Jump to content

km falsi


blagapetre

Recommended Posts

EÂşti avocat?

 

Inselaciunea

Drept Penal

(escrocheria). Infractiune care face parte din grupul infractiunilor contra aptrimoniului (privat sau public), prevazute in t. III, art. 215, C. pen., partea speciala si consta in inducerea in eroare a unei persoane,

prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, in scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul un fals material injust si daca s-a pricinuit o paguba.

da..(si ma mir ca inca nu ti-ai dat seama...nu esti tu :) acela care le stie pe toate :)? ) sunt si nu imi era greu sa iti dau si eu un copy paste de pe google din codul penal..insa am preferat sa iti dau o recomandare reala a ceea ce inseamna inselaciunea sau ceea ce inseamna DOLUL in contractele sinalagmatice...i-a vezi asta ce o mai fii reprezentand:))

oricum nu vreau sa ma intelegi gresit ..nu am vrut nici sa fiu ironic sau sa ma dau in pantect doar iti spuneam exact cum ar sta treaba in situatia in care vreunul dintre pagubiti...ar vrea sa se adreseze instantei.cea mai la indemana ar fii varianta civila si nu penala..acolo risti sa il declare nevinovat prin lipsa pericolului social concret....adica, ca nu e un pericol sa minti...chiar asa mult:))

Edited by xristian05
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

P.S. Daca ma mai fac multi mincinos pe aici ,o sa trebuiasca sa scanez contractul sa se vada numele, ca n-am incotro. Tu acum ma intrebi, unde poti sa rezolvi "legal" ce se face ilegal in vitan ?

 

Nu, asa de curiozitate, pana la urma nu conteaza.

 

Ontopic, daca s-au dat kilometri inapoi se poate afla numai daca nr de km e mai mic decat cei din inregistrari de intrare in service-uri din reteaua BMW sau eventual alte service-uri. Sunt convins ca se practica si in Germania de catre nemti, dar nu vad asta a fi o problema.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Daca va zic ca am luat o masina in decembrie de la o reprezentanta BMW de langa Munchen, masina Premium Selection, garantie, si normal dura 2 saptamani sa o pregateasca, i-am dat o atentie (200-300 euro) sefulul de la SH ca sa o faca in 3 zile, si m-a intrebat cand am luat masina daca vreau sa-mi dea km inapoi la cat vreau eu.

I-am zis nu multumesc, oricum masina avea 98.000 reali.

Si am mai auzit de faze din astea la reprezentanta.

 

I-ai oferit 300 de euro si s-a oferit sa dea km inapoi?Deci un after sales manager de la vanzari dintr-o reprezentanta BMW din Germania iti dadea km inapoi pentru 300 de euro.Adica pentru tine, un necunoscut. :)

Nu credeam asta nici daca spuneai acelasi lucru despre o reprezentanta BMW din Romania. :)

Link to comment
Share on other sites

Reprezentantul after sales vindea o masina la care avea % , nu era vorba de numai 300 de euro. :)

 

Pai nu la asta m-am referit.Tu crezi ca un aftersales de la BMW si-ar risca slujba pentru asa ceva?Pentru 300eu si pentru comisionul pe care il primeste prin vanzarea unei masini?Sa fim seriosi.

Pai @dsf a scris imediat pe un forum, iti dai seama ca daca nu era ceva in regula la masina se ducea imediat la reprezentanta respectiva si spunea in gura mare, i-am dat lui asta 300eu spaga si uite ce probleme am. :)

Zbura in secunda 2, si nu numai asta, nu isi mai gasea serviciu foarte usor.Ma refer la angajatul BMW.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Eu i-am dat 300 euro ca multumire dupa ce mi-a promis ca-mi face masina in 3 zile in loc de 2 saptamani si s-a tinut de cuvant.

A fost doar un semn de apreciere din partea mea pentru seriozitatea nemteasca. Spaga se da inainte si cu un scop bine precizat.

 

Oferta cu km a fost ceva colateral si neconditionat din partea lui, eu nici macar nu am intrebat daca se poate, pentru ca nu ma intereseaza. Masina oricum avea 98.000 km reali.

E39-le vechi este la vanzare cu numarul de km reali 345.000. Daca aveam apucaturi de samsar , dadeam km la asta in spate, pentru ca era mult mai interesant. :)

Si nu era angajatul BMW , era angajatul unui dealer BMW( franciza, alt business, alta mancare de peste).

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

La cazul lui DSF nici nu era vorba de inselaciune. Tehnic vorbind se propunea sa se dea km inapoi dupa vanzare, km fiind reali in momentul vanzarii.

Si a luat omul banii fara sa clipeasca ?

