Jump to content

schimb intre ceasuri bord e39 cu x5


Recommended Posts

salut. vreau sa imi schimb ceasurile de bord din cauza pixelilor. am incercat si varianta cu recuperare de pixeli, dar se pare ca mai umblase cineva inaintea mea, si nu am reusit nimic. nici folia nu este cea originala. intreabrea este: se potrivesc ceasurile de pe x5 pe e39? ca si prindere stiu ca nu sunt la fel, in sensul ca x5 are doua surubele de prindere fata de 3 la e39 in partea de sus. dar ca si functionaltate sunt oare la fel?ca daca asta ar fi singura diferenta... as avea niste ceasuri grozave...
Link to comment
Share on other sites

multumesc frumos. este normal sa nu se potriveasca conform (realoem), daca am zis ca prinderile de sus nu sunt identice. chiar daca functionaliatea si aspectul sunt la fel, dar apare o gaurica sau un plastic in plus respectiv minus, realoem iti va da un cod diferit de unde => ca nu ar potrivi. insa noi si altii care au mai incercat pot sa deduca ca ele potrivesc si functioneaza la fel. sincer nu mar deranja sa imi prind ceasurile de bord in doua suruburi (atatea are x5) fata de 3 suruburi cate are e39. deci... a incerca cineva asa ceva?
Link to comment
Share on other sites

merg sigur. e38, e39, e53 au aceleasi ceasuri de bord. singurul inconveninet ar putea fi indicatorul de carburant... el va indica corect cantitatea de la minim pana la maxim.. insa daca fiecare gradatie are langa si cantitatea de carburant numerotata.. acolo ar putea sa te induca in eroare. insa daca prinzi modelul care are numerotat doar 0... 1/2...1 atunci te-ai scos.

 

bafta

Edited by CuzKo
Link to comment
Share on other sites

de ce nu incerci o reparatie de pixeli? Este un baiat aici pe forum care schimba foliile, eu am apelat la el si sunt foarte multumit. Uite aici niste fotografii cu pixelii mei inainte si dupa ce am apelat la baiat, costa doar 250 RON reparatia dar trebuie sa trimiti ceasurile de bord la Timisoara.
Link to comment
Share on other sites

recent am incercat sa pun niste ceasuri de m5 e39 la al meu e38. ceasurile functionau insa a intervenit o problema... nu mai mergea pdc-ul... nu se mai aprindea lumina de marsalier... nu mergea dsc-ul... si altele.

 

dupa un mic research pe net.. am descoperit ca ceasurile trebuie reprogramate la schimbarea caroseriei. fiecare masina a venit cu "x" optiuni ce sunt intregistrate in ceasurile de bord. exista posibilitatea sa se potriveasca perfect sau sa nu iti mearga anumite functii.. cum a fost si la mine. deci... ai grija.. ori le cumperi si le reprogramezi.. ori repari pixelii.

 

succes

Link to comment
Share on other sites

nu le-am comandat inca... cele pe care le-am pus au fost de proba de la un prieten.. sa vad daca sa le comand sau nu.

 

maine ma duc la dealer sa vad daca pot sa le resoftez atunci cand vin sau ma apuc de schimbat memorii de pe placa.

e mai complicat la mine ca ceasurile au un VIN... caroseria are alt VIN si motorul alt VIN.. un cocktail va rog! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
bun... pentru cei interesati. am montat cam de 1 luna ceasurile de x5. initial am dus masina la un baiat in Cj care rewpara bm-uri, si a mai resoftat ceasuri. tot el mia rezolvat problema DSC-ului. dupa ce am lasat masina la el, in 'juma de ora m-a sunat si mia zis ca eu am e39, si iam dat ceasuride x5 si ca nu poate sa ma ajute decat cu alte ceasuri de pe alt e39 (eu nu iam zis ce ceasuri iam dus sa imi monteze pe masina). am fost tare dezamagit, si ma apucasem sa caut ceasuri de e39. intre timp am vorbit cu userul cosminoso, mia zis ca imi rezolva problema. iam trimis ambele ceasuri la TM. in afara de faptul ca baiatul este destul de ocupat si a durat putin rezolvarea problemei, nu pot decat sa-l recomand ca finnd un baiat care se pricepe in ceea ce face. nu doar ca mia resoftat ceasurile, dar mia schimbat si cadranul ca sa nu am ceasuri cu mile, mia luat cadranele de pe cele vechi, si mi lea montat pe cele noi, asa ca am cadrane cu km. concluzia este ca se pot pune ceasuri de x5 pe e39.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 years later...

bun... pentru cei interesati. am montat cam de 1 luna ceasurile de x5. initial am dus masina la un baiat in Cj care rewpara bm-uri, si a mai resoftat ceasuri. tot el mia rezolvat problema DSC-ului. dupa ce am lasat masina la el, in 'juma de ora m-a sunat si mia zis ca eu am e39, si iam dat ceasuride x5 si ca nu poate sa ma ajute decat cu alte ceasuri de pe alt e39 (eu nu iam zis ce ceasuri iam dus sa imi monteze pe masina). am fost tare dezamagit, si ma apucasem sa caut ceasuri de e39. intre timp am vorbit cu userul cosminoso, mia zis ca imi rezolva problema. iam trimis ambele ceasuri la TM. in afara de faptul ca baiatul este destul de ocupat si a durat putin rezolvarea problemei, nu pot decat sa-l recomand ca finnd un baiat care se pricepe in ceea ce face. nu doar ca mia resoftat ceasurile, dar mia schimbat si cadranul ca sa nu am ceasuri cu mile, mia luat cadranele de pe cele vechi, si mi lea montat pe cele noi, asa ca am cadrane cu km. concluzia este ca se pot pune ceasuri de x5 pe e39.

 

imi poti spune si mie un numar de telefon al persoanei care te-a ajutat cu ceasurile de bord? mersi

Link to comment
Share on other sites

imi poti spune si mie un numar de telefon al persoanei care te-a ajutat cu ceasurile de bord? mersicablului flexibil.

 

Daca ai probleme cu pixelii te pot ajuta eu cu schimbarea cablului flexibil.

 

Pret 250 Lei, ofer un an de zile garantie.

 

In pret intra un kit de reparatie de foarte buna calitate si mana de lucru.

 

Pentru mai multe detalii ti-am trimis mesaj privat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.