Jump to content

Sfaturi achizitionare


Nate

Recommended Posts

Ai tu impresia ca sunt simplu posesor de oltcit , dar deocamdata nu cred ca ai condus masini calumea . BMW-ul tau e ..... nu vreau sa-ti zic cum e pe langa silvia si r32-ul care il conduc aproape in fiecare wikend . Si aici termin cu scrisu , m-am hotarat ce masina i-mi iau pana la urma , ms de sfaturi .

 

Se poate inchide topicul :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Aaa, nu...

Tu defapt esti un posesor de silvia si r32 modificate noapte si in weekend si deghizat intr-un posesor de oltcit ziua si in timpul saptamanii.

Mai bine vorbeste despre ce ai nu despre ce ai vazut in filme, la nfs sau ti-a dat varul de gradul 2 al cumnatului s-o muti 2 metri, esti patetic.

Link to comment
Share on other sites

Nu am spus ca Bmw-urile sunt luate pt cercuri, liniute. Am spus ca eu am facut cu masina mea asa ceva si cred ca si multi alti posesori de Bmw.

Asta nu inseamna ca in fiecare seara sunt la liniute sau fac cerculete, doar atunci cand am ocazia.

 

Voi de ce v-ati luat masina, doar sa mergeti la piata si la munca cu ea? Retoric. E clar.

 

Nu stiu ce legatura are cu ce am spus eu, dar esti cam pe dinafara dc compari un motor aspirat cu unul turbo, probabil cel de pe TT.

Nu am vazut alte masini care sa scoata mai mult de 170cp dintr-un motor aspirat de 2.2.

Dc e asa bun 1.8 de la Audi de ce ti-ai luat Bmw 1.8?

 

Oricum aceasta este prima masina, doar nu era sa incep din prima cu M3, si asa mi-au zis multi ca 170cp e mult pt inceput.

 

Omul pe de o parte vrea masina "economa" pe de alta parte nu ii place cum arata diesel.(de parca ar fi vreo diferenta de aspect intre benzina si diesel)

 

1. Exact asta ai spus - citeste-ti postul

2. Da, ptr ca e fiabila, are un motor tzapan si ma duce la munca, piata, in W-end la plimbare in toata tara.

3. Am comparat 2 motoare dpdv al capacitati si CP, nu ma intreseaza ca unul se alimenteaza cu lingurita si altul cu biberonul. Rezultatul final conteaza! De asta a aparut progresul tehnologic

4. Am luat bmw ptr motivele de mai sus, aveam nevoie de 4 usi, imi place, se incadra in banii mei.

5. 170 CP e mult ptr inceput? Adik? De aia nu ai luat M3? Ca si cum ai zice

ca virgin fiind trebe sa faci sex prima oara cu o oloaga de ambele picioare urata, pana te obisnuiesti cu miscarea.

6. Aia vrea el, care e treaba? BMW e o

masina frumoasa chiar dak are 10-20 ani. Dar nu toate sunt ptr liniute, te fac multe masini de serie sa plangi cu volanul in mana. Masini noi, usurele, nu foarte scumpe.

Daca vorbea Pole sau Ciupa de liniute, cerculete....si ca ptr aia au luat masina, mai ziceam.

Link to comment
Share on other sites

ai gresit topicul , mai marioopel :) .

N-a gresit niciun topic si chiar daca este nou aici pe forum stie ca nu e nevoie sa deschizi mai multe topicuri pe acelasi subiect - achizitionarea unei masini, in cazul de fata. :(

 

haha

 

Observ ca bogdii acesta este o legenda pe aici pe forum :)

Stai sa vada topicul asta si sa vezi atunci ce sfaturi primeste initiatorul. :twoup:

Edited by andrei™
Link to comment
Share on other sites

1. Exact asta ai spus - citeste-ti postul

2. Da, ptr ca e fiabila, are un motor tzapan si ma duce la munca, piata, in W-end la plimbare in toata tara.

3. Am comparat 2 motoare dpdv al capacitati si CP, nu ma intreseaza ca unul se alimenteaza cu lingurita si altul cu biberonul. Rezultatul final conteaza! De asta a aparut progresul tehnologic

4. Am luat bmw ptr motivele de mai sus, aveam nevoie de 4 usi, imi place, se incadra in banii mei.

5. 170 CP e mult ptr inceput? Adik? De aia nu ai luat M3? Ca si cum ai zice

ca virgin fiind trebe sa faci sex prima oara cu o oloaga de ambele picioare urata, pana te obisnuiesti cu miscarea.

