Jump to content

am uitat cheile in portbagaj


danielo85

Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

odata inchisa masina din telecomanda, nici la e46 nici la e39 nu mai functioneaza nicio modalitate de deschidere din interiorul masinii

 

 

Tocmai am incercat si eu sa deschid din interior dupa ce am inchis din telecomanda si nu se deschide nimic si in nici un fel.

Asa ca degeaba intri in masina. Eu zic sa nu spargi nici un geam ca il spargi degeaba. Ori astepti o cheie noua ori fortezi portbagajul in vreun fel.

Link to comment
Share on other sites

http://www.cheisrv.ro/transponder.html sper sa nu fie considerata reclama doar incerc sa-l ajut pe om(daca mai e nevoie)

 

 

 

stau si ma gandesc , cu poate domnul cu cheile pt e39, la 210 lei, sa imi faca o cheie, daca singura cheie e in portbagaj si actele masinii sunt in torpedou:(( si am uitat sa specific, masina nu are baterie:|. o sa incerc maine sa ii sup pe cei din pagina aia, sa vad daca pot sa rezolv ceva, ideea e ca e masina fratelui meu, dar el are 2, asa ca eu o conduc pe asta, :)((, cate injuraturi am primit si le merit probabil, dar nu sunt singurul care a patit-o

Link to comment
Share on other sites

odata inchisa masina din telecomanda, nici la e46 nici la e39 nu mai functioneaza nicio modalitate de deschidere din interiorul masinii

 

 

Tocmai am incercat si eu sa deschid din interior dupa ce am inchis din telecomanda si nu se deschide nimic si in nici un fel.

Asa ca degeaba intri in masina. Eu zic sa nu spargi nici un geam ca il spargi degeaba. Ori astepti o cheie noua ori fortezi portbagajul in vreun fel.

 

Probat azi , E39 /2001 , la inchidere din cheie se blocheaza usile, daca tragi odata de manerul de deschidere din interior usa ramane blocata, tragi a doua oara si siguranta se ridica, usa se deschide.Deschiderea functioneaza si din butonul de langa switch-ul de avarii.

Practic nu pot sa raman blocat in masina chiar daca cineva ma inchide cu cheia in interior.

Rog pe cei care au E39 facelift sa incerce sa traga de manerul de deschidere de doua ori dupa ce au incuiat din cheie si sa-mi spuna si mie daca se deschide si la voi sau nu.

Link to comment
Share on other sites

cunosc pe cineva care a mai avut o problema similara. singura solutie (rezonabila zic eu) e sa-ti comanzi o cheie (avand in vedere pretul de 210 ron la grozadan) decat sa te apuci sa tai tabla de pe portbagjul masinii.

 

Nu cred ca poate comanda cheie de E39 la grozadan. :)

asa e,nu se putea in trecut; acum se poate

 

Scuze atunci, nu stiam ca lucrezi la un delaer BMW.Daca nu este secret poti sa spui la ce dealer lucrezi?

Link to comment
Share on other sites

Normal ca este secret "profesional", daca imi spui ce dealer iti da tie chei pe mana in cateva saptamani iti pot garanta ca este posibil sa isi piarda locul de munca. :)

Asta ti-o zic, asa , ca simplu cetatean care nu vrea sa i se fure BMW-ul din fata casei. :)

 

Ma rog, cu ocazia asta imi faci si mie rost de o cheie.E un idiot de vecin la mine pe strada care isi parcheaza masina in fata casei mele, as vrea o cheie ca sa pot sa o mut in alta parte.Este vorba de un E65.Ce zici?Promit ca nu vreau sa o fur.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca TU lucrezi la un dealer este altceva insa nu cred ca asa sta treaba.

Din moment ce tu poti sa comanzi chei asa de usor nu ma mai mir cum de se fura masini din ultima generatie.

Nu era vorba de tine, era vorba de persona respectiva care lucreaza la un dealer si iti vinde tie chei.Incalca GRAV regulile impuse de BMW in privinta vanzarilor elementelor de securitate.Dar stii si tu asta foarte bine. :)

Link to comment
Share on other sites

mai stiu pe cineva care a patit la fel, a rezolvat altfel , a demontat numarul din spate a dat o gaura cu un spiral mai mare in porbagaj pe undeva pe unde venea montat nr de inmatriculare, si a tras cu un spit de tija de la inchidere care trece pe undeva pe acolo., deci poti sa chemi pe cineva cu un E39 si sa demontezi tapiteria de pe capota porbagajului sa vezi exact pe unde trece tija respectiva si rezolvi problema. este una din variante. da o sa ramai cu o gaura in capota sub numar. Bafta!

