Jump to content

Ma bate gandul sa fac o schimbare


Valentin_LMB

Recommended Posts

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu nici acum nu cred sa gasesti un E46 , bun , ingrijit cu ceva optiuni la 5000 E . Poate un 316i din 1998 cu +200.000 KM , cu interiorul jegos si fara clima :) !

Fii sigur de asta .eu acuma am vre-o 5500 E si imi cautam un E46 dar slabe sanse sa gasesc ceva bunicel la banii astia , mai astept pana se mai completeaza bugetul :)

 

 

bmw e46 din 2000 318i cu scaune sport (jumate piele), clima, cd original. jante 16 bbs, suspensie spate noua...argintie volan din piele 5200 euro...motor m43...interesat?

Link to comment
Share on other sites

Eu niciodata n-am inteles cu ce a asa de superioara o masina rulata in afara uneia rulata in tara.

Poate doar suspensia sa fie praf, dar dc nu o iei legat la ochi si pe incredere, se pot verifica foarte usor, bascule, amotizoare, arcuri caseta de directie, etc.

 

pt ca o masina in stare buna in Romania se gaseste foarte greu , iar daca se gaseste pretul este destul de mare . Un E46 in stare buna , din Romania , duce pe la 7000 de Euro . In Germania gasesti masina buna de la 5000(doar masina) . Si in 8o% din cazuri , articulatia si suspensia va fi in stare mai buna pe o masina din Germania , nu au nici o legatura proprietarii , doar faptul ca in Germania drumurile sunt mult mai bune , nu se urca inspemii de borduri pt a parca , nu sari 3 randuri de sine de tramvai pt a traversa o intersectie . . . !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Oricat de bune sunt elementele de directie si/sau suspensie pe masina in Germania ca ajunsa in Romania...ele se distrug !!!

 

Asa ca oricum le schimbi la MAXIM 20.000km de drumuri prin Romania :)

 

De obicei pica bieletele antiruliu si bucsele de la brat.

Daca doar asta este problema la un BMW...cred ca toti si-ar dori sa le schimbe din 4 in 4 luni si sa nu mai aiba si alte probleme.

Link to comment
Share on other sites

Eu, unul consider inutila deplasarea in afara(nervi, stres, timp pierdut, imposibilitatea de a testa masina intr-un service in care ai incredere, etc) din moment ce poti gasi masini bune si mai ieftine ca in DE la noi in tara.

De ex dc luam o masina ca a mea din DE in vara, ma ducea mai mult de 10000E + taxa si eu am luat-o cu 8000E.

Consider ca am avut si noroc, verificand piata in fiecare zi timp de mai multe luni.

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca orice masina SH e o loterie, indiferent de unde o iei... A ca esti tu mai linistit ca te duci dupa ea si vezi ce iti iei, sau ca e universal valabil ca nemtii avand o alta mentalitate isi ingrijesc masinile mai bine e altceva. Ala care crede ca toate masinile din afara(indiferent de pret) sunt impecabile si x ani nu mai baga bani in ea decat in consumabile, e un retardat !! O masina se poate strica si noua fiind, asa ca indiferent de unde iti iei masina tre sa ai cel putin 1000e peste pentru orice eventualitate.
Link to comment
Share on other sites

- Pisica si Z3-ul au in comun motoarele, cutiile de viteza si cateva elemente din interior. In rest ca senzatie la volan nu au nici o legatura una cu alta. Le-am condus pe ambele si diferenta este clara.

- Valentin_LMB spui ca ti se pare mult 7000 un Z3 ingrijit si speri ca altii sa nu cada prin tabla ruginita cand isi cumpara masini ieftine... Ai vrea Z3 ingrijit la 3500? Daca ar fi sa coste atat, atunci Z3-ul ar fi fabricat de orice alta firma decat BMW si probabil s-ar numi Astra cabrio, Golf cabrio, etc...

- Ca tot discutam de pretul unui Z3, din fericire este o masina care isi pastreaza mai bine valoarea in timp poate si datorita faptului ca nu oricine isi cumpara asa ceva. Pentru astfel de masini exista un segment special de piata care nu este afectat de criza sau alte prostii si care considera roadster-ul ca fiind o placere, nu o necesitate. Sa dau un exemplu mai aparte, vanzarile de Ferrari in Romania nu par a fi afectate de criza... de ce oare? Acum imi pare si ciudat ca cineva sa spuna ca ar vrea un Ferrari dar ca li se pare prea mare pretul... ori faci ce faci si ti-l cumperi ori taci din gura :)

- Sa compari un Z3 cu un E36 cabrio nu prea merge. Defapt sa compari un roadster cu un cabrio sau cu un coupe nu merge. Seamana intre ele dar indeplinesc "functii" diferite. Mai departe din propria experienta va spun ca un cabrio cu 4 locuri nu prea merge folosit fara windschott, asta daca nu vreti sa stati numai pe Coldrex si cu vata in urechi ca mosii. Iar daca ii montezi windschott nu mai poti folosi locurile din spate si deci mai bine iti luai roadster din prima :)

Link to comment
Share on other sites

- Valentin_LMB spui ca ti se pare mult 7000 un Z3 ingrijit si speri ca altii sa nu cada prin tabla ruginita cand isi cumpara masini ieftine...

 

nu ai inteles ce am vrut eu sa spun . nu sunt genul de om care sa cauta un chilipir de 2 lei .

 

Eu am spus ca , cu toate ca imi place Z3 , nu as da atat de multi bani pe una , nu pt ca nu merita , doar pt ca eu nu o consider ca o masina de 7000 de Euro !Pt mine exista mult mai multe variante mult mai atractive la 7000 E !

 

iar referitor la afirmatia cu tabla rugina , se adresa celor care cred ca iti poti lua E36 cu 2000 de euro sau E36 cu 4000 de euro !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Si eu gasisem acum ceva timp sa o dau pe a mea plus o mica diferenta pe un Z3 care arata foarte bine. Imi placea f.mult masina, dar motorul de 1.9 m-au facut sa nu fac schimbul.

Una cu motor cum as vrea eu (2.8 sau 3.0) este destul de scumpa :)

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce te-a suparat :)

 

Am zis in ideea ca eu nu as fi avut rabdarea asta care ai avut-o tu ...........nu stiu ce ai inteles tu .

 

Scuze, credeam cĂŁ ai fost ironic.

Smiley-ul " :) " m-a indus ĂŽn eroare. :(

 

Si eu gasisem acum ceva timp sa o dau pe a mea plus o mica diferenta pe un Z3 care arata foarte bine. Imi placea f.mult masina, dar motorul de 1.9 m-au facut sa nu fac schimbul.

Una cu motor cum as vrea eu (2.8 sau 3.0) este destul de scumpa :twoup:

 

Era coupe?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.