Jump to content

test bmw 320d


alexxandru

Recommended Posts

multumesc pentru raspunsuri

am sanse sa-mi gasesc o masina buna p l 6000 d euro, eventual un pic mai putin? :)

mi-as dorii foarte mult un bmw 320, am vrut initial sa-mi cumpar un opel astra H, dar dupa ce am fost in vitan si am urcat in vreo 2 bmw-uri m-am indragostit.

oricum o sa am grija de masina pt ca, cativa ani(vreo 5-6) nu o sa o schimb, si nici nu sunt genu sa omor masini,. daca mi-as lua una din 2001 in stare buna, o sa-i fac si test si aduce tata un mecanic sa o verifice, si o sa merg grijuliu cu ea , o sa am mari probleme de intretine inafara de ulei si chestii?

 

m-am reorientat la una din 2001 pt ca mi-a mai fost taiat din buget :twoup:

as prefera motorina, chiar daca nu fac multi km, stiu regula aia cu 30000 km :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

multumesc pentru raspunsuri

am sanse sa-mi gasesc o masina buna p l 6000 d euro, eventual un pic mai putin? :)

mi-as dorii foarte mult un bmw 320, am vrut initial sa-mi cumpar un opel astra H, dar dupa ce am fost in vitan si am urcat in vreo 2 bmw-uri m-am indragostit.

oricum o sa am grija de masina pt ca, cativa ani(vreo 5-6) nu o sa o schimb, si nici nu sunt genu sa omor masini,. daca mi-as lua una din 2001 in stare buna, o sa-i fac si test si aduce tata un mecanic sa o verifice, si o sa merg grijuliu cu ea , o sa am mari probleme de intretine inafara de ulei si chestii?

 

cu placere, incerc sa te ajut cum si/sau cat pot/stiu ...si o fac cu placere...ca si eu am fost ca tine :)

uite o sa ma uit si eu acum pe autovit...nu mai stiu care sunt preturile...

 

sincer as vrea un 320d din 2002 macar...pentru tine :twoup: e facelift, e un motor mai bun...14 cai in plus...etc

probleme....acu` depinde si de ce noroc/ghinion ai...nu poti sa stii...nu vreau sa te descurajez...dar pot aparea oricand...sau deloc :(

conteaza foarte mult si nr de km...dupa 200 000 incolo deja cam incepi sa bagi din cand in cand bani in ea...parerea mea...dar nu neaparat intotdeauna :D

iar o masina din 2002 ...in cel mai optimist scenariu...sa punem 30 000 km pe an... x 8 ani...cam greu sa gasesti sub 240...250 000 ...

alea la 130 000 ...170 000...sunt povesti

o masina cu km putini si ieftina...n-ai sa gasesti ...citeste si post-urile mele daca vrei, de la cele doua masini...mi se pare ca am scris acolo de un tepar de pe autovit...sau tepar impropriu spus...ca omu` vroia sa -si vanda masina...si cum multi sunt prosti si cred ca gasesc masina cu km putini si ieftina :)

 

pe astia merita sa-i tapesti pana la urma :D

poti sa iei si una la 250 000 - 300 000...dar la pretul corect:)

Link to comment
Share on other sites

De ce nu-ti cumperi tu un Golf sau un Astra H an mai nou,km mai putini,decat sa arunci banii pe toate cazanele samsarilor din targ?La 6 mii in nici un caz n-ai sa-ti iei o masina buna.Un 320d "bun" cu facelift e vreo 8 mii si zic bun in ghilimele ca in Ro rar ai sa gasesti masini bune decat de la prieteni,rude,cunoscuti.Foarte putin folosesc piese originale atunci cand schimba cate ceva pe la masina iar foarte multi din dezmembrari.Asa ca sfatul meu: ori mai strangi bani si te duci si iti iei unul din DE ori iti iei un Golf,Astra,etc..
Link to comment
Share on other sites

Plus ca acolo nu prea se mai duce lumea la service cu ea sa o verifice.

