Jump to content

E46 tuning


adi_JOL

Recommended Posts

deschid acest topic in speranta ca voi afla cat mai multe despre tuning si ceea ce da bine la "privitori"

"obiectul" discutiei - micul E46, 316i, cu motor de 1.9 benzina

cand am cumparat aceasta masina fostul proprietar ii montase (pe aripi) guri de aerisire de M3, dupa mine... arata destul de aiurea atata timp cat fata masinii este neschimbata

ma gandeam sa-i schimb putin fata, adica sa-i pun un spoiler M3 look si sa-i fac si acea "cocoasa" de pe capota, specifica M

voi ce ziceti? ar da bine?

Link to comment
Share on other sites

Sunt de aceeasi parere in legatura cu prizele de aer aplicate, dau foarte urat.

Am avut un e46 316i acum cativa ani si dupa circa un an de la cumparare am vrut sa ii schimb cate ceva dar, la fel ca tine, nu am vrut sa kichi pentru ca in momentul in care te apuci de ,,tunnat" granita intre o masina armonioasa si tiganie este foarte subtire.

Deci, primul lucru pe care l-am schimbat a fost bara fata cu una de M cu tot cu proiectoare. Mai apoi am schimbat stopurile cu unele care la vremea aceea mi-ai placut si nu erau atat de des intalnie, niste stopuri clare pe fond negru (genul celor de la Lexus).

Ultima schimbare pe care am facut-o, dat fiind faptul ca aveam semnalele galbene, le-am inlocuit cu unle tip crom putin fumuriu in care am pus niste becuri cromate. Becurile, desi au fost destul de scumpe fata de unele normale dadeau fosrte bine pentru ca semnalul era transparent si se vedea aiurea un boc galben.

In cazul meu aveam faruri cu lupa/xenon, in cazul in care nu ai din fabrica ai putea sa te gandesti si la varianta asta.

Incer sa urc si niste poze, sa vdem daca reusesc.

post-26957-1269020510_thumb.jpg

post-26957-1269020520_thumb.jpg

post-26957-1269020531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

momentan as vrea sa modific fata, botul, pt ca nu vreau sa schimb aripile pentru niste grile de aerisire

la aceleasi lucruri m-am gandit si eu, suspensii nu am gasit ceea ce vreau

gasisem unele reglabile de la Ta-Technix , dar am inteles ca nu sunt asa bune,

la jante ma gandeam la ceva de M pe 17'

angel-eyes sunt, semnalizatoarele vreau sa pun cum ai tu @andrei, dar as vrea sa fie cu interiorul negru , nu crom

ms pt sfaturi

astept in continuare sfaturi, pareri, poze....

Link to comment
Share on other sites

de jante uitasem :), eu la a mea nu l-am mai schimbat pentru ca am vandut masina. Ar merge niste jante de M, chiar si de M5 (e60) ar da bine, am vazut un model un gri mai inchis putin lucios si aratau super. Singura problema e ca din cate am inteles replicile facute in Italia nu at fi atat de rezistente si de exemplu la modelul de M6 care e crom cu negru, partea neagra s-ar coji dupa un anumit timp, asa ca, ai grija ce alegi. Oricum, acum ai mult mai multe posibilitati, eu, la momentul respectiv (acum vreo 6 ani) nici nu prea am avut din ce alege. Spor la ,,modificat"!! :)
Link to comment
Share on other sites

mamaaa... :) ce spate agresiv !!!!

exact la "botul" asta ma gandeam, grilele mele sunt nichelate nu sunt negre

ce aer ii confera jantele alea... daca as pune asa ceva pe ea ar trebui sa modific putin aripile spate

ma gandeam la jante de M5 (cum sunt cele de pe BMW-ul negru) cu un et mai mare pe spate

 

ms @andrei

 

p.s. as vrea ca final stage sa fie un M3 in 4 usi - nu am mai vazut un E46 M3 in 4 usi (gasisem motor de M3 la 5000E - pacat ca suntem inca in criza)

transplantul de motor ar fi ultima mutare :)

Edited by adi_JOL
Link to comment
Share on other sites

daca pui asemenea jante pe 316, cred ca nu mai pleci de pe loc :)

 

 

ii mai pun un set de pedale in dreapta :twoup: , tu de ce crezi ca am zis ca vreau sa-i pun intr-un final motor de M3 !?! tocmai sa pot muta masina prin parcare cu jantele astea :)

 

Cam asa ceva vrei tu , asta are si bara de M3 csl , arata mai bine.