6. Aia vrea el, care e treaba? BMW e o

masina frumoasa chiar dak are 10-20 ani. Dar nu toate sunt ptr liniute, te fac multe masini de serie sa plangi cu volanul in mana. Masini noi, usurele, nu foarte scumpe.

Daca vorbea Pole sau Ciupa de liniute, cerculete....si ca ptr aia au luat masina, mai ziceam.

 

Nu stiu care e problema ta dar hai sa-ti raspund.

 

Am zis ca fac cerculete si liniute ocazional, dar nu am luat masina doar pt asta. Am luat-o pt aspect, pozitia la volan, tinuta de drum, etc

 

Comparatie benzina aspirat vs benzina turbo e deplasata, revino-ti.

 

Mie aproape toata lumea mi-a sugerat ca pt inceput sa-mi iau o masina mai putin puternica gen aprox 100cp, fiind incepator, pt a invata.

Din nou metafora este deplasata total, dc nu stiai chiar si Poleposition a avut un 520i. Hai sa- dau eu alta metafora: nu incepi din prima director general CEO, incepi de mai jos si avansezi treptat.

 

Sunt constient ca nu am o masina foarte puternice si sunt multe alte masini mai rapide, dar totusi cu 170cp nu ma fac de ras chiar cu oricine.

Nu am luat M3 pt ca nu mi-o permit la momentul actual si cum eram eu la inceput putea sa ma bage in belele mai mari decat m-a bagat actuala.

Eu as zice sa te calmezi si sa gandesti la rece, dc Bmw ar fi vrut sa produca masini de genul Audi, Merc nu ar mai fi avut deviza Placerea de a conduce.

 

Hai ca deja am facut praf topicul, sa ne oprim.

 

 

@marioopel: nu stiu sa-ti zic de diesel, dar sfatul meu ar fi sa mergi pe un benzinar.

La varsta aia un diesel neingrijit poate avea foarte multe probleme, pe cand benzinarul e mai fiabil si mai ieftin de intretinut.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Hai sa va iau altfel.

Cum simtiti voi "placerea de a conduce" pe care ar trebui s-o ofere orice Bmw?

 

Eu nu pun botul la reclamele producatorilor, dar cel mai bine m-am simtit cand am cumparat-o si mergeam catre casa cu ea, nu aveam mai mult de 90/kmph. Pana atunci am avut dacie, skoda.

Nu am placerea de a conduce 5 zile /sapt cand merg cu ea in oras pe drumurile astea.

Ca si senzatii am avut destule si la 190 cu a mea si ka 260/kmph cu alta si cred ca o masina puternica face placere orcui.

Am mers demult cu un Subaru, aia chiar m-a dat pe spate.

Link to comment
Share on other sites

fratilor mie unu imi ajunge 316 eu sunt chiar multumit de el eu unu scot consum chiar de 8,5 in oras eu unu nu stiu ce sa mai cred ca uni zic ca le consuma 10 11 12 13 de ce consumul asta eu chiar nu stiu eu un la 650km am consumat benzina 45 lt cu orase cu tot eu unul sunt multumit si de consum si de masina am mers si cu 318 nu e chiar diferenta asa mare ca intre 316 intradevar 320 poti sa zici ca ai masina cu putere si nu tie frica sa pleci la drum sa sa faci depasiri, ce sa zic eu unu ma descurc cu pisicuta mea ce sa zic fiecare cu parerea lui nu.....
Link to comment
Share on other sites

Deja gasesti ''Golan ''la 2k euro... :)

 

Poate un pic mai sus , dar cam pe acolo se invart . Daca vrei peste 2 luni am eu unul de vanzare , doar ca e galben :twoup: !

 

forum bmw, topic dedicat achizitionarii bmw iar tu recomanzi loganul. huoo, arunc cu rosii, du-te pe reno.ro! :)

 

Si punctul tau de vedere este ?!

 

Eu doar miam exprimat parerea , civilizat , fara sa jignesc pe nimeni . nu cred ca am fost off-topic atat timp cat omu a zis ca este interesat de achizitionare unui E36 316i , dar nu este nimic batut in cuie ; eu doar iam dat o alternativa . Am cont si pe Dacia Club , ca doar si aia este masina , ramai tu fericit in lumea ta , dar te rog sa nu mai faci remarci de genul cele de mai sus la adresa mea !

