Jump to content

TAXE VAMA


izy

Recommended Posts

www.vamamasini.ro

107943[/snapback]

 

nu e bun programu.

din cate am inteleg, singuru lucru bun din programu ala este valoarea de catalog a masinii. am calculat acolo cat e vama la un 525D din 2001 si venea 4326euro. exagerat de mult.

Anyway, intre timp am aflat:

Cica acuma vama se calculeaza dupa capacitatea motorului si anul de fabricatie, ca e diesel sau benzina, ca e bmw sau fiat nu are relevanta.

Am primit urmatoarele.

 

motoarele de 4 ani de 2000 cm - valoarea de catalog este 8100 euro iar daca motorul este de 5 ani - valoarea de catalog este 7020 euro - taxe acciza 5.5% din valoarea de catalog + 19% tva din valoarea de catalog, deci vama este 24.5% din valoare de catalog. acciza de 5.5% se aplica pana in motorala de 2.200 cm

 

motoarele de 4 ani de 2.500 cm - valoarea de catalog este 11160 iar cele de 5 ani valoarea este 9630 . acciza la motoarele intre 2.200 cm si 2.800 cm este de 11%. deci la motorul de 2.5 vama ar venii 19%tva+11% accize = 30% din valoarea de catalog.

 

la motoarele peste 2.8 , acciza este 21%.

 

sper ca nu am fost informat eronat!

Link to comment
Share on other sites

ia uitati ce ne mai pregatesc baietzii de la finantze...

http://host2.cotidianul.ro/index.php?id=62...Hash=e3d65a13b4

108046[/snapback]

 

 

"La 2.000 de centimetri cubi, valoarea in vama este de 17.000 de euro, coborind pina la 7.000 la o vechime de cinci ani".

 

pretul de catalog pt o masina din 2001 cu motor de 2000 este 7010 euro, exact cum am zis

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

eu nu am inteles nimic din articolul ala, sunt curios daca in alte tari europene cum ar fi Germania , Franta , Italia , Austria etc. exista magarii din astea cu accize , stiam ca nu trebuie sa existe taxe vamale in UE si astia ai nostri au inventat acciza , asta nu este tot o taxa vamala? deci este o ilegalitate ce fac ei?... vreau sa imi iau un BMW nou peste vreo 2 luni , nu inteleg ce taxe platesc eu fata de CIP + TVA , cara ar fi banii care trebuie sa ii dau acum si care dupa 1 ianuarie 2007 sau cand se va aplica noua metoda de calculatie , sincer nu mai inteleg nimic... am inteles ca s-a publicat in monitorul oficial , stie careva in ce numar si pe ce data? :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.