Jump to content

Montaj CD-player pe e36, din 1994


roa72

Recommended Posts

Salut. Sunt posesorul unui BMW 316i, din 1994 si i-am luat un CD-player nou. De aici ĂŽncep problemele. Mufa de la casetofonul original nu se potriveÂşte de nicio culoare. A trebuit sa cumpar mufa pentru CD-player-ul cel nou, dar cu recunosc cablurile de pe masina (pentru boxe alimentare, etc)? Poate a mai montat cineva un aparat nou, poate ma ajuta careva?! Va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Sal .

E simp0lu , mufa cu 8 cabluri e pt boxe , e acolo gri cu gri ( cu linie neagra la fel si mov , alb si verde . . cealalta mufa are rosu(+) negru (-) galben ( remout) si de restu nu tre sa te atingi , Dar cum a zis Roco , daca e Sony ( in primul si-n primul rand aruncal ) e alta mufa , ca sony e mai cu jmekeri in cap ca restu . Daca nu te descurci vb pe mess si te ajut . Sal

Link to comment
Share on other sites

Salut

Poate m-ar ajuta mai mult o schema electrica a BMW-ului. Poate are cineva?! Mufa originala a masinii nu intra in Cd-playerul nou (Alpine). Apropo de mufa de pe masina, stiti cumva cum se scoate de pe casetofon? Am tras, dar nu iese, ma tem sa nu o rup. Cu stima!

Link to comment
Share on other sites

Salut

Poate m-ar ajuta mai mult o schema electrica a BMW-ului. Poate are cineva?! Mufa originala a masinii nu intra in Cd-playerul nou (Alpine). Apropo de mufa de pe masina, stiti cumva cum se scoate de pe casetofon? Am tras, dar nu iese, ma tem sa nu o rup. Cu stima!

 

Nu te complica cu schema. Se gasesc mufe Bmw-ISO ptr a se potrivi. Iso aia e standard si se potriveste la 80% din cd-urile noi. Eu am dat pe ea 30 ron, comandate pe site de la un magazin din Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Era sa uit, vezi ca mufa are un sistem culisabil gen sanie, trage de ea in lateral si iti dai seama. Nu trage ca si cum ai vrea sa scoti mufa ci ca si cum ai deplasa-o stg-dreapta, sus sau jos.e un sistem de siguranta ca sa nu iasa mufa aiurea sau cand se misca CD-ul.

Singurul impediment cu mufa ISO e ca ocupa loc si trebuie sa inghesui firele pe canal acolo ca sa intre lejer si playerul.

Link to comment
Share on other sites

Asa au Alpinurile mufa , http://img532.imageshack.us/img532/9895/img0355k.th.jpg si eu am Alpine iDA-X200 si asa sa le legi cum ti-am zis eu . Oricum pe cutia de la player it-i da o schema foarte buna cei de la Alpine . In cazul tau , nu ai specificat mai sus daca tu ai avut playerul original de bmw sau ai schimbat doar playerul . ca daca ai avut cel original normal ca are altfel de mufa din fabrica , dar nui stres legi tu firele ( dar cositorite calumea si izolate ) si asta basta . Spor si sa folosesti Alpinu sanatos ca sunt cele mai bune
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
cablul Rosu de pe masina este + si ala negru mai gros este - . si restu sunt boxe. Cablul negru de pe mufa il prinzi de cablul negru de pe masina..si cablul rosu de pe masina il legi cu cablul galben si cel rosu de pe mufa..toate 3 la un loc..daca ai firul galben la mufa.si restu sunt boxele..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.