Jump to content

Se merita seria 3?


Sorin7650

Recommended Posts

Duminica plec in germania sa-mi caut bibiu.... dar nu am banii de vama..depinde cat o sa dau pe masina acolo...am in jur de 8000E cash...eu sunt de parere ca nu o sa am bani sa platesc vama cand ajung in tara....am inteles ca in maxim 8 zile de la intrarea cu masina in tara trebuie platita vama daca nu se aplica amenda de 2500RON ... dar cand se aplica amenda? daca depasesc cele 8 zile ..si ma duc sa platesc vama (dupa 2 saptamani de exemplu) la valoarea ce trebuie platita vamii mi se vor aduga si cei 2500 ron amenda? ..sau aceasta amenda se aplica doar daca sunt oprit cu masina de un agent de circulatie si vede ca mi-au expirat cele 8 zile????
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

stie cineva? ce-am intrebat eu? ca plec duminica si nu mai am timp sa ma interesez la vama :blink: ..daca nu imi zice nimeni...astept pana luni..k sa fiu sigur si sa intreb la vama...

 

apropo..ce parere aveti de bibiul asta?

http://www.autovit.ro/html/2/0/5/4/392054.php

 

cat merita negoicat din pret? avand in vedere anul de fab. si km?

Edited by Sorin7650
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea ca, cu 10500 il iei daca te intereseaza, avand in vedere ca si eu am unul la fel din acelasi an dar pe benzina si cu mai multe optiuni, oricum masina arata super bine la anii care ii are.........bafta daca vrei sa o cumperi :blink: Edited by albertoDB
Link to comment
Share on other sites

GATA! am venit din Germania..! :blink:

Fericit.?!...Evident! :)

Actualmente posesor de BMW 316i, motor de 1875 cmc, 77kW, Cd-player Original, Aer Conditionat, jante pe 17 in 5 spite,culoare argintie...stopuri,semnalizatoare albe :) .. aprox. 140000km, motorul are un sunet inegalabil ! :)

95.5% din hotararea mea definitiva de a cumpara un bmw ... se datoreaza acestui forum! :D

Poze curand... maine sau poimaine :D

Link to comment
Share on other sites

105 CP in varianta cu motor de 1895 cmc (M43B19) dar sa fiu sincer cred ca ma bag la o liniuta si cu un passat cu motor diesel de 130 CP... :)

108674[/snapback]

Stai linistit ca la passat de 130 sigur nu ai sanse,si daca stau bine sa ma gandesc nici la ala de 116CP nu ai sanse.Eu am BMW 318 diesel,dar am avut si passat si.............................e ceva diferenta de demaraj............. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca la passat de 130 sigur nu ai sanse,si daca stau bine sa ma gandesc nici la ala de 116CP nu ai sanse.Eu am BMW 318 diesel,dar am avut si passat si.............................e ceva diferenta de demaraj............. :blink:

115515[/snapback]

 

cand nu stii despre ce discuti in general e bine sa taci ...:) e un sfat prietenesc... :) apropos de ce ti-ai luat BMW daca iti placea asa mult Passat si era si mai sportiv?

Si mai am o intrebare la VW in general sigla TDI rosie toata (adica literele) ce inseamna? Nu de alta da era unul cu ceva ce semana cu Sharan cu o sigla deasta pe spate si m-am alergat putin cu el prin Bucuresti prin trafic si nu a reusit sa scape de mine... si se zice ca la viteze mici dieselurile sint avantajate... povesti...:) poate doar daca nu iti cunosti masina...

si ca vorbeam de masini, in masina mea s-a urcat si cineva de aici de pe forum care a re un diesel 320 din 2001 parca si mi-a spus ca se simte clar altfel benzina, trage altfel si face altfel in comparatie cu dieselul lui care era si el totusi pe la vreo 136 de cp (daca imi amintesc eu bine)...

