Jump to content

inmatriculare ro


rafa

Recommended Posts

Salut all, vreau sa imi iau un bmw318i,euro 2, din germania, maine ma duc pana in germania, si vreau sa va intreb cat o sa ma coste in romania sa o inscriu cu toate taxele totalu ma intereseaza, aproximativ, daca stie cineva va rog sa imi spuneti ca sa imi fac un calcul la banuti. ms
Link to comment
Share on other sites

vreau sa aflu si eu de la voi poate cineva a inscris un 318i, [cu ceva detali, am auzit de inmatricularea cu depreciere si nu stiu cum e...pe net sunt tot felu de variante]ca sa vad parerea de la el, cei pe net nu sunt asa sigure, vreau realitatea, pe net am vazut inscrisu cu 1200euro
Link to comment
Share on other sites

Salut all, vreau sa imi iau un bmw318i,euro 2, din germania, maine ma duc pana in germania, si vreau sa va intreb cat o sa ma coste in romania sa o inscriu cu toate taxele totalu ma intereseaza, aproximativ, daca stie cineva va rog sa imi spuneti ca sa imi fac un calcul la banuti. ms

 

318i / 1995 / fara clima / Euro2

 

Taxa cu depreciere (clima/aspect interior/exterior): 594 Euro

Taxa cu depreciere (clima): 760 Euro

Taxa fara depreciere: 1.187 Euro

 

- CIV: 250 Euro (inclusiv certificatul de depreciere, fara spaga fara de care nu vei primi depreciere pt. aspect)

 

La astea mai adaugi numerele de export din Germania (140 euro/1 luna), fisa fiscala, traducerile, asigurarea, chitantele de inmatriculare, etc)

 

Eu estimez un cost final de 1100 - 1200 pana ai numere negre pe masina.

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Detaliaza despre CIV, te rog.

Detaliaza intrebarea ta legata de detaliere, te rog.

 

 

deci daca eu rezolv depreciere pt aspect dau 594 +nr imi iasa mai ieftin. detaliaza cam ce acte iti trebuie si cat costa fiecare daca stii

Ti-am scris mai sus la ce cheltuieli sa te astepti, ce sa detaliez mai mult decat atat ? Mai ai de facut traduceri (100 Lei), fisa fiscala (10 Lei), taxa la cec si primarie (100 si ceva Lei), taxa de numere la politie, etc. etc.

Suna si tu la o firma de inmatriculari daca vrei mai multe informatii decat cele pe care le-ai primit aici.

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Cartea Indentificare Vehicul.

Ar fi bine sa ajungi la 600-700 euro cu taxa, dar nu cred. Eu am dat 600 inainte de marirea ei in dec 2008, in conditiile in care nu am AC si la depreciere scria 93% ( nu stiu ce reprezinta).

Cred ca sub 4000 ron nu iese. RAR a costat la mine pana in 2 mil, +2 mil sa intre fara programare, in 25 min era gata tot.

Eu am facut totul printro firma, ei au rezolvat tot: traduceri, taxe, impozitele si amenzile mele, dosare, RAR, asigurari, numere rosii, apoi negre, eu doar am ridicat talonul.

Link to comment
Share on other sites

Detaliaza despre CIV, te rog.

Detaliaza intrebarea ta legata de detaliere, te rog.

Era o rugaminte si nu o intrebare, nici macar n-ai fost in stare sa-ti dai seama.

Nu deveni agresiv, ok ? :) Din intrebarea ta nu inteleg ce vrei sa aflii, ce anume sa detaliez despre CIV ... ?!

Cum se obtine, ce inseamna, cat costa ? Ce nu stii si vrei sa aflii ?

 

 

RAR a costat la mine pana in 2 mil, +2 mil sa intre fara programare

Vremurile s-au schimbat ... Acum CIV-ul la Euro 2 costa 750 de Lei. Acum se face si verificarea in baza de date in vederea stabilirii omologarii europene. E36 nu are aceasta omologare in brief, asa ca orice civ la orice e36 costa 750 de lei. Asta fara depreciere. Cu tot cu stabilirea coeficientului de depreciere, factura la RAR va fi de 1.000 Lei.

 

 

Toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea nu se mai merita adusa de afara nici o masina sub euro 4, la cum sunt gandite taxele pe la noi...Ca deh.. tre sa se mai vanda si logan, sandero,si mai nou duster

 

Ps:

 

"Taxa cu depreciere (clima/aspect interior/exterior): 594 Euro

Taxa cu depreciere (clima): 760 Euro

Taxa fara depreciere: 1.187 Euro"

 

Care e faza cu deprecierea asta?Explicati-mi si mie.

Edited by Asgaard
Link to comment
Share on other sites

O mare tampenie clar, se face depreciere la masinile fara ABS si clima sau fara dotari exagerate gen piele.... tempomat, sunt niste liste pe care le poti consulta la RAR si vei sti cat e deprecierea la fiecare element lipsa, dar mi se pare cea mai mare tampenie sa inscrii acum in 2010 o masina fara minim de siguranta : ABS !!! Hai sa zic ca fara clima mai merge .... nu toti sunt obisnuiti sa mearga cu geamurile inchise , e la moda coatele pe geam si ghiulul cat mai mare ... !!!
Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

Tocmai am cumparat un seria 3 din 96, coupe, care a fost lovit putin in spate, astfel incat i s-a desprins bara in stanga. In rest masina e super. Va rog puteti sa imi spuneti si mie daca la inmatriculare credeti ca poate sa treaca de RAR fara sa ii repar lovitura din spate? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

Tocmai am cumparat un seria 3 din 96, coupe, care a fost lovit putin in spate, astfel incat i s-a desprins bara in stanga. In rest masina e super. Va rog puteti sa imi spuneti si mie daca la inmatriculare credeti ca poate sa treaca de RAR fara sa ii repar lovitura din spate? Multumesc

 

depinde peste cine dai.... unii trec cu vederea, altii nu...

Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

Tocmai am cumparat un seria 3 din 96, coupe, care a fost lovit putin in spate, astfel incat i s-a desprins bara in stanga. In rest masina e super. Va rog puteti sa imi spuneti si mie daca la inmatriculare credeti ca poate sa treaca de RAR fara sa ii repar lovitura din spate? Multumesc

 

depinde peste cine dai.... unii trec cu vederea, altii nu...

 

 

Dar daca i-as prinde eu bara? Sa nu mai atarne? Ca are clipsurile acelea in care se poate prinde. Lovitura in spate e acolo chiar sub portbagaj, sunt niste impunsaturi.

Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

Tocmai am cumparat un seria 3 din 96, coupe, care a fost lovit putin in spate, astfel incat i s-a desprins bara in stanga. In rest masina e super. Va rog puteti sa imi spuneti si mie daca la inmatriculare credeti ca poate sa treaca de RAR fara sa ii repar lovitura din spate? Multumesc

 

depinde peste cine dai.... unii trec cu vederea, altii nu...

 

 

Dar daca i-as prinde eu bara? Sa nu mai atarne? Ca are clipsurile acelea in care se poate prinde. Lovitura in spate e acolo chiar sub portbagaj, sunt niste impunsaturi.

 

daca poti sa ii aranjezi bara cred ca e ok.... Oricum ti-as recomanda sa iti cauti "interventie" la RAR. Eu l-am facut pe bune desi atunci masina era intr-o stare excelenta (tehnic si optic) si tot mi-au dat 4 reveniri, din te miri ce...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.