĂŽnsĂŁ Âştiu problemele lor.

 

Tremurat la rece care nu se rezolvĂŁ foarte uÂşor.

Ăn cazul unor maÂşini a fost schimbat computerul de injecĂžie, uneori s-a rezolvat problema, alteori nu.

 

Ăn plus, ĂŽn cazul multor M60-uri, blocul motor este din Nikasil.

 

Unele au fost schimbate pe garanĂžie, altele nu, prin urmare e bine sĂŁ te fereÂşti de un asemenea motor.

DacĂŁ a fost reparat la cineva prin montare de bucÂşi, adicĂŁ a fost fĂŁcutĂŁ o reparaĂžie oarecum artizanalĂŁ, nu poĂži sĂŁ fii foarte sigur de motor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu zic ca mai bun e un e38 decat un e46 .eu de asta am preferat sa iau un e38 din 97 cu aceiasi bani cu care as fi putut cumpara un e46 din 2002.

nu ai comfortul si optiunile ca la un e38.pe unii ii incanta anul masinii,pe mine nu.

sa nu iti para rau.RESPECTA-TE! :)

de acord intru tot , BMW e tot BMW si dupa 20 de ani iar dotarile care le ai pe 7er nu le ai pe 3er nici dupa 10 ani

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca mai bun e un e38 decat un e46 .eu de asta am preferat sa iau un e38 din 97 cu aceiasi bani cu care as fi putut cumpara un e46 din 2002.

nu ai comfortul si optiunile ca la un e38.pe unii ii incanta anul masinii,pe mine nu.

sa nu iti para rau.RESPECTA-TE! :)

de acord intru tot , BMW e tot BMW si dupa 20 de ani iar dotarile care le ai pe 7er nu le ai pe 3er nici dupa 10 ani

 

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
eu zic ca mai bun e un e38 decat un e46 .eu de asta am preferat sa iau un e38 din 97 cu aceiasi bani cu care as fi putut cumpara un e46 din 2002.

nu ai comfortul si optiunile ca la un e38.pe unii ii incanta anul masinii,pe mine nu.

sa nu iti para rau.RESPECTA-TE! :)

de acord intru tot , BMW e tot BMW si dupa 20 de ani iar dotarile care le ai pe 7er nu le ai pe 3er nici dupa 10 ani

 

me 2

Link to comment
Share on other sites

Fost posesor de e38 728i manual...

Sincer sa iti fiu,in marea larga de e39,e36,e46...e o alta clasa.Pot fi ele din 2000 in sus.

Cineva mult mai avizat decat mine(top gear) l-a numit "dansator profesionist" pe curbe.

As opta pt alta motorizare, pt. 730d,mult mai scump de intretinut de altfel.

Link to comment
Share on other sites

ªtiu foarte bine care e M60 ºi care e M52, Însã aºa este pe internet, e mult mai uºor sã arunci o jignire decât sã ceri o lãmurire În mod politicos.

 

M60 este Âşi motorul de pe E38 740i prefacelift, varianta de 4 litri.

Cel de 4.4 este M62.

 

Atât M60 cât ºi M52 au suferit de aceeaºi problemã a aliajului Nikasil.

 

Expert din auzite poate eÂşti tu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.