 

Pai de ce sa nu-i ia, ca doar a muncit pentru ei. Si nu a facut nimic ilegal, decat sa isi dea silinta sa-mi termine masina mai repede.

Iar faza cu km a fost in momentul in care faceam receptia masinii ( banii platiti , contractul semnat), dupa ce ii multumisem si n-avea nici o treaba cu motivul pentru care ii dadusem banii. Pur si simplu probabil a vrut sa faca un gest de prietenie si sa ma ajute daca eram interesat.

 

Si mi se pare normal sa-i fi dat o atentie avand in vedere ca eram la 800 km de casa , aveam e39-le cu mine, imi mai trebuia un sofer care venea cu avionul ca sa ne intoarcem acasa.Daca veneam inapoi peste 2 saptamani m-ar fi costat mult mai mult, plus libere de la munca , etc.

Link to comment
Share on other sites

deci ma ti lamurit ca nu se pot afla km falsi, dar eu cand le am spus lor e chestia asta ei sau panicat si au inceput sa mi spuna ca vor sa ma ajute. Luni ma duc sa le cer 5000 euro sau sa mi schimbe masina cu una din 2005 acelasi model, pentru ca stiu sigur ca aici a mai fost inchis un dealer pentru chestiilea astea cu km falsi acum vreo luna.Oricum daca va intereseaza o sa va spun dupa ce am reusit.
Link to comment
Share on other sites

da..(si ma mir ca inca nu ti-ai dat seama...nu esti tu :) acela care le stie pe toate :)? ) sunt si nu imi era greu sa iti dau si eu un copy paste de pe google din codul penal..insa am preferat sa iti dau o recomandare reala a ceea ce inseamna inselaciunea sau ceea ce inseamna DOLUL in contractele sinalagmatice...i-a vezi asta ce o mai fii reprezentand:))

oricum nu vreau sa ma intelegi gresit ..nu am vrut nici sa fiu ironic sau sa ma dau in pantect doar iti spuneam exact cum ar sta treaba in situatia in care vreunul dintre pagubiti...ar vrea sa se adreseze instantei.cea mai la indemana ar fii varianta civila si nu penala..acolo risti sa il declare nevinovat prin lipsa pericolului social concret....adica, ca nu e un pericol sa minti...chiar asa mult:))

 

PuÞin Îmi pasã de faptul cã eºti avocat, existã avocaÞi ºi avocaÞi, În România poate termina cam oricine dreptul, admiterea se face foarte uºor, cam orice poate intra la drept ºi termina, poÞi sã iei ºi licenÞa, e doar o problemã de bani.

ÂŞi mama e avocat, ĂŽnsĂŁ nu m-am obosit sĂŁ o ĂŽntreb.

 

Nu te ĂŽnĂželeg deloc greÂşit, ai vrut sĂŁ te dai rotund desi eu nu te-am ĂŽntrebat ĂŽn bĂŁtaie de joc ci din curiozitate.

 

Chestia asta demonstreazã cã justiÞia din România e o glumã proastã.

Asta e o Înºelãciune foarte clarã, asta cu "pericolul social concret" e o tâmpenie.

De fapt, de ce sĂŁ mĂŁ mir, existĂŁ traficanĂži de droguri sau de persoane care au fost eliberaĂži cu motivul cĂŁ nu reprezintĂŁ pericol social, aÂşa cĂŁ nu mai e nimic de zis.

Link to comment
Share on other sites

putin exagerezi la capitoul incadrare juridica....intr-adevar este o "inselaciune" insa in cazul contractelor de vanzare-cumparare ...cumparatorul sau cel care se considera "inselat" are doar o singura cale in justitie..acea a unui proces civil privind prezenta DOLULUI (inselaciune, ascundere unui aspect in vedere perfectarii unei conventii)...situatiile in care o astfel de fapta sa aiba caracterul unei infractiuni este de sub 0.1% in Romania sau in alte state membre UE....din (pacate)...insa se poate incerca si latura penala dar sansele ca pericolul social concret intr-un astfel de caz nu poate fii asimilat in sensul prezentei unei infractiuni.

 

Ce contract de vanzare-cumparare se incheie intre proprietar si cel care modifica km?

In cazul acesta parerea mea e ca putem considera fapta ca fiind de ordin penal.

In cazul instrainarii bunului,fapta intra sub incidenta dolului(cand se intocmeste un contract de vanzare cumparare)

Sper sa nu te superi ca mi-am expus doar o parere,daca gresesc atunci imi cer scuze!

