Jump to content

DSP pentru E39 ?


Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

navi 16:9, ce head unit..........navi navi :)

 

 

uite o idee: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...e=STRK:MEWAX:IT

 

Nu ştiu cum se controlează DSP-ul dacă ai navigaţie.

 

se controleaza foarte frumos... lipseste butonul cu DSP ca la noi, insa apare in meniu pe display

Egalizatorul e grafic cu potentiometre desenate .

 

 

DSP se aude demential din doua motive... din headunit pana in statie semnalul din cate stiu este digital.

Iar envoierment-ul face toata treaba ...sunetul ala dinamic .. de habar nu ai de unde se aude..la prima impresie..te socheaza...cu WOW :)

:( mie imi lipeste e39 de vreo 3 saptamani... si doar imi amintesc de sistem, cand veneam in pacare dupa ce opream motorul ramaneam sa ascult melodia pana la capat :twoup:)

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

Mai taci si tu...Ai venit sa ne faci sange rau :) :)

Glumesc, nu te supara:)

Eu sunt obisnuit cu sunet de calitate de 16 ani incoace, nu pot sa ascult muzica la orice si de aceea salivez dupa un DSP fiindca nu vreau sa ma apuc sa tai masina.Incet incet strang informatii, ma documentez, ca sa stiu ce am nevoie pe cand voi achizitiona sistemul.

Am avut mai demult o masina, atata am taiat la ea pana sa obtin sunet asa cum vroiam (fara cutii de woofer) de a ajuns saraca sa semene cu un schwaizer.

Link to comment
Share on other sites

se controleaza foarte frumos... lipseste butonul cu DSP ca la noi, insa apare in meniu pe display

Egalizatorul e grafic cu potentiometre desenate .

Asta Âştiam.

Nu Âştiam cum se controleazĂŁ dacĂŁ faci retrofit, se poate sĂŁ fie nevoie de o resoftare.

Link to comment
Share on other sites

O fi aftermarket.

 

DSP se aude demential din doua motive... din headunit pana in statie semnalul din cate stiu este digital.

Iar envoierment-ul face toata treaba ...sunetul ala dinamic .. de habar nu ai de unde se aude..la prima impresie..te socheaza...cu WOW :)

:twoup: mie imi lipeste e39 de vreo 3 saptamani... si doar imi amintesc de sistem, cand veneam in pacare dupa ce opream motorul ramaneam sa ascult melodia pana la capat :))

 

Ăn primul rând se aude bine pentru cĂŁ sunt 10 difuzoare, amplificator Âşi subwoofer, faÞã de sistemul standard care are doar 6 difuzoare Âşi se aude infect.

Nu e mare inginerie sĂŁ pui un sistem audio de calitate ĂŽntr-o maÂşinĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

mie nu imi plac cei care...isi pun cate un subwoofer cat portbagajul in masina sau ... fac cine stie ce modificari filtre ... si gata imi dau peste nas NU SE AUDE BINE DOMNE DSP... ia uite cum se aude la mine... si ma duc vad... basu acopera tot...si ...fac si fata aia de oameni satisfacuti "EEEEEE?????"

 

sau .... alta ineptie: aaaaaaaaaaaaaa.... DSP inseamna ecoul ala ..care il baga pe boxe .. .deci cand aud asa ceva imi creste tensiunea de nervi :))

sau alta .... spusa asa "de cate ori asculti ma tu cu ecou" ...

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

mai mai ce am gasit eu aici...............deci asta e tot sa inteleg: http://cgi.ebay.de/TOP-HiFi-Professional-D...=item483a23b153

 

 

daca ar putea cineva sa ma lamureasca cu un singur lucru ar fi super: e nevoie sa schimb cablurile pana in fata la monitorul de navi sau doar in portbagaj pot conecta sistemul ...........eu am navi 16:9

Link to comment
Share on other sites

Nu e mare inginerie sĂŁ pui un sistem audio de calitate ĂŽntr-o maÂşinĂŁ.

Este extrem, dar extrem de dificil sa pui un sistem audio care sa se auda bine intr-o masina. Sunt necesare o multime de studii, teste si chiar adaptari ale finisajelor masinii.

 

Masina este un spatiu dificil de sonorizat datorita formei si a multiplelor rezonante, reflexii si atenuari ale sunetului din diverse suprafete : geamuri, tapiterie, scaune, pasageri.

Se analizeaza amplasare difuzoarelor, materialele din care este confectionata masina (tapiterie, ornamente, scaune) si chiar si intarzierea sunetului in anumite difuzoare. Altfel ori se aude cu ecou suparator, ori anumite frecvente sunt absorbite sau din contra accentuate prea tare incat devin stridente. Si asa mai departe.

 

De asta are DSP 10 difuzoare. Ca muzica sa se auda bine si placut din orice colt al masinii. Nu in fata sa sune bine si in spate sa se auda infundat si sa bubuie de sa nu poate sta nimeni acolo. Sau daca te dai 10 cm mai la stanga sa nu-ti dispara inaltele.

Link to comment
Share on other sites

Eu mĂŁ refer la dificultatea montĂŁrii unui sistem decent de cĂŁtre un producĂŁtor auto, nu de cĂŁtre oricine.

 

Sistemul standard este obscen de prost, nu pot sĂŁ-mi dau seama cum au putut sĂŁ punĂŁ aÂşa ceva pe o maÂşinĂŁ premium, nu poĂži asculta nici mĂŁcar la volum mediu fĂŁrĂŁ sĂŁ distorsioneze, iar bass-ul Âşi fidelitatea sunt inexistente.

