Jump to content

mecanic bun pentru e36


dadydoris

Recommended Posts

Eu mi-am gasit mecanicul !

Lucreaza la un service din Bucuresti.

Dintre toti mecanicii care s-au perindat pe langa masina mea de cand am cumparat-o si pana acum, el le da clasa !

Cel putin din punctul meu de vedere.

Bine, o parte din merit o are si service-ul care este complet utilat si are cu ce.

A lucrat la masina mea, de parca era a lui si sincer, e placut sentimentul sa pleci cu masina dupa reparatie, si sa te poti culca linistit pentru ca stii ca mecanicul nu a trecut cu vederea nimic.

 

Ce a facut respectivul mecanic, la masina mea:

Mi-a schimbat tot sistemul de franare din fata pana in spate: rulmenti, etriei, discuri, placute, conducte frana, pistonasele de frana de pe spate, tamburii, sabotii, cablurile de la frana de mana si lichidul de frana. Toate piesele enumerate mai sus le-am cumparat noi, mai putin etrierii (de 325) care au fost second hand, dar in buna stare. Deoarece service-ul are si statie ITP, seful lui nu m-a lasat sa plec fara sa-mi faca si diagrama de frana !

A doua zi, am umblat la motor, din cauza ca imi bateau tachetii la rece, am schimbat tachetii, pastilele si culbutorii.

Bineinteles, ca atunci cand a desfacut motorul, a trebuit sa mai schimbe si un O-ring de la axa cu came (l-am comandat de la magazinul de piese al lor) si inca un O-ring de la filtrul de ulei, care din cauza vechimii lui, pierdea ulei ca la balamuc.

Mi s-a dus doua filete de blocul motor, lucru normal avand in vedere ca masina este veche si, bineinteles, a avut "tehnologia" cu care sa-mi refaca filetele (metoda cu arculet)!

 

O sa mai urmeze niste injectoare curatate cu ultrasunete, inlocuirea unor garnituri de la injectoare, schimbarea suspensiei, caseta de directie si, ma mai gandesc, daca sa inlocuiesc toate bucsele de pe masina cu unele poliuretanice.

 

Service-ul mai are si tinichigerie si vopsitorie.

Link to comment
Share on other sites

SlowDeath cum pot sa ajung si eu la mecanicul tau? Un nr de tel pe PM

merci

 

Ti-am trimis PM !

 

 

manule in sfarsit esti fericit, ma bucur sa te aud ca ai gasit pe cineva sa te ajute asa cum iti doresti si ai nevoie.

 

Pai, pana cand sa stau amarat! :)

Un mecanic bun si piese noi... i-au bagat mintile inapoi masinii! :)

De cand ne-am vazut ultima oara la Dudu, am mai schimbat lucruri pe masina.

Nu o s-o mai recunosti!

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

SlowDeath cum pot sa ajung si eu la mecanicul tau? Un nr de tel pe PM

merci

 

Ti-am trimis PM !

 

 

manule in sfarsit esti fericit, ma bucur sa te aud ca ai gasit pe cineva sa te ajute asa cum iti doresti si ai nevoie.

 

Pai, pana cand sa stau amarat! :twoup:

Un mecanic bun si piese noi... i-au bagat mintile inapoi masinii! :)

De cand ne-am vazut ultima oara la Dudu, am mai schimbat lucruri pe masina.

Nu o s-o mai recunosti!

 

 

sa vedem cat de placut voi ramane :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.