Jump to content

Cum leg un subwoofer cu doua bobine?


Recommended Posts

va salut ... am un amplificator Hertz si ash dori sa leg un subwoofer JBL gto1202d cu 2 bobine de 2ohmi fiecare ... care ar fi cele mai bune performantze pe care le-ash putea atinge cu cele doua accesorii multimedia?

 

 

Amplificatorul:

 

*Hertz H210 2ch all @ 13.8v

*80xrms x2 @ 4ohm

*120rms x2 @2ohm

*240rms x1 @4ohm (bridged)

 

 

Subwooferul:

* subwoofer 30 cm, 12 inch

* putere: 300W RMS, 1200W max

* raspuns in frecventa: 23Hz - 400Hz

* sensibilitate: 93dB

* impedanta: 4/1 Ohm (2 bobine x 2 ohm)

* diametru de taiere: 285mm (11-3/16")

* adancime de instalare: 129mm (5-1/16")

* diametru exterior: 316mm (12-7/16")

Edited by ssoorreell
Link to comment
Share on other sites

Cu echipamentele pe care le ai cel mai bine e sa legi bobinele in serie - atentie la faza, legi + de la o bobina cu - de la cealalta. Astfel obtii o impedanta de 4 ohmi.

Amplificatorul il setezi in punte, configuratie in care poate debita 240 W pe o sarcina de 4 ohmi.

 

Mai e si varianta sa legi fiecare bobina la cate un canal al amplificatorului, dar orice asimetrie a amplificatorului sau difuzorului iti poate degrada calitatea sunetului.

Link to comment
Share on other sites

Crec ca un pic pe dos: la legare in punte, respectiv in serie, asimetriile introduc distorsiuni.

Daca fiecare amplificator e cu sarcina separata sunt total indpendente.

Avantajul legarii in punte (in cazul asta) este ca la sarcini partiale distorsiunile date de rezistentele conexiunilor si a cablurilor sunt mai mici.

Link to comment
Share on other sites

Mi-e tema ca nu ai dreptate.

Ca sa evitam confuziile care pot duce la solutii mai putin bune, o sa intru un pic in detalii.

 

Bobinele nu sunt independente. Ca urmare, desi amplificatoarele sunt independente, ele se insumeaza mecanic chiar pe bobina difuzorului.

In ambele cazuri asimetriile pot creste distorsiunile. Asimetrii apar atat la amplificator cat si la cele doua bobine ale difuzorului. Si ma refer in special la asimetrii de faza si nivel de iesire.

Configuratia cu bobinele in serie anuleaza efectul asimetriilor bobinelor.

 

Atacand cele doua bobine din cate un canal separat face ca orice asimetrie a amplificatoarelor sa se insumeze mecanic chiar in bobina difuzorului.

 

In cazul unui difuzor dual coil este mai bine sa se lege bobinele in serie si amplificatorul sa fie configurat in punte. Scapi de asimetriile celor doua bobine si reduci influenta asimetriilor celor doua canale ale amplificatorului. Raman asimetriile de faza, dar scapi de cele cauzate de factorul de amplificare diferit al celor doua canale.

 

Rezistentele cablurilor nu introduc distorsiuni masurabile. Pot creste eventual pierderile, dar nu distorsiunile.

Oricum, in ambele cazuri despre care discutam, curentul este acelasi, deci influenta rezistentei cablurilor este similara.

 

Pentru cine doreste mai multe detalii am pus si un link util :

http://mobile.jlaudio.com/support_pages.php?page_id=163

 

Atentie, apare undeva ca nu este recomandat sa legi doua difuzoare diferite in serie. Afirmatia, dupa cum este explicat si acolo, se refera la doua difuzoare distincte, nu la cele doua bobine ale unui difuzor dual coil!

 

In concluzie, varianta optima este legarea celor doua bobine in serie si a amplificatorului in punte.

Sau, daca amplificatorul permite - adica daca accepta o sarcina de 1 ohm, cele doua bobine se pot lega in paralel. Nu prea e recomandat, multe amplificatoare nu lucreaza bine pe asa sarcini mici (merg bine doar cele digitale, in clasa D). In plus cresc si pierderile pe cablurile de conexiune.

 

Cea mai proasta solutie este sa legi fiecare bobina la cate un canal al amplificatorului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Ce spune paul mi se pare corect.

Dar care este avantajul unui difuzor cu 2 bobine ? Doar ca pot sa am 3 impedante ?

nu ti se pare destul?poti "rula" cu un difuzor fie conectand o singura bobina,fie ambele in serie pentru impedanta mai mare,fi ambele in paralel pentru o impedanta mica(daca te tine amplificatorul :twoup: )

lucrul asta face ca un difuzor sa se preteze mai multe sisteme de sunet...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Poate nu ma pricep eu, dar din specificatiile amplificatorului imi dau seama ca cu cat impedanta este mai mica cu atat amplificatorul poate livra mai multa putere. Impedanta nu este rezistenta difuzorului?

da,livreaza mai multa putere la o impedanta mai mica,dar este mai solicitat,adica se incalzeste mai tare,consuma mai mult,riscul sa faca poc este mai mare...

 

rezistenta este o marime in curent continuu,in curent alternativ rezistenta devine impedanta,si este un numar complex in care mai apare si o reactanta etc...

grosomodo poti spune ca e rezistenta,dar este incorect

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
salut am si eu o problema asemanatoare cu difuzor cu 2 bobine.am un difuzor de 350 w de 12' cu 2 bobine pe el scrie 4/8 ohmi deci se presupune ca ambele sunt de 4 ohmi iar statia sony xm zr604 de 600 w 4x150 sau 2x300 in punte.as lega difuzorul in punte pe o iesire de 300 de la statie doar ca am o nelamurire cum sa o fac.daca leg bobinele de la difuzor in serie am 8 ohmi si daca le leg in paralel am 2 ohmi.pun si linku cu specificatiile statiei ca sa fie cat mai detailat sa ma ajutati cu un sfat va rog tare mult.http://www.sony.ro/product/icp-stream-amps/xm-zr604#pageType=TechnicalSpecs
Link to comment
Share on other sites

si mai sus a specficat ca la 2 ohmi ar fi ok pentru ce am eu.

Nu stiu cine si ce a specificat. Eu vorbeam de echipamentele pe care le ai deja.

Cel mai bine este sa conectezi statia ta in punte. Insa in punte nu suporta o sarcina de 2 ohmi, ci de 4-8 ohmi. Asa ca singura varianta este sa legi bobinele in serie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.