Jump to content

ajutorrrr - schimb ulei


SULTZ_BOY

Recommended Posts

pls - help me

am vrut si eu sa fac schimbul de ulei am dat jos surubul de la baie respectiv uleiul si acuma nu mai pot sa strang surubul inapoi....se invarte in gol . e un surub de 17 ffff scurt si o saiba de cupru.

ma chinui de o oara si tot nu reusesc . oare sa l fi rupt cand l am desfacut are aproximativ 1 cm luncime sau chiar sub.

va rog frumos care stie ce as putea sa i mai fac....sa dea cu parerea ...dau o bere ca stau cu masina defacuta si ...

bmw e 46 320d 2000

Link to comment
Share on other sites

pls - help me

am vrut si eu sa fac schimbul de ulei am dat jos surubul de la baie respectiv uleiul si acuma nu mai pot sa strang surubul inapoi....se invarte in gol . e un surub de 17 ffff scurt si o saiba de cupru.

ma chinui de o oara si tot nu reusesc . oare sa l fi rupt cand l am desfacut are aproximativ 1 cm luncime sau chiar sub.

va rog frumos care stie ce as putea sa i mai fac....sa dea cu parerea ...dau o bere ca stau cu masina defacuta si ...

bmw e 46 320d 2000

din pacate ai reusit sa rupi surubul, din cate stiu eu este gol pe interior, deci peretii surubului sunt destul de slabuti.oricum poveste nu are o solutie grea insa trebuie sa reusesti sa desfiletezi din baie si bucata care s-a rupt, si sa pui alt surub.nu incerca alt surub pt ca o sa strici si filetul in baie si atunci chiar ai dat de dracu.cauta in dezmembrari un surub original de baie sau nou.bafta.

PS, ca sa poti desfileta bucata care a ramas in baie incearca sa bagi ceva conic si sa invarti spre destrangere...oricum trebuie rabdare si atentie.

Link to comment
Share on other sites

Nu sa rupt nici un surub, in schimb sa stricat filetul de pe baia de ulei, e material moale, aluminiu. Asta din cauza ca a fost strans prea tare.

Trebuie sa dai baia de ulei jos, sa faci o gaura mai mare si sa faci alt filet.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
da baia jos si vezi care e treaba, daca este rupt surubul il poti scoate fara probleme, daca ai stricat filetul nu este o problema, iei un tarod si faci un filet cu un numar mai mare si pui un surub, in loc de 10, parca atat este la baie pui un 11 sau 12. bafta.
Link to comment
Share on other sites

de asta reparatiile astea se fac la service.un schimb de ulei e 15 ron,sau unii il schimba chiar gratis :)

 

Faptul ca i s-a rupt surubul acum se datoreaza celor care l-au strans prea tare la schimbul anterior. Probabil ca l-au strans la un cuplu de fix 15 ron. :)

Edited by cristimm
Link to comment
Share on other sites

15 ron in Buc ? Cam greu de crezut, dacĂŁ cumperi uleiul de cel care il si schimba atunci da poate sa fie si gratis.

 

Apropo de baia de ulei, ma gandeam la urmĂŁtorul schimb de ulei sa o da jos si sa o curat, ce ziceți merita operațiunea sau este absolut inutil ?

Nu e inutila. De obicei se aduna un fel de slam dinala care e bine sa fie curatat. Cateodata depunerile alea pot ajunge in locuri nedorite. Cu ocazia asta vezi si tu daca ai schimbat corect uleiul si ce mai e pe acolo..s-ar putea sa ia niste surprize :)

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor ...!

e RUPT s-a rupt cand l- am desfacut ... dar era asa de fin si avand gaura aia pe mijloc iti dadea senzatia ca asa e el ( nu stiam ca are o gaura pe mijloc) asa se explica cum de a curs uleiul ...scria cineva mai sus.

iar chestia cu zgarcenia si .... nu e asa , nu sunt in romania in schimb aveam uleiul 5w30 bmw LL3 si filtrul cumparat din ro . am fost la un service aici si au zis ca numai cu uleiul lor ...ce aveam sa fac daca tot am un garaj cateva cheii am zis sa ma bag eu....asta e .

chestia e ca trebuie sa stau vreo 2 saptamani pe dreapta ( am ajuns tot la service-ul de care vb ) SA VADA DACA POATE SA L SCOATA ,DACA NU SA SCHIMB BAIA.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Nu sa rupt nici un surub, in schimb sa stricat filetul de pe baia de ulei, e material moale, aluminiu. Asta din cauza ca a fost strans prea tare.

Trebuie sa dai baia de ulei jos, sa faci o gaura mai mare si sa faci alt filet.

Succes!

caline ca patitul nu e nimeni. stiam ca s-a rupt pt ca si eu am patit la fel la fostul BMW e36.oricum bine ca nu s-a dus filetu ca era mai complicata povestea, de altfel nici asta nu e o varianta fericita.

 

multumesc tuturor ...!

e RUPT s-a rupt cand l- am desfacut ... dar era asa de fin si avand gaura aia pe mijloc iti dadea senzatia ca asa e el ( nu stiam ca are o gaura pe mijloc) asa se explica cum de a curs uleiul ...scria cineva mai sus.

iar chestia cu zgarcenia si .... nu e asa , nu sunt in romania in schimb aveam uleiul 5w30 bmw LL3 si filtrul cumparat din ro . am fost la un service aici si au zis ca numai cu uleiul lor ...ce aveam sa fac daca tot am un garaj cateva cheii am zis sa ma bag eu....asta e .

chestia e ca trebuie sa stau vreo 2 saptamani pe dreapta ( am ajuns tot la service-ul de care vb ) SA VADA DACA POATE SA L SCOATA ,DACA NU SA SCHIMB BAIA.

__________________

nu vreau sa ma dau meserias, dar daca ai fii din cluj te-as putea ajuta sa nu stai 2 saptamani fara masina. operatiunea asta nu dureaza mai mult de o ora daca ai putina rabdare, indemanare si ceva scule la indemana.oricum e nasoala povestea si sa stii ca sunt f sanse mari sa scapi doar cu un schimb de un surub , dar la fel de mari sunt si acelea sa trebuiasca sa faci un filet pt uun surub mai mar, DAR nici intr-un caz sa schimbi baia.

Link to comment
Share on other sites

de asta reparatiile astea se fac la service.un schimb de ulei e 15 ron,sau unii il schimba chiar gratis :)

 

Hai lasa ! De-aia sau invatat mecanicii sa ceara mai mult decat face. Lasa omu' sa invete sa stranga un surub ca nu-i cad mainile si nici nu-ti trebuie 3 facultati. Din greseli invata omul. Se putea duce la service si ii rupeau aia busonul dupa care spuneau ca a fost intepenit de-aia s-a rupt... Intr-un fel sau altul tot se va rezolva problema.

 

Bine ca nu si-a rupt un nasture ca aia in service n-au croitorie in lista de servicii...

Link to comment
Share on other sites

de asta reparatiile astea se fac la service.un schimb de ulei e 15 ron,sau unii il schimba chiar gratis :(

 

Tare sunt curios unde schimbi tu uleiul cu 15 ron :twoup:

 

da, buna intrebare, si pe mine ma intereseaza :)

 

 

In fata blocului.

asa da, la asta nu m-am gandit :)

Link to comment
Share on other sites

cu rabdare si indemanare poti scoate partea ramasa si fara sa dai baia jos!daca nu,dai baia jos si faci alt filet!e de 10 cel existent iar tu faci de 12!daca tot nu reusesti sudezi gaura veche si dai alta gaura de 8,5 si faci filet de 10!spor la treaba!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.