 

totusi o masina pe benzina e altceva si trage altfel si in general marea problema la masinile diesel cu un cuplu foarte mare este plecarea de pe loc fara scart sau oricum controlata bine... dupa care mai e si schimbatul vitezelor si timpul pe care il pierzi sa le schimbi...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Asta e jucaria! :blink:

Am si eu o intrebare....ce ulei de motor imi recomandati..tinand cont ca voi tine masina pt. mine. :)

Apropo.... am primit de la proprietar 2 chei cu telecomanda, o cheie fara telecomanda si un capat de cheie din plastic ( de rezerva in caz ca le pierd pe toate) .

Edited by Sorin7650
Link to comment
Share on other sites

Asta e jucaria! :)

Am si eu o intrebare....ce ulei de motor imi recomandati..tinand cont ca voi tine masina  pt. mine. :)

Apropo.... am primit de la proprietar 2 chei cu telecomanda, o cheie fara telecomanda si un capat de cheie din plastic ( de rezerva in caz ca le pierd pe toate) .

116275[/snapback]

 

 

Ce motor are mai intai...

 

la 316 e 46 eu bag Castrol 5W40 synthetic - ia mai mult de la nemti (daca acolo esti) ca e alta calitate... la motorul meu intra 4 litri deci ia si tu vreo 8 ca sa ai si de backup... oricum o sa mai completezi din cand in cand...

 

Sa te bucuri de ea...:blink:

Link to comment
Share on other sites

motor 1875cmc 77KW 105CP ..... Castrol 5W40 sitetic... long life... din ala cred ca o sa bag..nu mai sunt in germania... am venit de 2 zile :blink:

 

nu prea inteleg eu o chesite....de ce pe 316i motorul de 1875 cmc are doar 77kW si cel de pe 318i are 87kw??!?

Edited by Sorin7650
Link to comment
Share on other sites

motor 1875cmc 77KW 105CP ..... Castrol 5W40 sitetic... long life... din ala cred ca o sa bag..nu mai sunt in germania... am venit de 2 zile :D

 

nu prea inteleg eu o chesite....de ce pe 316i motorul de 1875 cmc are doar 77kW si cel de pe 318i are 87kw??!?

116280[/snapback]

 

din ce s-a mai discutat diferenta este in axa si programul de pe computer... daca vrei insa aceleasi performante se poate aranja din chiptunning... :blink: vezi ca sunt la mica publicitate oferte...:)

 

acelasi motor este si pe z3 si da vreo 140 CP parca...:) se pare ca e cel mai produs de la BMW (asa scria pe wikipedia) si varianta de pe 316 e cea mai fiabila fiind clar orientata in aceasta directie...

 

 

PS- parca e vorba de 1895 cmc nu 1875 cmc...:)

Link to comment
Share on other sites

se poate.. cred ca ai dreptate :)

116285[/snapback]

 

 

cat i-ai dat pe autostrada? asa de control intreb...:blink: cum ti se pare masinuta? cati kilometrii are? optionale ceva? baga poze la album...:) cam cat a costat (daca se poate spune) si cat sunt taxele vamale/ inmatriculare?

Link to comment
Share on other sites

pe autoband am mers cam constant cu 180km/h dar am urcat si la 210km/h, oricum acolo a incghetzat acul. cand am intrat in tara la arad...am ajuns in oras... am colectat o cutie de suc de carton in parbriz de la "un prieten roman" si sa croit vreo 10 cm... mam ofticat ...dar traim in romania.... am venit 2000km cu masina ca noua si in romania miau pus astia capac... of.. nu mai zic nimic..

am luato cu 140000 km, toata masina are linii drepte... nelovita neschimbata nimic pe ea...ma refer la articulatii, doar ulei, nici placutele nu sunt schimbate.. trebuie sa le schimb eu ca sa aprins ledul in bord.

are geramuri electrice pe fata, oglinzi electrice, aer conditionat (fara clima), volan reglabil, scaune reglabile pe 3 directii, computer de bord, Cd-player BMW Bussines class, cotiera fata/spate si cam atata.

7600E pret in germania pe masina, 220E actele, 300 jantele pe 17" cu cauciucuri noi de pe masina + 100E jantele de tabla de 15" cu capace BMW si cauciucuri de iarna.

am dat pana acum 80E la vama in romania pe tranzit, 50 ron la rar pt identificare, benzina, si 1700E la vama cand voi plati zilele astea, inmatricularea nu stiu cat o sa coste... voi spune la timpul potrivit.

