Jump to content

Volan pe dreapta


DyZ

Recommended Posts

Am si eu o intrebare , sa presupunem ca am o masina cumparata din anglia ( volan pe dreapta ) , si as vrea sa il mut pe stanga ? ce piese imi trebuiesc ? ( bord caseta directie etc ) , daca este vreun cunosctator ( ca eu cunosc vag lucrurile astea )
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare , sa presupunem ca am o masina cumparata din anglia ( volan pe dreapta ) , si as vrea sa il mut pe stanga ? ce piese imi trebuiesc ? ( bord caseta directie etc ) , daca este vreun cunosctator ( ca eu cunosc vag lucrurile astea )

ai inceput bine cu bordul caseta de directie etc...., in functie de masina se mai schimba si multe alte piese, conducte de frana, pompa de frana, instalatie electrica si sa te citez: ETC .... deci toate in functie de masina.

Link to comment
Share on other sites

ai nevoie de multe piese, bord , cutie acte, statiu depozitare, cam toate plasticurile de pe bord, trimurile de pe bord, cotiera cu consola (daca are , daca nu doar consola), instalatie electrica completa( atentie! instalatia care o cumperi sa aibe aceleasi dotari ca masina ca altfel e foarte mult de modificat), maneta frana de mana, pedala ambreaj, conducta de la pedala pana la racord, mai ai nevoie de suportii de pe caroserie care tine coloana volan, caseta directie, furtunele de la caseta directie, un furtun ce merge la servofrana, aaaaaaa era sa uit partea metalica pe care se prinde bordul, si foarte multa munca daca vrei sa iasa ca din fabrica. bafta
Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
Eu cred ca nu merita sa faci asa ceva..te va costa mult prea mult, nu va iesi ca una din fabrica mai bine o vinzi iei ceva pe ea si iti cumperi una cu volan pe stanga. P.S iti trebuie si comenzile de pe usa si incuietoarea externa plus cutie de viteze......si multe altele asa cum s-a mai spus inainte
Link to comment
Share on other sites

Trebuie schimbata si timoneria de la stergatoarele parbriz si farurile (doar unele modele care nu au reglaj pt. UK/EU)

 

P.S iti trebuie si comenzile de pe usa si incuietoarea externa plus cutie de viteze......si multe altele asa cum s-a mai spus inainte

 

Cutia nu se schimba.

Link to comment
Share on other sites

instalatia electrica se poate intoarce?

 

Se poate dar nu se merita. E foarte mult de lucru si risti sa legi ceva pe dos. O gramada de fire vin scurtate, altele prelungite. Cele prelungite vor trebui sa fie de acelasi diametru si daca e posibil sa fie si de aceeasi culoare. Oricum pt. aceasta operatie de intoarcere a instalatiei electrice tot va trebui sa mai ai o instalatie de pe care sa iei fire, pini, mufe, etc.

 

Am facut eu mai demult aceasta operatie la un Passat 3BG. Am lucrat cateva zile dar in final a functionat perfect tot, ca din fabrica. Mai putin reglajul oglinzii din dreapta, cand reglam pe cea din dreapta se regla si cea din stanga. Nici in ziua de azi nu pot sa-mi dau seama din ce cauza.

post-8540-1268083650_thumb.jpg

post-8540-1268083662_thumb.jpg

post-8540-1268083671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

instalatia electrica se poate intoarce?

 

Mai putin reglajul oglinzii din dreapta, cand reglam pe cea din dreapta se regla si cea din stanga. Nici in ziua de azi nu pot sa-mi dau seama din ce cauza.

La Passat asa e din fabrica, cand reglezi oglinda soferului se regleaza si cea a pasagerului, apoi trebuie reglata separat cea a pasagerului.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu se merita, chiar daca o iei la pret bun de acolo. Pana si farurile trebuie schimbate, bat aiurea

Daca dai 500 euro manopera +500 min pe piese + ca nu iese ea k d la mama ei, tot o sa fie macar soricei, ce ai facut?

Mai bine mergi asa cu ea daca e ok masina.

nici mie nu prea mi-ar convenii dar ideea este urmatoarea : gasesti e46 si pe la 2000 de lire :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu se merita, chiar daca o iei la pret bun de acolo. Pana si farurile trebuie schimbate, bat aiurea

Daca dai 500 euro manopera +500 min pe piese + ca nu iese ea k d la mama ei, tot o sa fie macar soricei, ce ai facut?

Mai bine mergi asa cu ea daca e ok masina.

nici mie nu prea mi-ar convenii dar ideea este urmatoarea : gasesti e46 si pe la 2000 de lire :)

 

A luat un vecin ce aduce rulote un e 46 pe la 2300 lire, arata superb, zici ca nu a fost folosit, si e full. Vad ca merge asa cu el, nu stiam ca se poate inscrie...

Link to comment
Share on other sites

Am facut eu mai demult aceasta operatie la un Passat 3BG. Am lucrat cateva zile dar in final a functionat perfect tot, ca din fabrica. Mai putin reglajul oglinzii din dreapta, cand reglam pe cea din dreapta se regla si cea din stanga. Nici in ziua de azi nu pot sa-mi dau seama din ce cauza.

Asa e la VW. Cand o reglezi pe cea din dreapta se regleaza si cea din stanga. Cred ca s-a facut asa ca sa le folosesti la parcarea cu spatele. Eu zic ca ai avut succes 100%. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.