 

Poftim? Te referi la cumparator? sau la vanzator?

 

la cei care cumpĂŁrĂŁ, de regula nu se mai duc sa faca un test la service.

 

hornetb : Iti recomand un 320d din 2003-2004 care este facelift cu 150Hp, cu turbina care nu cade asa repede, cu km mai spre adevãr...etc. sfatul meu este sa mai strângi ceva money :)

Edited by Viorel_2008BMW
Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi prin autovit si am ramas surprins de pretul unui bmw 320D e46 (banuiesc) din 2003, adica erau aproape full si pretul era undeva pe la 5500 de euro, de ce sunt asa ieftine, e de vina criza sau au ele probleme

 

 

banuiesti prost.

la pretul ala gasesti 320d 136cai maxim 2001(marea majoritate cu pompa de injectie reparata sau turbina)

Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

Am o intrebare pt cei din bucuresti, unde pot face un test pt 320d, m-ar interesa sa fie mai ieftin dar si bun.

Si cam cat costa un astfel de test?

Am fost astazi prin autovit si am ramas surprins de pretul unui bmw 320D e46 (banuiesc) din 2003, adica erau aproape full si pretul era undeva pe la 5500 de euro, de ce sunt asa ieftine, e de vina criza sau au ele probleme, mi se pare cam ciudat s fie 40 de masini la acelasi pret si cam acelasi dotari, si sa aiba acest pret din cauza unor probleme mecanice, majoritatea erau aduse din germania de cateva saptamani.

Intentionez sa-mi cumpar un 320D (150 cp)de prin 2003 :), am 21 de ani si o sa fac cam 2000 de km pe luna, se merita?

Multumesc pentru raspunsuri

 

Fa o comparatie de preturi cu acelasi autoturism de pe www.mobile.de. Pretul ar trebui sa fie similar. Daca diferenta e prea mare ai putea sa iti pui niste semne de intrebare.

Edited by michael_ro
Link to comment
Share on other sites

Plus ca acolo nu prea se mai duce lumea la service cu ea sa o verifice.

 

Poftim? Te referi la cumparator? sau la vanzator?

 

la cei care cumpĂŁrĂŁ, de regula nu se mai duc sa faca un test la service.

 

hornetb : Iti recomand un 320d din 2003-2004 care este facelift cu 150Hp, cu turbina care nu cade asa repede, cu km mai spre adevãr...etc. sfatul meu este sa mai strângi ceva money :)

 

Mi te adresai mie...sau ma citai ?:) Daca mi te adresai...nu vad de ce....daca ma citai...n-am scris eu alea ...deci nu ma citai :twoup: Iar de adresat...nu vad de ce :(

Oricum...recomandarea nu e rea...320d 2002-2004, 2002...ca omu` zice ca n-are multi bani, 2002 e cu facelift, e cu 150 de cai...turbina...nu stiu cum e, nu ma pricep :D Km mai spre adevar...nu neaparat...iar sfatul e ok, sa mai stranga ceva bani eventual :)

Link to comment
Share on other sites

hmm...bani mai multi nu am de unde sa fac rost, am avut intial 7500 de euro dar din cauza unor probleme, am ramas p l 6000, mi-as lua un bmw pt k imi plac foarte mult, sper s gasesc unu bun de prin 2001,unu din 2002 ar fi ideal dar nu prea cred k am sanse :)

voi ce spuneti nu se merita sa-mi iau?

 

Am fost astazi prin autovit si am ramas surprins de pretul unui bmw 320D e46 (banuiesc) din 2003, adica erau aproape full si pretul era undeva pe la 5500 de euro, de ce sunt asa ieftine, e de vina criza sau au ele probleme

 

 

banuiesti prost.

la pretul ala gasesti 320d 136cai maxim 2001(marea majoritate cu pompa de injectie reparata sau turbina)

 

 

da la pretul ala nu erau inmatriculate, greseala mea

Link to comment
Share on other sites

Ma scuzi ca te intreb... Dar unde faci tu 2000 de KM pe luna ? Avand 21 de ani ma gandesc ca esti student... Unde mergi tu 500 de km pe saptamana? :)

 

Totusi daca mergi 2000 pe luna cred ca ar fi bine sa te bagi la diesel cu motorul cel mai mic...

