Jump to content

CD-player BMW


Recommended Posts

Am pe E46 radio-casetofon BMW reverse si in afara de casete adaptor, modulatoare fm etc., singura solutie (fara a strica linia bordului) este sa cumpar un CD-player BMW. Magazie de CD-uri am inteles ca nu merge la BMW reverse. Stie cineva daca se poate comanda la Automobile Bavaria si cam cat ar costa? Am inteles ca mai sunt care vin cu lucruri d-astea din Germania. V-as ruga daca stiti ceva sa ma ajutati, ca nu mai suport sa ascult numai radio :blink:
Link to comment
Share on other sites

Am pe E46 radio-casetofon BMW reverse si in afara de casete adaptor, modulatoare fm etc., singura solutie (fara a strica linia bordului) este sa cumpar un CD-player BMW. Magazie de CD-uri am inteles ca nu merge la BMW reverse. Stie cineva daca se poate comanda la Automobile Bavaria si cam cat ar costa? Am inteles ca mai sunt care vin cu lucruri d-astea din Germania. V-as ruga daca stiti ceva sa ma ajutati, ca nu mai suport sa ascult numai radio  :blink:

107115[/snapback]

La Bavaria e vreo 700 eur din cate stiu eu un cd player.

Sunt unii in Timis care aduc de la dezmembrari din afara, dar ultima oara nu aveau deloc pt ca i-a mai intrebat cineva de pe forum...

Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema daca se poate numi asa...dar ma amagesc cu modulatorul FM , nu e o solutie rea deloc...Scump rau CD-ul original, am vazut pe E-bay cu MP3 , head-unit original cu 400 de euro...dar normal ca nu e nou si cu tot cu transport..mai bine te chinui de unu' nou.

Si cand te gandesti ca, la 700 de euro cat e unu' original, iti iei super sistem de orice fel....Asta e , platim marca..

Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema daca se poate numi asa...dar ma amagesc cu modulatorul FM , nu e o solutie rea deloc...Scump rau CD-ul original, am vazut pe E-bay cu MP3 , head-unit original cu 400 de euro...dar normal ca nu e nou si cu tot cu transport..mai bine te chinui de unu' nou.

  Si cand te gandesti ca, la 700 de euro cat e unu' original, iti iei super sistem de orice fel....Asta e , platim marca..

107190[/snapback]

sal ovidiu, se aude bine cu modulatorul? n-am vazut la nimeni si probabil d-aia sunt putin retinut in ceea ce-l priveste. as vrea ceva care sa se integreze bine in interior...

Link to comment
Share on other sites

sal ovidiu, se aude bine cu modulatorul? n-am vazut la nimeni si probabil d-aia sunt putin retinut in ceea ce-l priveste. as vrea ceva care sa se integreze bine in interior...

107225[/snapback]

Salut, se aude acceptabil, depinde si de calitatea mp3-urilor. Eu nu sunt nici vreun maniac cu muzica...Daca ai timp zilele astea poate ne vedem si-ti fac o proba..E aiurea ca nu poti sa pui nici magazie, la sistemul reverse, am inteles ca exista un adaptor, dar nu stiu daca sunt trase firele oricum aiurea faza..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am nevoie de cateva lamuriri de la cineva care se pricepe la electronica la E46 . Ideea e ca nu mai suport BMW Reverse si nici modulatorul si vreau sa-l schimb neaparat cu un Business Cd. Acum am o promisiune de la un prieten si sper sa se materializeze, dar ar mai fi cateva lucruri pe care vreau sa le stiu. Pe scurt :

 

1. O sa mai am nevoie de un adaptor am inteles nu e plug and play...unde gasesc prostia asta, numai la AB sau pot sa-l comand si de la altcineva daca am codul ?

2. Pot sa-mi pun amplificator original pe modelul Reverse respectiv piesa 1 ?

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...470&hg=65&fg=25

 

3. Am mai gasit si sistemul asta , e compatibil ?

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...277&hg=65&fg=95

 

4. Cam ce posibilitati ar fi sa adaptez o magazie de Cd-uri si un amplificator de alta marca pe sistemul Reverse ...daca astea de sus nu merg

 

Sper ca nu v-am plictisit cu intrebarile , dar mi s-a pus rau pe creier treaba asta ... :blink:

10x

Edited by ovidiu_s
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Ma intreb cum or fi stabilit cei de la AB pretul pentru un Cd Business la 700 de euro, pentru ca eu am fost la un magazin de piese , tipul de-acolo a luat din ETK codul de original pentru cd , si mi-a aratat ca pretul pentru el cu tot cu tva e de 571 de euro, cd original!!! nou!!!. Astia isi bat joc de noi oricum cred ca sunt putini cei care-au comandat vreodata de la AB , pe banii lor cd nou, dar oricum....
Link to comment
Share on other sites

Ma intreb cum or fi stabilit cei de la AB pretul pentru un Cd Business la 700 de euro,

155711[/snapback]

cateva criterii (parerea mea): timp de livrare, asigura montaj, siguranta lucrului original ( :) )...poate ideea de exclusivitate pe care se bazeaza...CASCO... :blink: mai multe... :)