 

cam asa... asta are kit M3 look, ceea ce nu-mi place este capota GTR (capota o vreau exact ca cea de M)

Link to comment
Share on other sites

nu as vrea sa-l modific asa mult, vreau sa fie mai finut modificat (la exterior sa para cuminte) :) important este ce se va dezvolta, cu timpul si sub capota, dar asta peste ceva timp, sa mai treaca si criza asta

acum ma limitez doar la mici modificari la exterior

Link to comment
Share on other sites

nu as vrea sa-l modific asa mult, vreau sa fie mai finut modificat (la exterior sa para cuminte) :) important este ce se va dezvolta, cu timpul si sub capota, dar asta peste ceva timp, sa mai treaca si criza asta

acum ma limitez doar la mici modificari la exterior

 

De cat timp ai BMW ? Astea sunt vorbe de copil sau de nou venit in clubul BMW-urilor . Ce se va dezvolta sub capota cu timpul ? Sunt curios.....din 105cp.....poate cu o investitie mult prea mare (care nu se merita) sa ajungi la 160-170cp cu compresor.

 

Daca vrei putere mai multa , vinde-o si cumpara un 320/325.

Link to comment
Share on other sites

A spus mai sus ca ar dorii direct motor de m3 e46. :)

 

Asa visam si eu , motor de pisica de 3.2 cu interne forjate , evacuare admisii draci laci dar m-am lasat pagubas :) . Ori schimbi masina cu totul ori ii faci niste modificari subtile .

Link to comment
Share on other sites

Pachet M, jante frumoase (pe 17 sau 18), faruri cu lupĂŁ, stopuri cu semnal alb, scaune sport, volan M cu comenzi...

 

Astea DOAR daca esti hotarat sa pastrezi masina . Daca te sucesti si nu o sa iti mai convina , o sa vrei mai multa putere etc , o sa pierzi o caruta de bani .

 

Banii din tuning nu se scot !

Link to comment
Share on other sites

Astea DOAR daca esti hotarat sa pastrezi masina . Daca te sucesti si nu o sa iti mai convina , o sa vrei mai multa putere etc , o sa pierzi o caruta de bani .

 

Banii din tuning nu se scot !

 

Asta deja nu mai este o suprizĂŁ pentru nimeni.

 

MaÂşina oricum nu este o afacere.

Link to comment
Share on other sites

mai, eu am zis ca sunt niste planuri, niste directii dupa care ma ghidez, acum fiecare crede ce vrea

E46-le este modelul de mi-a placut ceva mai mult decat alte modele de la BMW

ce ar fi sa ne punem sa construim o casa, fara sa avem macar o schita creionata a ceea ce ar insemna rezultatul final !?!

eu asta am in plan, asta voi incerca sa fac; daca voi reusi bine, daca voi renunta iar bine

ca nu va fi motor de M3 si va fi unu de 2.8 sau 3.0 prea putin conteaza, important este ca am incercat sa ajung acolo unde am gandit eu ca voi ajunge

de schimbat masina nu cred ca o voi schimba, este primul BMW pe care l-am cumparat, sunt foarte multumit de el si nu am de ce sa-l schimb

investesc in el , mai pun 2000 - 2500 si imi iau 320i

ce afacere am facut??? mai bine ii schimb motorul si stiu ca restul este ok

apoi ia ganditi-va, credeti ca daca imi iau 320i sau chiar 328i, nu voi mai modifica nimic la el :) ???

 

multumesc pentru opinii,

aveti dreptate, niciodata masina nu isi va scoate banii investiti in ea... dar de ce ne cumparam masini si investim in ele??? --> PASIUNE :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.