 

Unde face el 2000 de KM pe luna...sa unde sa faci 2000 de km pe luna ?:) Sper ca intrebarea e doar unde face el :) Si ce daca are doar 21 de ani...si unde merge 500 km pe sapt...lol...pai uneori fac 100 km/seara doar prin oras...plimbandu-ma de nebun noaptea :twoup: Treaba asta s-a mai rarit in ultimu` timp...de cand am o noua iubita "stabila" ...da` oricum, mai scap cateodata :()

 

Dupa cum ziceam si mai sus...fac vreo 5000 km pe luna :D

Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se pare o gresala sa-ti iei masina SH cu toti banii de care dispui, eu puteam sa ma "intind" (cu greu) la un e90 dar m-am gandit: ce o sa fac daca am ginionul sa imi pice ceva scump? O sa am o masina mai noua dar parcata pe tremen nedelimitat, pana la redersare financiara.

Daca insisti pe diesel, una macar common raoil ar fi de dorit, dar la banii astia cred ca mai bine benzina.

Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se pare o gresala sa-ti iei masina SH cu toti banii de care dispui, eu puteam sa ma "intind" (cu greu) la un e90 dar m-am gandit: ce o sa fac daca am ginionul sa imi pice ceva scump? O sa am o masina mai noua dar parcata pe tremen nedelimitat, pana la redersare financiara.

Daca insisti pe diesel, una macar common raoil ar fi de dorit, dar la banii astia cred ca mai bine benzina.

 

Asa e...omu` cam are dreptate din pacate...in general cand iti iei o masina...e bine sa ai deoparte macar 2000-3000 de euro...daca masina e 10-15000 ...daca e mai putin...macar 1000 cred :)

Da...common rail e dupa 2002...iar la bani si la cati km vrei sa faci...mai bine benzina...

Link to comment
Share on other sites

pai din cate stiu eu un benzinar consuma mai mult ca un diesel.

si daca imi iau benzinar care e mai bun un 1.8 sau 2?

si cam cat consuma astea?

oricum un bmw tot imi iau, chip ca il tin o luna si p urma il vand si-mi iau alta,daca nu sunt multumit de el, da chiar imi doresc un seria 3 :)

Link to comment
Share on other sites

pai din cate stiu eu un benzinar consuma mai mult ca un diesel.

si daca imi iau benzinar care e mai bun un 1.8 sau 2?

si cam cat consuma astea?

oricum un bmw tot imi iau, chip ca il tin o luna si p urma il vand si-mi iau alta,daca nu sunt multumit de el, da chiar imi doresc un seria 3 :)

 

Consuma mai mult ...da...dar daca nu faci multi km ...merge :)

oricare e ok cred...doar ca la 2.0 ai mai multa putere :twoup:

2.0 cred ca peste 10 oricum...totusi poate-i mai bine motorina, nu stiu :()

Link to comment
Share on other sites

oricum un bmw tot imi iau, chip ca il tin o luna si p urma il vand si-mi iau alta,daca nu sunt multumit de el, da chiar imi doresc un seria 3 :)

 

E ca si cum ai zice: "oricum vreau sa trag pe nas, chit ca dupa o luna ma las" - pentru majoritatea e cam greu :)

Link to comment
Share on other sites

oricum un bmw tot imi iau, chip ca il tin o luna si p urma il vand si-mi iau alta,daca nu sunt multumit de el, da chiar imi doresc un seria 3 :)

 

Dar si daca ti-ai luat teapa cu el,greu il mai vinzi.