Link to comment
Share on other sites

da..(si ma mir ca inca nu ti-ai dat seama...nu esti tu :) acela care le stie pe toate :)? ) sunt si nu imi era greu sa iti dau si eu un copy paste de pe google din codul penal..insa am preferat sa iti dau o recomandare reala a ceea ce inseamna inselaciunea sau ceea ce inseamna DOLUL in contractele sinalagmatice...i-a vezi asta ce o mai fii reprezentand:))

oricum nu vreau sa ma intelegi gresit ..nu am vrut nici sa fiu ironic sau sa ma dau in pantect doar iti spuneam exact cum ar sta treaba in situatia in care vreunul dintre pagubiti...ar vrea sa se adreseze instantei.cea mai la indemana ar fii varianta civila si nu penala..acolo risti sa il declare nevinovat prin lipsa pericolului social concret....adica, ca nu e un pericol sa minti...chiar asa mult:))

 

PuÞin Îmi pasã de faptul cã eºti avocat, existã avocaÞi ºi avocaÞi, În România poate termina cam oricine dreptul, admiterea se face foarte uºor, cam orice poate intra la drept ºi termina, poÞi sã iei ºi licenÞa, e doar o problemã de bani.

ÂŞi mama e avocat, ĂŽnsĂŁ nu m-am obosit sĂŁ o ĂŽntreb.

 

Nu te ĂŽnĂželeg deloc greÂşit, ai vrut sĂŁ te dai rotund desi eu nu te-am ĂŽntrebat ĂŽn bĂŁtaie de joc ci din curiozitate.

 

Chestia asta demonstreazã cã justiÞia din România e o glumã proastã.

Asta e o Înºelãciune foarte clarã, asta cu "pericolul social concret" e o tâmpenie.

De fapt, de ce sĂŁ mĂŁ mir, existĂŁ traficanĂži de droguri sau de persoane care au fost eliberaĂži cu motivul cĂŁ nu reprezintĂŁ pericol social, aÂşa cĂŁ nu mai e nimic de zis.

sa inteleg ca e un "atac" la persoana mea?....povestea ca oricine poate termina dreptul? sau ar trebui sa fim muncotiri necalficalificati ca sa fii tu linistit ca esti cel mai rotund de pe aici?..sau pur si simplu nu intelegi sau poate esti prea orgolios atunci cand ti se da o replica iar tu dai un copy paste de pe google...

exact din pura curtoazie ti-am explicat cum sta treaba cu justitia atunci cand se pune problema unei astfel de situatii, dar tu din pura curiozitate nu vrei sa ramai cumva sa nu ai ultimul cuvant. nice day...toata lumea e fericita....

nu te mai arunca cu pareri personale ca nu e cazul, e vb de un forum in care nu ar trebui sa sfidam.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nici un atac.

 

Asta e realitatea, În România oricine poate termina dreptul, nu este deloc o suprizã bãnuiesc, nu existã o admitare riguroasã aºa cum era În trecut.

Ăn Japonia de exemplu, doar 0.8% dintre cei care au susĂžinut examenul de licenÞã ĂŽn drept l-au Âşi promovat.

La noi oare ce procent este? 80%?

Nu e vorba cĂŁ ar trebui sĂŁ fim toĂži muncitori necalificaĂži, problema este cĂŁ ai postat cu o tentĂŁ vizibilĂŁ de superioritate de parcĂŁ eÂşti Johnnie Cochran Âşi eu ĂŽmi permit sĂŁ pun sub semnul ĂŽntrebĂŁrii expertiza ta.

Te-am ĂŽntrebat simplu "EÂşti avocat?", iar tu ai ĂŽnceput cu ironiile, prin urmare tu ai ĂŽnceput o discuĂžie inutilĂŁ.

 

Nu e vorba de orgoliu aici, ĂŽnsa aÂş fi apreciat dacĂŁ ai fi explicat din prima pe subiect, ĂŽnsĂŁ ai ĂŽnceput cu ironii ieftine Âşi dupĂŁ ĂŽncepi sĂŁ te victimizezi, faci pe fata mare degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nici un atac.

 

Asta e realitatea, În România oricine poate termina dreptul, nu este deloc o suprizã bãnuiesc, nu existã o admitare riguroasã aºa cum era În trecut.

Ăn Japonia de exemplu, doar 0.8% dintre cei care au susĂžinut examenul de licenÞã ĂŽn drept l-au Âşi promovat.

La noi oare ce procent este? 80%?

Nu e vorba cĂŁ ar trebui sĂŁ fim toĂži muncitori necalificaĂži, problema este cĂŁ ai postat cu o tentĂŁ vizibilĂŁ de superioritate de parcĂŁ eÂşti Johnnie Cochran Âşi eu ĂŽmi permit sĂŁ pun sub semnul ĂŽntrebĂŁrii expertiza ta.