Link to comment
Share on other sites

pe autoband am mers cam constant cu 180km/h dar am urcat si la 210km/h, oricum acolo a incghetzat acul. cand am intrat in tara la arad...am ajuns in oras... am colectat o cutie de suc de carton in parbriz de la "un prieten roman" si sa croit vreo 10 cm... mam ofticat ...dar traim in romania.... am venit 2000km cu masina ca noua si in romania miau pus astia capac... of.. nu mai zic nimic..

        am luato cu 140000 km, toata masina are linii drepte... nelovita neschimbata nimic pe ea...ma refer la articulatii, doar ulei, nici placutele nu sunt schimbate.. trebuie sa le schimb eu ca sa aprins ledul in bord.

        are geramuri electrice pe fata, oglinzi electrice, aer conditionat (fara clima), volan reglabil, scaune reglabile pe 3 directii, computer de bord, Cd-player BMW Bussines class, cotiera fata/spate si cam atata.

      7600E pret in germania pe masina, 220E actele, 300 jantele pe 17" cu cauciucuri noi de pe masina + 100E jantele de tabla de 15" cu capace BMW si cauciucuri de iarna.

        am dat pana acum 80E la vama in romania pe tranzit, 50 ron la rar pt identificare, benzina, si 1700E la vama cand voi plati zilele astea, inmatricularea nu stiu cat o sa coste... voi spune la timpul potrivit.

116290[/snapback]

 

 

vezi ca pentru parbrize cel mai ieftin din ce stiu eu e la Ager... parca era cu tot cu montaj vreo 200 Euro (poate chiar mai putin)... la Filaret e vreo 600 Euro... La Ager insa parbrizul nu e original BMW

Link to comment
Share on other sites

vezi ca pentru parbrize cel mai ieftin din ce stiu eu e la Ager... parca era cu tot cu montaj vreo 200 Euro (poate chiar mai putin)... la Filaret e vreo 600 Euro... La Ager insa parbrizul nu e original BMW

116292[/snapback]

 

 

Am schimbat eu parbrizul la AB acum 2 saptamani si m-a costat 500 Euro.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu parbrizul la AB acum 2 saptamani si m-a costat 500 Euro.

116298[/snapback]

 

la mine a fost 16 milioane fix devizul pentru parbriz original BMW cu tenta de verde (asa aveam inainte) si parasolar in partea superioara...

 

Am sunat la AGER si baietii erau super OK insa parbrizul era standard fara nimic in plus (transparent total) si mult mai ieftin... Pentru cine nu are CASCO Ager e o varianta foarte buna... Deasemenena oricare alta varianta ieftina ca sa nu fac eu reclama la AGER...:blink:

Link to comment
Share on other sites

      7600E pret in germania pe masina, 220E actele, 300 jantele pe 17" cu cauciucuri noi de pe masina + 100E jantele de tabla de 15" cu capace BMW si cauciucuri de iarna.

        am dat pana acum 80E la vama in romania pe tranzit, 50 ron la rar pt identificare, benzina, si 1700E la vama cand voi plati zilele astea, inmatricularea nu stiu cat o sa coste... voi spune la timpul potrivit.

116290[/snapback]

foarte ieftine 316i-urile...si cu km putini :blink: ...am gasit 3 pagini pe mobile.de de masini pe la 110-140k km si pana in 8000 eur... :)

 

sa te bucuri de ea! :)

Link to comment
Share on other sites

ma bucur... de nu mai pot :D ca trebui sa platesc 2000e la vama... legea mamii ei! :D(

117926[/snapback]

 

mane, o sa platesti dar dupa aia o sa te bucuri de o super masinutza...:blink: nu stiu daca ai vazut dar mai sus facusem un calcul si de fapt lumea ti-a zis ca in principiu daca iei masina din Germania sau de aici e tot aia la bani doar ca poate din Germania ai sansa sa iei o masina mult mai buna...:)

 

succes cu vama si lasa supararea...:) o sa vezi ca e super masinutza...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.