Jump to content

Z3 manualM43b18


Guest coossttin79

Recommended Posts

Guest coossttin79
Va salut pe toti.Sunt de putin timp posesorul unui Z3 modelul de baza adica cel de 1,8 din 96 dec...deci primele modele.Am incercat sa gasesc un manual de service.Peste tot dau numai de Z3 1,9 (adica M44B19 dohc-cel cu 16 sup) iar motorul meu este un SOHC M43 B18.Banuiesc ca asta nu a fost facut pt piata americana sau a fost fabricat doar putin timp dupa care l au inlocuit cu M44.Din cate am inteles eu aceste motoare sunt destul de asemanatoare doar ca dif cilindreea si cele 4 sup.Intrebarea mea este daca am inteles bine si daca pot sa ma ghidez dupa un manual de service de M44(fiindca am gasit manual pt asta).Va multumesc si va doresc un condus cat mai saefty(atat cat se poate la bordul unui BMW) :blink:
Link to comment
Share on other sites

Guest coossttin79
nu stiu cat de mult iti foloseste ...dar oricum.

109407[/snapback]

 

 

Mersi mult man.Eu zic ca e k ceea ce mi ai dat.Daca ai nevoie de ceva poate pot sa te ajut.Mersi inca o data

Link to comment
Share on other sites

Guest coossttin79
cu placere si iti doresc sa nu se strice nimic sa fie nevoie sa il folosesti  :blink:

111140[/snapback]

Si inca ceva daca E12 e al tau tot respectul.Poti sa o consideri deja o masina de colectie.Eu mai am un VW 1303 din '73(stii modelul broasca) si sunt super fan....cum sa iti zic carburatorul ramane carburator...nu stiu dar e alta senzatie(raspuns instantaneu,totul mecanic etc).Nu stiu acum ce e drept daca E12 e pe carburatie...dar am banuit ca fiind din 79 e posibil.Mersi inca o data si ride slow and carefull

Link to comment
Share on other sites

Guest coossttin79
e carburatie.....si are un carburator f mare  :blink:

111163[/snapback]

Super si banuiesc ca e tot un 6 in linie....si cati cai?Chiar as fi curios cum este un Bmw u pe carburatie...am mers cu un 318 ala rechin dar nu l am condus.Cea mai tare masina pe carburatie cu care am mers(nu am condus o inca) este un maserati biturbo(2 l,V6 184 Cp cu doua turbine) si vreau sa iti zic ca nu prea am sanse cu Z meu.Si tot asa are un carburator imens care este total capsulat(in vid cica...nu prea am inteles eu exact )

Link to comment
Share on other sites

Guest coossttin79
Sincer sa fiu Z cu motorul de 1,8 este cam sub motorizat(asa zice si critica)adica este cat sa nu te faci de ras.Ai cuplu sus si este destul de obositor la un drum lung....treb sa schimbi des intr o treapta inferioara(ma rog asta nu ma deranjeaza)Dar in schimb tot respectul pt consum care nu prea sare de 10...dar nici mai jos nu e....adica pot sa spun clar ca este un consum de 10 ceea ce pt mine in momentul de fata este k.Iar cutia de viteze .....nu este perfecta...ceva macane....nu stiu agata....adica la broasca imi place mai mult(daca poti sa faci compatratie-eu o fac).Am uitat sa iti zic dar broasca e destul de tunnata(nu prea imi place cuvantul asta,ca prea este folosit de aiurea de toata lumea:) )
Link to comment
Share on other sites

Guest coossttin79
Z3 asta de fapt nu este de 1,8 ci este modelul de 1,9 mai exact M44B19(ma refer la motorizare) adica este cel cu 4 supape pe cilindru care a fost modelul de baza in America.Pe cand in Europa modelul de baza este intr adevar Z3 1,8 care are un motor de 1,8(1796 cm cu 2 supape pe cilindru SOHC-Single overheaded cam- mai precis ca tip M43B18 de 115CP sau 116PS).Acest model cred ca a fost cel mai vandut-cel putin la noi in tara.
Link to comment
Share on other sites

Guest coossttin79
Al meu are 1150 kg (1,8 ).Banuiesc ca alea in sase sunt putin mai grele.Oricum greutatea il ajuta f. mult.Zilele trecute am facut o "liniuta" cu un prieten cu un E34 de 2,5 192 Cp(4x4 ce i drept) si deabia dupa 90 -100 se distanta foarte putin....oricum nu am depasit o suta.Deci greutatea il ajuta pe z3... si gandeste te ca are doar 115 Cp :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.