Jump to content

km falsi


blagapetre

Recommended Posts

Am luat un bmw 320d in 2008 21 08 si nu am verificat km (avea 113000). Acum am gasit un document pe care scrie ca in 1 ianuarie 2008 masina avea 156000km si cei care miau vanduto zic ca nu stiu daca nu eu am dat km inapoi. Exista vreo modalitate ca sa se vada cand au fost dati inapoi km??

Va multumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am luat un bmw 320d in 2008 21 08 si nu am verificat km (avea 113000). Acum am gasit un document pe care scrie ca in 1 ianuarie 2008 masina avea 156000km si cei care miau vanduto zic ca nu stiu daca nu eu am dat km inapoi. Exista vreo modalitate ca sa se vada cand au fost dati inapoi km??

Va multumesc pentru ajutor.

 

La constatarea oricarei daune se noteaza numarul de km, la fiecare ITP la fel si posibil la RAR la identificare.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista nicio modalitate care sa spuna daca au fost dati sau nu km inapoi. Cu atat mai putin poti afla cand au fost dati.

@paul,dar acel dispozitiv de la reprezentanta care introduci cheia in el de iti specifica km,rezulta ca este doar un mit?

Eu am fost la reprezentanta in Italia(modena) mi-au introdus cheia in acel dispozitiv si mi-au zis km,mentionez ca masina era afara,nu o vazuse baiatul de la receptie.

Respectivul mi-a spus ca dispozitivul citeste km reali,acum eu nu stiu ce sa cred.Chiar nu vreau sa duc pe nimeni in eroare,poate exista o persoana pe forum care poate sa elucideze acest mit(daca imi permiti sa-l numesc asa) :)

Link to comment
Share on other sites

Am luat un bmw 320d in 2008 21 08 si nu am verificat km (avea 113000). Acum am gasit un document pe care scrie ca in 1 ianuarie 2008 masina avea 156000km si cei care miau vanduto zic ca nu stiu daca nu eu am dat km inapoi. Exista vreo modalitate ca sa se vada cand au fost dati inapoi km??

Va multumesc pentru ajutor.

 

nu cred ca poti. din cate stiu eu poti afla "daca" a fost dat kilometrajul inapoi nu si cat. insa poti extrapola/aproxima cati kilometri reali are acum.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista nicio modalitate care sa spuna daca au fost dati sau nu km inapaoi. Cu atata mai putin poti afla cand au fost dati.

@paul,dar acel dispozitiv de la reprezentanta care introduci cheia in el de iti specifica km,rezulta ca este doar un mit?

Eu am fost la reprezentanta in Italia(modena) mi-au introdus cheia in acel dispozitiv si mi-au zis km,mentionez ca masina era afara,nu o vazuse baiatul de la receptie.

Respectivul mi-a spus ca dispozitivul citeste km reali,acum eu nu stiu ce sa cred.Chiar nu vreau sa duc pe nimeni in eroare,poate exista o persoana pe forum care poate sa elucideze acest mit(daca imi permiti sa-l numesc asa) :)

Exista acel aparat. La BMW se memoreaza km si in cheie in momentul in care bagi cheia in contact. Daca o cheie de rezerva nu o folosesti sau ai folosit-o de exemplu cand masina avea 100mii km, atat iti va arata cheia. Km din bord ii faci dupa cat arata cheia si gata. Cheia care arata km reali nu ti-o mai da, oricum masina din fabrica vine cu mai multe chei de rezerva. Singura varianta sigura este baza de date de la BMW in care sunt memorate reviziile facute la reprezentanta, acolo scrie si km la cat s-au facut.

Link to comment
Share on other sites

deci se pot da inapoi?din cate stiu si am auzit se spune ca blocul de lumini :) ar fii cel in care se stocheaza informatiile privind nr de km...asa sa fie?oricum nu cred ca se poate f usor sau fara implicatii sau erori la momentul introducerii cheii in dispozitivul de la reprezentanta.
Link to comment
Share on other sites

Am luat un bmw 320d in 2008 21 08 si nu am verificat km (avea 113000). Acum am gasit un document pe care scrie ca in 1 ianuarie 2008 masina avea 156000km si cei care miau vanduto zic ca nu stiu daca nu eu am dat km inapoi. Exista vreo modalitate ca sa se vada cand au fost dati inapoi km??

Va multumesc pentru ajutor.

Nu stiu cum poti dovedi ca vanzatorul a dat km inapoi. Daca masina nu-ti face probleme eu zic sa nu-ti bati capul. Poti s-o iei ca si o invatatura de minte. Sunt sigur ca marea majoritate a masinilor SH vandute in Romania au km falsi. Cel mai sanatos e sa iei de la dealer sau de afara de la particular. Sunt mai scumpe dar nu degeaba sunt mai scumpe. De la roman sigur iei masina cu km falsi.