Link to comment
Share on other sites

Asa da m-am gandit si eu ca daca se face pe Casco mai umfla preturile dar cu timpul de livrare si montajul...Montajul nu e nici o filosofie, si oricum diferenta de 130 de euro nu poate sa fie numai asta...Oricum si 571 de euro e enorm pt un CD care n-are nimic special , dar se incadreaza perfect in bord. Edited by ovidiu_s
Link to comment
Share on other sites

iti dau o sugestie.vii in bucuresti,in drumul taberei,vis a vis de billa,este un centru de alarme auto si hi-fi auto.acolo gasesti un cd-mp3 player in functie de buget,adaptor de fata pt. bmw(40 ron),adaptor mufe bmw-iso(40 ron),manopera 20 ron.de exemplu ,am luat si montat la ei acum 2 sapt. un panasonic si m-a dus cu totul 650 ron.se incadreaza perfect si se aude super.asa ca ........bafta! :blink:
Link to comment
Share on other sites

iti dau o sugestie.vii in bucuresti,in drumul taberei,vis a vis de billa,este un centru de alarme auto si hi-fi auto.acolo gasesti un cd-mp3 player in functie de buget,adaptor de fata pt. bmw(40 ron),adaptor mufe bmw-iso(40 ron),manopera 20 ron.de exemplu ,am luat si montat la ei acum 2 sapt. un panasonic si m-a dus cu totul 650 ron.se incadreaza perfect si se aude super.asa ca ........bafta! :blink:

155874[/snapback]

 

Ce inseamna "se incadreaza perfect " ?

Poti sa pui o poza?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
iti dau o sugestie.vii in bucuresti,in drumul taberei,vis a vis de billa,este un centru de alarme auto si hi-fi auto.acolo gasesti un cd-mp3 player in functie de buget,adaptor de fata pt. bmw(40 ron),adaptor mufe bmw-iso(40 ron),manopera 20 ron.de exemplu ,am luat si montat la ei acum 2 sapt. un panasonic si m-a dus cu totul 650 ron.se incadreaza perfect si se aude super.asa ca ........bafta! :blink:

155874[/snapback]

 

Sistemul audio e calcaiul lui Ahile al BMW cu sigurantza. Eu nu ma pot hotara sa imi iau BMW din cauza acestui impediment, cand vad playerul ala cu caseta innebunesc, nu se mai asculta casete de vreo 6-7 ani.

 

Imi poti spune te rog, acel adaptor ar merge pt un 318 facelift 2002?

Link to comment
Share on other sites

iti dau o sugestie.vii in bucuresti,in drumul taberei,vis a vis de billa,este un centru de alarme auto si hi-fi auto.acolo gasesti un cd-mp3 player in functie de buget,adaptor de fata pt. bmw(40 ron),adaptor mufe bmw-iso(40 ron),manopera 20 ron.de exemplu ,am luat si montat la ei acum 2 sapt. un panasonic si m-a dus cu totul 650 ron.se incadreaza perfect si se aude super.asa ca ........bafta! :blink:

155874[/snapback]

 

si se rezolva si cu comenzile de pe volan? or sa mai fie functionale dupa?

Link to comment
Share on other sites

Ma intreb cum or fi stabilit cei de la AB pretul pentru un Cd Business la 700 de euro, pentru ca eu am fost la un magazin de piese , tipul de-acolo a luat din ETK codul de original pentru cd , si mi-a aratat ca pretul pentru el cu tot cu tva e de 571 de euro, cd original!!! nou!!!. Astia isi bat joc de noi  oricum cred ca sunt putini cei care-au comandat vreodata de la AB , pe banii lor cd nou, dar oricum....

155711[/snapback]

 

 

ce este cu acest etk? aduc ei piesele? e vre-un magazin ceva? mi se pare super ieftin pretul cu TVA la un CD-player. Eu nu am muzica, e casetofonul bulit, si sunt si capos, ca nu vreau nici VDPlayer, nici alt aparat de sunet de la alta marca, vreau Casetofon cu navigatie mica de la BMW, si nu gasesc oricat as cauta, decat nou, si asta e 650 Euro cu TVA la bavaria. Vad ca diferenta intre ETK si AB este mare, adica ar venii 480 Euro fara TVA un CDplayer, iar la bavaria e 700. ma gandes ca ce vreau eu ar fii 450 Cu TVA, nou. maine plec si cumpar unu, daca-mi dai mai multe informatii.

Edited by test_driver
Link to comment
Share on other sites

ce este cu acest etk? aduc ei piesele? e vre-un magazin ceva? mi se pare super ieftin pretul cu TVA la un CD-player. Eu nu am muzica, e casetofonul bulit, si sunt si capos, ca nu vreau nici VDPlayer, nici alt aparat de sunet de la alta marca, vreau Casetofon cu navigatie mica de la BMW, si nu gasesc oricat as cauta, decat nou, si asta e 650 Euro cu TVA la bavaria. Vad ca diferenta intre ETK si AB este mare, adica ar venii 480 Euro fara TVA un CDplayer, iar la bavaria e 700. ma gandes ca ce vreau eu ar fii 450 Cu TVA, nou. maine plec si cumpar unu, daca-mi dai mai multe informatii.

163737[/snapback]

 

Pai nu ETK, este o baza de date care contine toate reperele de piesa pt modelele BMW , acolo poti gasi part numberul si in functie de asta se cauta piesa. Eu m-am interesat la un magazin care avea programu asta, si de unde mi-am comandat o nuca de schimbator originala. Tipul de-acolo mi-a zis ca dupa reperul de CD player mi-l aducea nou cu 571 euro cu totul. Oricum mult dar nu 700.

Nici eu nu vreau sa-mi stric bordul cu altceva, si singura solutie ramane e-bay deocamdata, unde te scoate la vreo 300 de euro un CD.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.