+1

La fel a facut si un prieten, doar ca la el se bloca butucul si nu mai putea deschide deloc, nici din masina.

A dat o gaura finuta fix pe mijloc sub numar si de fiecare data cand are probleme baga o surubelnita pe acolo si deshide portbagajul.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se poate comanda asa simplu o cheie...

Ma gandesc ca trebuie sa demonstrezi intr-un fel ca tu esti proprietarul masinii,nu?

 

Alexandru, problema este destul de simpla.

In urma cu cativa ani asta era metoda cea mai preferata de hoti, mai ales in Europa de Est.Se deschidea masina, se lua seria de caroserie, se faceau niste acte si se comanda la orice dealer o cheie.Dupa care cadeau toti pe spate, domne dar ce destepti hotii astia, au furat masina cu tot cu imobilizator.Asta este realitatea, nu spun povesti.Dupa care BMW-ul a impus pentru Europa de Est noi reguli.Cand se comanda chei este nevoie de acte de identificare, actele masinii si masina sa fie PREZENTA.Nici nu mai spun despre faptul ca nimeni altcineva nu poate comanda o cheie, decat un dealer autorizat BMW.

Link to comment
Share on other sites

Probabil grozadan aduce doar cheia "goala",ulterior fiind necesara o programare a acesteia la un dealer BMW...

 

Desi daca ma gandesc mai bine,in mod normal,cheia ar trebui sa vina gata programata din Germania

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se poate comanda asa simplu o cheie...

Ma gandesc ca trebuie sa demonstrezi intr-un fel ca tu esti proprietarul masinii,nu?

 

Alexandru, problema este destul de simpla.

In urma cu cativa ani asta era metoda cea mai preferata de hoti, mai ales in Europa de Est.Se deschidea masina, se lua seria de caroserie, se faceau niste acte si se comanda la orice dealer o cheie.Dupa care cadeau toti pe spate, domne dar ce destepti hotii astia, au furat masina cu tot cu imobilizator.Asta este realitatea, nu spun povesti.Dupa care BMW-ul a impus pentru Europa de Est noi reguli.Cand se comanda chei este nevoie de acte de identificare, actele masinii si masina sa fie PREZENTA.Nici nu mai spun despre faptul ca nimeni altcineva nu poate comanda o cheie, decat un dealer autorizat BMW.

subscriu !

plus ca la ultimele modele VIN-ul masinii este la loc vizibil, in parbriz...

Link to comment
Share on other sites

Probabil grozadan aduce doar cheia "goala",ulterior fiind necesara o programare a acesteia la un dealer BMW...

 

Desi daca ma gandesc mai bine,in mod normal,cheia ar trebui sa vina gata programata din Germania

 

Nu, nu nu, vine cheia, deschizi masina si pleci cu ea. :)

 

 

cheia vine gata programata; pana la urma trebuie sa va hotarati daca eu lucrez sau n la bmw; in fine deviem offtopic si chiar e problema mea ce si cum +ce mai e necesar

 

Pai daca totul este ok si legal de ce nu ne spui tu exact cum sta treaba? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu nu, vine cheia, deschizi masina si pleci cu ea. :)

corect

 

cheia vine gata programata; pana la urma trebuie sa va hotarati daca eu lucrez sau n la bmw; in fine deviem offtopic si chiar e problema mea ce si cum +ce mai e necesar

 

Pai daca totul este ok si legal de ce nu ne spui tu exact cum sta treaba? :)

cine a zis ca nu spun? citeste ce am scris,nu imi place sa ma repet

Link to comment
Share on other sites

nu ma enervez :),uite repet :

putem incerca DAR nu e chiar asa simplu cum crezi, dar daca chiar vrei sa comanzi o cheie,o putem face,regula nr unu ar fi plata in avans integral,restul detaiilor ce si cum le primesti pe pm; restul detaliilor sunt multe si in functie de masina,de exemplu daca vrei sa furi un seria 7 e mai scump :)) ; uite ca sa fiu si mai explicit un simplu vin nu e suficient,altfel m-as putea plimba teoretic cu orice bmw de pe forum

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.