Link to comment
Share on other sites

Cand am timp fac o vizita la reprezentanta,e la mine in zona,voi cere mai multe informatii cu privire la aceste nelamuriri.

Ma duc cu cheia de rezerva sa vad ce imi zice,nu am mai folosit-o de 2ani,fac si eu un experiment :)

Link to comment
Share on other sites

deci se pot da inapoi?din cate stiu si am auzit se spune ca blocul de lumini :) ar fii cel in care se stocheaza informatiile privind nr de km...asa sa fie?oricum nu cred ca se poate f usor sau fara implicatii sau erori la momentul introducerii cheii in dispozitivul de la reprezentanta.

Se poate da inapoi si din blocul de lumini. Din cheie eu stiam ca nu se pot da. Oricum exista variante descrisa de mine de mai sus. Pt un meserias nu e mare lucru. Singura varianta sigura care poate sa-ti dea o idee despre km este baza de date de la reprezentanta care contine reviziile facute la orice reprezentanta BMW din Europa sau din lume.

 

Cand am timp fac o vizita la reprezentanta,e la mine in zona,voi cere mai multe informatii cu privire la aceste nelamuriri.

Ma duc cu cheia de rezerva sa vad ce imi zice,nu am mai folosit-o de 2ani,fac si eu un experiment :)

Sa ne spui ce ai descoperit. Sper sa nu ai surprize. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu exista nicio modalitate care sa spuna daca au fost dati sau nu km inapaoi. Cu atata mai putin poti afla cand au fost dati.

@paul,dar acel dispozitiv de la reprezentanta care introduci cheia in el de iti specifica km,rezulta ca este doar un mit?

Eu am fost la reprezentanta in Italia(modena) mi-au introdus cheia in acel dispozitiv si mi-au zis km,mentionez ca masina era afara,nu o vazuse baiatul de la receptie.

Respectivul mi-a spus ca dispozitivul citeste km reali,acum eu nu stiu ce sa cred.Chiar nu vreau sa duc pe nimeni in eroare,poate exista o persoana pe forum care poate sa elucideze acest mit(daca imi permiti sa-l numesc asa) :)

Exista acel aparat. La BMW se memoreaza km si in cheie in momentul in care bagi cheia in contact. Daca o cheie de rezerva nu o folosesti sau ai folosit-o de exemplu cand masina avea 100mii km, atat iti va arata cheia. Km din bord ii faci dupa cat arata cheia si gata. Cheia care arata km reali nu ti-o mai da, oricum masina din fabrica vine cu mai multe chei de rezerva. Singura varianta sigura este baza de date de la BMW in care sunt memorate reviziile facute la reprezentanta, acolo scrie si km la cat s-au facut.

 

te contrazic. informatiile de pe cheie se updateaza mereu cu computerul din bord. daca a fost dat kilometrajul din computerul masinii informatiile din cheie de modifica in concordanta.

Link to comment
Share on other sites

Numarul de km este memorat in mai multe locuri, printre care ECU, computerul de bord si modulul de control lumini.

Daca meseriasul nu este destul de meserias si nu modifica valorile din toate locurile, atunci se poate vedea ca a fost modificat kilometrajul, se aprinde chiar si un punct in bord. Daca meseriasul modifica valorile in toate modulele nu mai ai nicio posibilitate sa vezi ca s-a umblat la Km.

 

Cheia are o memorie care se sincronizeaza cu valorile memorate atunci cand cheia se introduce in contact. O cheie va memora valorile valabile cand a fost bagata in contact ultima data.

 

Nu stiu daca memoria din cheie permite si scaderea kilometrilor memorati. Logic ar trebui sa accepte doar valori crescatoare.

 

Calculatoarele din generatia E39, E46 nu au un ceas de timp real, nu memoreaza data cand s-a produs un eveniment. Evenimentele sunt raportate doar la numarul de km valabili la data producerii acelui eveniment.

Link to comment
Share on other sites

te contrazic. informatiile de pe cheie se updateaza mereu cu computerul din bord. daca a fost dat kilometrajul din computerul masinii informatiile din cheie de modifica in concordanta.