Te-am ĂŽntrebat simplu "EÂşti avocat?", iar tu ai ĂŽnceput cu ironiile, prin urmare tu ai ĂŽnceput o discuĂžie inutilĂŁ.

 

Nu e vorba de orgoliu aici, ĂŽnsa aÂş fi apreciat dacĂŁ ai fi explicat din prima pe subiect, ĂŽnsĂŁ ai ĂŽnceput cu ironii ieftine Âşi dupĂŁ ĂŽncepi sĂŁ te victimizezi, faci pe fata mare degeaba.

hai nu o mai bate de gard si nu mai dam offtopicuri omului..daca esti atat de corect si de amabil fa o mica recapitulare reply-urilor la adresa mea si uita-te cine a inceput cu ironiile m-ai intrebat "daca sunt avocat?" DA- ti-am raspuns....trebuia sa spun ca nu sunt?...e meseria si incerc sa o fac cat de bine pot...daca ai vreun dubiu in privinta calitatilor mele profesionale nu ai decat sa te plangi cui vrei insa nu ma mai lua cu ironii de doi lei ca nu sunt vreun pustan care sa iti inghita povestile traite din copy paste....eu am spus din prima sub o forma f civilizata ca exagerezi la capitolul incadrare juridica...sustinere urmata de argumente pe intelesul tuturor...nicidecum cu vreun aer de superioritate...si mai simplu uita-te ca din prima ti-am explicat cat se poate de romaneste ceea ce am vrut sa spun....iar daca vrei sa ai ultimul cuvant esti invitatul meu...oricum tema topicului e "km falsi" si nicidecum cum se termina o facultate , iar daca te simti cumva frustrat te rog scrie-mi prin PM ....sau vrei sa te dai rotund in continuare :) nice day..

Edited by xristian05
Link to comment
Share on other sites

OK, ajunge cu offtopicul !

 

@xristian05 : Nu mai cita postul anterior. Este inutil, deranjant si face topicul greu de urmarit.

Ai un obicei prost sa citezi mereu. Foloseste doar butonul de ADDREPLAY sau posturile tale vor disparea in neant fara nicio explicatie ...

Link to comment
Share on other sites

@Paul: Scuze, am postat ĂŽn acelaşi timp.

 

@xristian05: Poate nu-ţi dai seama unde ai dat-o ĂŽn ironii inutile şi gratuite. :)

 

Eşti avocat?

 

Inselaciunea

Drept Penal

{...}

 

 

da..(si ma mir ca inca nu ti-ai dat seama...nu esti tu :twoup: acela care le stie pe toate :)? ) sunt si nu imi era greu sa iti dau si eu un copy paste de pe google din codul penal..insa am preferat sa iti dau o recomandare reala a ceea ce inseamna inselaciunea sau ceea ce inseamna DOLUL in contractele sinalagmatice...i-a vezi asta ce o mai fii reprezentand:()

oricum nu vreau sa ma intelegi gresit ..nu am vrut nici sa fiu ironic sau sa ma dau in pantect doar iti spuneam exact cum ar sta treaba in situatia in care vreunul dintre pagubiti...ar vrea sa se adreseze instantei.cea mai la indemana ar fii varianta civila si nu penala..acolo risti sa il declare nevinovat prin lipsa pericolului social concret....adica, ca nu e un pericol sa minti...chiar asa mult:))

 

Dacă tot te dai avocat, ĂŽnvaţă să scrii.

 

Ia vezi

i-a vezi

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

eu am luat-o cu cele 2 chei cu telecomanda, cea cu maner de plastic fara telecomanda cu care nu ai acces la portbagaj, glovebox si banchete+cea in totalitate de plastic.

doar ca eu am luat-o de la pers fizica din germania si i-am zis daca e de acord cu mers la tester , la care nu a comentat nimic.

 

Oricum, subiectul km dati inapoi e tabu:). cum zicea cineva mai sus, daca merge bine nu are rost sa te gandesti.

Link to comment
Share on other sites

OK, ajunge cu offtopicul !

 

@xristian05 : Nu mai cita postul anterior. Este inutil, deranjant si face topicul greu de urmarit.

Ai un obicei prost sa citezi mereu. Foloseste doar butonul de ADDREPLAY, sau posturile tale vor disparea in neant fara nicio explicatie ...

pai si nu eu am spus sa o lasam balta?..insa omul continua...foarte bine...baga mare ciupanezule:)

Link to comment
Share on other sites

Deci eu am fost la dealer si cand i am aratat hartia cu km reali o zis sa ne intelegem. Si am facut o intelegere prin care el e de acord sa mi duca masina la reparat la un service autorizat ca sa schimbe amortizatoarele, discurile de frana cu placutele si bucsele. Deci in italia chiar intra la penal si nu le convine sa ii dai in judecata.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.