Jump to content

curatare faruri e34


pentea

Recommended Posts

am mai facut careva? tot am auzit dar as vrea o parere de la cineva care chiar a facut treaba asta

da se curata, am avut eu si E34 si am curatat farurile si a fost o diferenta foarte mare, lupa sa o stergi neaparat pe ambele parti, incearca sa speli si sticla de la far pe interior eu am bagat o carpa si cu o surubelnita am reusit sa le sterg. mare atentie sa nu dai pe oglinda cu ceva ca se curata, stergi doar lupa si geamul de la far. bafta

Link to comment
Share on other sites

mai gandestete un pic inainte sa pui angel eyes,e complicat

 

citeste pe forum si ai sa afli :)

 

am vrut si eu dar m-am razgandit;in plus arata naspa-am vazut pe urma la cineva

inca sunt pe ganduri am vrut sa pun si pe cele 2 e34 pe care le-am avut dar nu am pus mi-a fost mila sa desfac farurile vom vedea ce si cum

Link to comment
Share on other sites

Nu e complicat deloc, timp si rabdare sa ai. Eu am facut-o odata la masina unui prieten: se dau jos farurile, se demonteaza fiecare far de pe cadrul de sustinere, se incalzeste masticul care tine farul pana se poate dezlipi sticla, se pun cercurile pe sticla si se lipesc cu poxipol transparent, se trag firele prin carcasa si se duc spre drosere.

Partea cea mai grea este cand dai jos geamul de pe far: eu m-am chinuit cu un aparat de aer cald. Alta data, umbland la ale mele le-am bagat in apa fiarta intr-o oala si au iesit foarte usor.

Daca nu vrei sau nu te pricepi sunt colegi care vand kituri CCFL si asigura si montaj.

Link to comment
Share on other sites

Nu e complicat deloc, timp si rabdare sa ai. Eu am facut-o odata la masina unui prieten: se dau jos farurile, se demonteaza fiecare far de pe cadrul de sustinere, se incalzeste masticul care tine farul pana se poate dezlipi sticla, se pun cercurile pe sticla si se lipesc cu poxipol transparent, se trag firele prin carcasa si se duc spre drosere.

Partea cea mai grea este cand dai jos geamul de pe far: eu m-am chinuit cu un aparat de aer cald. Alta data, umbland la ale mele le-am bagat in apa fiarta intr-o oala si au iesit foarte usor.

Daca nu vrei sau nu te pricepi sunt colegi care vand kituri CCFL si asigura si montaj.

din pacate colegii care se ocupa de montaj sunt din buc. eu din oradea nu mi se prea renteaza

Link to comment
Share on other sites

Chestie de gusturi. Poti veni cu niste pleoape pt a masca partea de sus a AE. Farurile cu AE incorporate nu se vad asa de misto la modelele E34, mai ales ziua. Am si eu pe masina, am vazut si altele. Mi-ar fi placut sa fie mai vizibile, in genul celor de la E39 OEM.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu le-am curatat...se demonteaza si se ajunge relativ usor sa separi oglinda cu lupa de farul cu sticla din fata..

Daca ai Bosch, ai oglinda metalica si e ok, la un prieten de-al meu farurile erau Hella si avea oglinzile din plastic, bineĂŽnĂželes ca erau arse de la caldura becului in partea de sus....

Eu le-am spalat cu apa rece si cu detergent, chiar am folosit o pensula ca sa indepartez praful si fara sa frec intens pe oglinzi, le scuturi bine sa nu ramana stropi care ar lasa urme pe oglinzi, le lasi a soare cateva ore sa se usuce si le asamblezi...o sa vezi diferenta...

Bine, eu le-am spalat cand mi-am pus xenoanele.... :twoup:

Succese...

Apropos de poxipolul transparent....ati vazut cum se ingalbeneste de la soare in interiorul farurilor? Asa ca evitati sa-l folositi pe partea unde e vizibil....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.