Jump to content

sfaturi achizitionare bmw530d (e60)


stranger

Recommended Posts

Buna ziua. Intentionez sa achizitionez un 530d (e60) 2003-2004 si asi avea cateva intrebari pt verificarea masinii:

-care e diferenta intre motoarele 3000d 218cp si cel de 3000d 231cp?

-cam pana in ce nr de km mai merge motorul ok?

-ce defecte de fabrica sau defecte ce apar timpuriu si sunt f costisitoare ar trebui verificate?

-530d 218cp este euro3 sau euro 4?

-sunt probleme la cutia septronic?

Alte secrete sau inconveniente ale acestui model, ce trebui verificate?

multumesc

Link to comment
Share on other sites

eu am 188500 km si motoru merge perfect ... m-am dat cu un e60 530d LCI ... am stat bara la bara ... putin el in fata (20-30cm) , defecte n-am avut pana acum ...530d din 2003-2004 au probleme la admisie (erau nishte topicuri) ... la cutie n-am avut nicio problema pana acu , m-am speriat odata ca ma smucea rau cand dadeam din P in R si in D pt ca era un tampon rupt la motor ... in rest e tanc masina ... asfalt bun sa fie... daca te intereseaza o vand ... e topic aici si poze noi pe autovit ... vreau sa-mi iau ceva mai inalt :) Edited by MateiBarbu
Link to comment
Share on other sites

motorul euro 4 este cel cu tevile de evacuare drepte. daca are tevile de evacuare indreptate in jos este euro 3.

 

verifica galeria de admisie dc nu prezinta scurgeri de ulei. caseta de directie sa nu aiba jocuri si turbina sa nu suiere. cam astea sunt cele mai scumpe piese care pot sa pice.

 

in rest mai au probleme cu termostatele care se strica (tb sa verifici ca temp de functionare a motorului sa ajunga la 90 grade - este un meniu secret) din cauza asta se mai infunda filtrul de particule.

 

mare diferenta intre motoarele de 218 si 231 nu este, mai ales ca poti sa o resoftezi si ajungi in jur de 260-270 cp :)

Link to comment
Share on other sites

daca mergi normal cu ea nu simti diferenta, dar cand o calci consuma mai mult, normal.

 

ai multe optiuni unde poti face resoftarea si poti sa gasesti preturi inre 200-300 euro.

Ms aleks_high cred ca am sa im fac si eu o resoftare, chiar mi-ar place niste cai in plus.

Link to comment
Share on other sites

multumesc mult de respunsuri, am achizitionat un 530d 218cp, si asi mai avea cateva intrebari:)

-care ar fi cel mai bun ulei recomandat la motorul 3000d, 218cp, aproximativ 150.000km, cam cat costa litrul si unde se gaseste original la un pretz ok;

-cam cat costa filtrele

-ce buji recomandati?

-la cutia septronic vi se pare ca atunci cand incetinesti(aproape sa opresti) gen scade ea din viteza 2 in viteza unu sa va bruscheze umpic gen frana de motor sau smucitura nu foarte brutala:D?

Link to comment
Share on other sites

Ulei recomandat pentru motorul tau 0W/40 de preferinta BMW, sau daca nu Castrol.

Filtrele depinde de unde le ei, nu mai stiu exact preturile.

Legat de cutie, nu mi se pare normal sa bruscheze cand incetinesti. Schimbarile ar trebui sa fie aproape insesizabile. Le simti, dar foarte fin.

Link to comment
Share on other sites

nu e bine treaba cu cutia. Mergi la cineva care stie cu ce se manaca, verifica si eventual schimba-i uleiul. Poate scapi doar cu asta si niste tampoane. Nici nu te gandi sa ii faci resoftare pana nu o rezolvi, altfel distractia de 200 de euro cu resoftarea se poate transforma intr-o factura de 2-3000 de euro reconditionat cutia.. Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Ulei recomandat pentru motorul tau 0W/40 de preferinta BMW, sau daca nu Castrol.

Filtrele depinde de unde le ei, nu mai stiu exact preturile.

Legat de cutie, nu mi se pare normal sa bruscheze cand incetinesti. Schimbarile ar trebui sa fie aproape insesizabile. Le simti, dar foarte fin.

eu auzisem de 0w30 sti cumva care e diferenta intre 0w30 si 0w40 , care e mai gros si cat cost litru? castrolu din targ de la vitan o fi ok ?:)

ps cati litri intra?:)

Edited by stranger
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

poate 5w30 long life. sunt useri pe forum care il aduc acasa si la un pret foarte bun.cumpara 9 litri ca iti intra 8,3 litri .

1750 roni ma costat pe mine acum 4 luni am schimbat placutele ,uleiul ,filtrul de aer, filtre polen, filtru motorina a si senzori de la placute.Ulei era mobil1

Edited by vartocp
Link to comment
Share on other sites

Ulei recomandat pentru motorul tau 0W/40 de preferinta BMW, sau daca nu Castrol.

Filtrele depinde de unde le ei, nu mai stiu exact preturile.

Legat de cutie, nu mi se pare normal sa bruscheze cand incetinesti. Schimbarile ar trebui sa fie aproape insesizabile. Le simti, dar foarte fin.

eu auzisem de 0w30 sti cumva care e diferenta intre 0w30 si 0w40 , care e mai gros si cat cost litru? castrolu din targ de la vitan o fi ok ?:)

ps cati litri intra?:)

 

 

Am gasit la un magazin ulei 5w 30 , la 53 ron /litru .

Care este diferenta este bun si 5w 30 sau sa mai caut 0w30

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

poate 5w30 long life. sunt useri pe forum care il aduc acasa si la un pret foarte bun.cumpara 9 litri ca iti intra 8,3 litri .

 

Se poate si 5W/30. Pe AutoData da mai multe variante...0W40 pentru climat rece si moderat, 5W40 pentru climat cald.

Sau 5W30 pentru climat moderat. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut. Si eu caut in perioada asta un e60 525d sau 530d. Poti sa dai mai multe detalii despre masina, poze, pret, dotari ? Mersi.

 

Acum depinde si cat esti dispus sa dai pe masina.

Amandoua au motorizari bune. Eu iti recomand sa o iei cu cat mai multe dotari si daca e posibil sa o iei cu pachet M...arata mult mai bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.