Link to comment
Share on other sites

mersi andrei..se pare ca initiatorul topicului s-a suparat ca am postat aici.. scuze.

oricum daca cineva stie la ce sa ma uit prima data la un 320d 136 cp. 2001,165.000 km( nu cred nici daca era a lu tata :) )

ma refer la defecte mari cunoscute. multumesc!

Cand te duci sa vezi masina, trebuie sa iei pe cineva care se pricepe, dar s-o pui si pe tester.

Link to comment
Share on other sites

Pentru masina asta am deschis topicul asta , asa arata , urme de rugina foarte putine , jante 16 al , cutie automata 1.6 benzina merge chiar foarte bine , azi am facut proba , Proprietaru a aduso din germania si zice ca nu consuma mult aproximativ 9-10 in oras ceace mie i-mi convine . Defecte ..... telescoape capota varza , cauciucuri spate duse , praguri nevopsite , si cred ca nu merge un geam de la sofer asa mi sa parut . pret 2500 neg , daca o scot la 2000- 2100 hai ca o iau ca are itp pana in 19/03/2011 si asigurare la fel .

Poza: http://img221.imageshack.us/img221/5124/img0349x.th.jpg

 

Ps , am mai gasit un bmw 318 tds . din 95 rosu frumos 4 usi adus de o saptamana din austria . Pret 1600 neg + cica taxa zicea el 500 euro . Ce merita mai mult 316 automata ( care merge brici ) sau 318 tds manuala ? ( are 271000 klm pe bord ) nare geamuri electrice clima , mai nimic . Nush ce sa zic .....

Link to comment
Share on other sites

@nate..eu zic sa te uiti mai bine la ea ..Poate are si alte defecte..Iar ca o remarca la ce ai zis tu ,ca nu are pragul vopsit,ala nu este un defect .Mai degraba este un defect ca aripa de pe partea soferului nu este aripa cu care a iesit din fabrica (se vede in poza ca pragul aripei este vopsit) cel mai probabil acolo a fost lovita (nu bag mana in foc)...Oricum pt mine masinile din targ nu mi-au inspirat incredere niciodata...

 

Nu stiu de ce nu mai strangi putin cureaua si iti cauti un 320i care te va multumi mai mult ca siigur...

Link to comment
Share on other sites

Asa mi-am zis si eu in gand , ca asta o fost lovita 80% sigur , si pe capota se vad daca te uiti atent urme . Sincer 320 caut si eu , da nu am banu necesar pt un 320 i coupe , ca nu-mi trebe in 4 usi , si la faza cu adusu din germania , ma costa mult mai mult decat sa o iau de aici gata innatriculata . Am gasit pe germania 320 i intre 1000 si 1700 euro masini bune frumoase intretinute , dar ma costa prea mult innatriculatu . ( acu nush cat de adevarat e calculatoru asta de pe internet ) Mai exact 1320 euro costa inatriculato numa + talon + multe altele ajung la cat am dat pe masina :)
Link to comment
Share on other sites

@nate..eu zic sa te uiti mai bine la ea ..Poate are si alte defecte..Iar ca o remarca la ce ai zis tu ,ca nu are pragul vopsit,ala nu este un defect .Mai degraba este un defect ca aripa de pe partea soferului nu este aripa cu care a iesit din fabrica (se vede in poza ca pragul aripei este vopsit) cel mai probabil acolo a fost lovita (nu bag mana in foc)...Oricum pt mine masinile din targ nu mi-au inspirat incredere niciodata...

 

Nu stiu de ce nu mai strangi putin cureaua si iti cauti un 320i care te va multumi mai mult ca siigur...

 

 

N-as putea sa o zic mai bine decat tovarasul de mai sus..... din pacate asta e adevarul.

Stiu ca nu mai ai rabdare sa-ti iei masina, dar in cele mai multe cazuri o decizie grabita te va face sa o regreti dupa aceea (in cazul achizitionarii unei masini, vei regreta ceva timp)

Sfatul Lion: Mai asteapta!

Edited by HeaVeN_BG
Link to comment
Share on other sites

ca sa poluez iar topicul omului..scuze atat mai spun si gata.. :)

am fost si am probat 320d 136 cp..o mata lesinata si zgomotoasa. un passat de 1.9 101 cp ii da clasa la toate capitolele..am ramas dezamagit..

motorul era perfect,asa ca sa nu-mi spuneti ca nu-s ce avea etc..am fost cu un mecanic f. bun. atat putea bmw-ul de 136 cp. am condus si cel de 150, ala DA taticule :) diferenta.e o masina din alt film.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.