 

Sustin...cred ca e plin de ele :)

Link to comment
Share on other sites

eu in locul tau, la varsta ta, daca as tine neaparat sa iau bmw si as avea 6000e de dat, mi-as lua un e36 coupe 320i negru bine intretinut. ai mai multe satisfactie de la un coupe decat de la sedan si piesele sunt mai accesibile pt tinerii cu posibilitati financiare limitate. eu asta mi-am dorit si nu am avut sustinerea necesara cand eram de varsta ta, totusi avand noroc de cea actuala luata de ai mei parinti de noua dar dupa gusturile lor. sunt foarte multumit de ea in 8 ani dar usile din spate sunt total inutile pt mine... uneori se lipesc si geamurile de chedere :) . inca mai visez la un coupe.. dar seria 6 acum :)
Link to comment
Share on other sites

Un E46 care a costat 35.000euro...vrea sa il cumpere la un pret de 5 ori mai mic si sa fie PERFECT d.p.d.v. tehnic !!!

BMW nu face masini pentru cei care nu au bani de intretinere si combustibil !!! Un BMW este greu de ''mentinut in forma''.

Intretinerea costa, consumabilele sunt scumpe, iar drumurile proaste.

 

Parerea mea este ca nu te-ai orientat corect. Ce faci daca in 3 luni iti pica turbo sau orice alta piesa care costa 300-1000 euro ?

Link to comment
Share on other sites

Ce faci daca in 3 luni iti pica turbo sau orice alta piesa care costa 300-1000 euro ?

 

Ce fac si ceilalti: Il tine in parcare,merge cu el asa stricat,ori il vinde,ori cauta pe la dezmembrari piese uzate.

Romanul prefera sa mearga cu un cazan de bmw decat sa mearga cu un opel sau vw mai bun.Bmw=smecherie :)

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa-mi cumpar bmw pt k mi se pare smecherie, imi place ca masina, si de cand m-am urcat intr-un e46 numai cu gandul la el stau, sa zicem ca mi-as lua un peugeot 307 din 2005, ati vazut c interior urat are? bmwu mi se pare o masina facuta cu gust. m-ati c-am speriat :twoup:. deci daca ar fi sa-mi cumpar un bmw seria 3, luand in calcul ce am scris mai sus, si un consum cat mai bun ce motorizare imi recomandati, multumesc pt. raspunsuri

 

eu in locul tau, la varsta ta, daca as tine neaparat sa iau bmw si as avea 6000e de dat, mi-as lua un e36 coupe 320i negru bine intretinut. ai mai multe satisfactie de la un coupe decat de la sedan si piesele sunt mai accesibile pt tinerii cu posibilitati financiare limitate. eu asta mi-am dorit si nu am avut sustinerea necesara cand eram de varsta ta, totusi avand noroc de cea actuala luata de ai mei parinti de noua dar dupa gusturile lor. sunt foarte multumit de ea in 8 ani dar usile din spate sunt total inutile pt mine... uneori se lipesc si geamurile de chedere :) . inca mai visez la un coupe.. dar seria 6 acum :(

mie unu nu prea imi plac coupe-urile,dar mi-as lua un seria 6 coupe :> :))

Link to comment
Share on other sites

Sincer cu 6000, uita de diesel. E mai economic per total dar "socurile" pe drum pot fi mari.

 

Daca iti iei benzina si nu ai bani de combustibil saptamana asta, o tragi pe dreapta, dar un ghinion mare gen pompa injectie sau turbina cred ca te tin pe loc mai mult, nu iti cunosc posibilitatile dar cred ca un 4-500 euro pentru o reparatie nu poti sa-i scoti oricand.

 

Cred ca un e36 si niste banuti deoparte ar fi o alegere mai buna sau un E46 otto cu motor mai mic.

Cum am mai spus: nu iti lua de toti banii.

 

Daca tot a deschis colegu` cutia pandorei: ai putea sa te orientezi si catre alte marci momentan.

Cand am fost aproximativ in situatia ta (un pic peste 6000 dar preturile erau mult mai mari - 2007), nu m-am uitat nici la VW, mi-am luat ce am putut: un Accent de 1.3 cu care mi-am facut treaba pana mi-am permis actuala masina.

Bafta sa-ti gasesti masina buna!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.