Se updateaza dar din cate stiu eu accepta doar valori crescatoare. Sunt 99% sigur ca accepta doar valori crescatoare.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu cheia nu se poate modifica sau da inapoi. Daca ai o cheie pe care n-ai folosit-o si are km memorati mai putin decat pe bord faci bordul dupa cat iti arata cheia. Si apoi cheia va functiona normal. Preia km din computerul de bord. Daca cheia are 400mii degeaba faci bordul la 100mii, cheia nu se va da inapoi. Daca ai o cheie de rezerva care a fost in contact de cand masina avea 100mii si acum masina are 400mii, dai bordul la 100mii si cheia va prelua km mai departe. Cheia cu 400mii nu o mai primesti de la samsar. Oricum un BMW vine din fabrica cu vreo 4 chei, nu stiu exact cate. Cati dintre voi ati cumparat BMW secon-hand si ati primit toate cheile de la vanzator.

Asa stiu eu. Daca stie cineva altceva din surse sigure rog sa ma corecteze.

Link to comment
Share on other sites

deci masina este din 2002 si am cumparato de la dealer din italia si eu locuiesc in italia in prezent. Am primit masina cu 3 chei cu telecomanda si una fara si acea cheie de plastic.Masina merge dar avand in vedere ca are vreo 50000km in plus numi convine pentru ca in bord ar avea acum vreo 200000km, plus ca in italia dealeru intra la penal daca ii fac denunt. Am platt pe masina 12500euro in 2008.

Am o cheie care pana acum vreo 2 luni nam utilizato pt. ca nu functiona telecomanda.

 

KOLEA la ce reprezentanta ai fost in italia?

Edited by blagapetre
Link to comment
Share on other sites

deci masina este din 2002 si am cumparato de la dealer din italia si eu locuiesc in italia in prezent. Am primit masina cu 3 chei cu telecomanda si una fara si acea cheie de plastic.Masina merge dar avand in vedere ca are vreo 50000km in plus numi convine pentru ca in bord ar avea acum vreo 200000km, plus ca in italia dealeru intra la penal daca ii fac denunt. Am platt pe masina 12500euro in 2008.

Am o cheie care pana acum vreo 2 luni nam utilizato pt. ca nu functiona telecomanda.

 

KOLEA la ce reprezentanta ai fost in italia?

Eu sunt la Modena, am fost la Autoclub S.p.a,nu stiu daca ai auzit de astia.

Nu cred ca un dealer sa fi schimbat km.

Link to comment
Share on other sites

Exista vreo modalitate ca sa se vada cand au fost dati inapoi km??

La reprezentanta cu seria de caroserie iti pot spune cand apare la ei in sistem ultima revizie a masinii...

 

asta daca a fost facuta revizia la vreo reprezentanta bmw. si chiar si atunci se pot face manarii de genul : fac o revizie din 3 la ei nu inainte insa de a da kilometrajul inapoi. eu am testat-o pe a mea cu 3 metode : cheia, asta cu reviziile (sunat si confirmat ca au fost facute la ei) si verificat erorile din sistem. totul a fost ok. cu toate astea nu pot garanta ca este real kilometrajul. e de preferat sa testezi tot ce poti insa nimic nu este 100% full-proof. depinde si de unde sau de la cine cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu cheia nu se poate modifica sau da inapoi. Daca ai o cheie pe care n-ai folosit-o si are km memorati mai putin decat pe bord faci bordul dupa cat iti arata cheia. Si apoi cheia va functiona normal. Preia km din computerul de bord. Daca cheia are 400mii degeaba faci bordul la 100mii, cheia nu se va da inapoi. Daca ai o cheie de rezerva care a fost in contact de cand masina avea 100mii si acum masina are 400mii, dai bordul la 100mii si cheia va prelua km mai departe. Cheia cu 400mii nu o mai primesti de la samsar. Oricum un BMW vine din fabrica cu vreo 4 chei, nu stiu exact cate. Cati dintre voi ati cumparat BMW secon-hand si ati primit toate cheile de la vanzator.

Asa stiu eu. Daca stie cineva altceva din surse sigure rog sa ma corecteze.

eu am cumparat doua BMW-uri pana acum si ambele aveau toate cele 4 chei..deci..sunt o persoana norocoasa :)

Link to comment
Share on other sites

sunt convins ca este o solutie..doar tot ce e facut de mana omului tot mana si omului o descoase.... insa cel putin in cazul meu nu am nici cel mai mic dubiu ca, km de la bord nu sunt cei reali, doarece chiar si o medie per km/an imi arata ca e ok.eu spun ca 18000km pe an e o medie destul de buna...si reala deci nu am de ce sa imi fac griji.oricum e destul de urat sa cumperi o masina cu N km la bord si apoi sa afli ca are dublu...un lucru la care trebuie sa acorzi o atentie marita sunt uzurile masinii, care de multe ori tradeaza km multi chiar daca bordul indica altceva
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.