Link to comment
Share on other sites

Eu mĂŁ refer la dificultatea montĂŁrii unui sistem decent de cĂŁtre un producĂŁtor auto, nu de cĂŁtre oricine.

 

Sistemul standard este obscen de prost, nu pot sĂŁ-mi dau seama cum au putut sĂŁ punĂŁ aÂşa ceva pe o maÂşinĂŁ premium, nu poĂži asculta nici mĂŁcar la volum mediu fĂŁrĂŁ sĂŁ distorsioneze, iar bass-ul Âşi fidelitatea sunt inexistente.

 

Ca sa poata pune celelalte sisteme audio ca optiuni sa mai poata scoate bani.

Intr-adevar cel cu 6 dif e sub orice critica. Eu am cel cu 10 dif si amplif, dar tot suna mai rau decat in Mondeo, Octavia, Passat, Hyundai i30, Fabia,Focus...si lista continua..Astia enumerati au pus un sunet decent ca sa compenseze unele neajunsuri ale masinilor.

Link to comment
Share on other sites

M-am urcat in I-30 al unui prieten si imi venea sa-mi dau palme cum suna muzica in el ,fidelitate, bass curat, o placere.

Si cred ca ai vazut la E39 cam la cat se ridica un sistem DSP nou...numai cutia la woofer e 500 euro.Deci clar e marketing.

Macar de punea ala cu 10 dif. ca sunet standard.

 

Am vazut linkul de ebay dintr-un post de mai sus, e super, cu cabluri inclusiv, gata de pus pe masina.Pretul totusi mi se pare cam mult 800 lire....macar un 4-500 mi s-ar parea un pret decent.

Link to comment
Share on other sites

am mai sapat putin pe net si am gasit cateva informatii:

 

 

Quote:

Originally Posted by airbone View Post

Hmmm, I though it will be rather pain in the ....

Anybody has experience with DSP retrofit? I just know it has to be coded, i can code it with DIS, but I mean - hardware, what else do I need? I was just about put it on ebay, but then I got an idea, why do not put it in my car rather?

 

Hi airbone, I just recently do exactly all the thinks that you want to do..... I have a e39 523i 1999 with MKIII and nav screen 16:9 without DSP.

The first you need to take out your complete audio wiring harness and need to put a new one with this part number 61126904788 ( http://www.realoem.com/bmw/showparts...60&...hg=65&fg=20 ), then after that you need to recoded your DSP Amp at the BMW dealer.

And thats it......., Im just waiting until next week to recoded my DSP Amp, because my DSP Amp are coded for a e38 (7 series).

 

See ya, let me know when you doing al this things.....

 

 

http://forums.bimmerforums.com/forum/showt...d.php?t=1070397

 

 

 

acum partea care nu am inteles o de aici e urmatoarea:

 

 

 

01 Audio wiring harness HiFi 1 09/1999 61126904788

 

si

 

01 Loud speaker cable tree Hifi DSP 1 09/1999 61126904789

 

 

 

de ce baiatul ala a pus cablu primul care e pentru HiFi si nu a pus urmatorul cablu care e pentru HiFi DSP? cred ca nu e diferenta mare intre ele dar totusi HiFi nu e acelas sistem cu HiFi DSP! NU?

 

 

 

inca o chestie. masina lui e din 1999 deci ii trebuia unu din cablurile alea de mai sus. masina mea fiind din 2002, as putea folosi cablu asta:

 

01 Audio wiring harness HiFi 1 09/2001 61126907865

01 Loud speaker cable tree Hifi DSP 1 09/2001 09/2002 61126907866 ENDED

01 Loud speaker cable tree Hifi DSP 1 09/2002 61126931820

 

 

PS: va rog lasati discutiile despre compararea sistemelor audio, sunt plictisitoare...........topicul e despre altceva!

 

 

 

LE: cred ca tipul de mai sus a pus DSP ul la sistemul lui de 10 difuzoare si nu a mai pus si subwooferul. posibil ca primul cablu sa fie pentru sistemul HiFi ( 10 difuzoare) si al 2 lea sa fie pentru sistemul Top HiFi ( 10 difuzoare + subwoofer).........ce ziceti?

Edited by T0M
Link to comment
Share on other sites

pentru cine are rabdare sa mai citeasca aici:

 

 

http://BMW.roadfly.com/5series/messages...9w51/33631.html

 

 

apoi aici

 

 

http://BMW.roadfly.com/5series/messages...9w51/33808.html

 

 

 

ca o concluzie , operatiunea de upgrade la Top HiFi cu DSP consta in urmatoarele etape:

 

1. inlocuirea cablului audio din portbagaj pana in fata la ecranul 16:9

 

2. montarea subwooferului si a difuzoarelor in usile din spate ( schimbarea si celor din fata)

 

3. montarea DSP ului si conectarea cablurilor.

 

 

Totul ar trebui sa fie plug and play daca ai cablul potrivit, adica acel cablu sa fie demontat de pe o masina cu navi 16:9 , preferabil 2002-2003

Edited by T0M
Link to comment
Share on other sites

Cablul nu e ...Si eu mi-am desfacut plafonul, stalpii, polita de la luneta,boxe spate, capitonaj portbagaj..si nu am gasit nimic.

Am mai cautat si mufa de la perdeluta electrica,nici aia nu e .

BTW @Ciupanezu: ce interior vrei sa faci negru, cel din habitaclu sau cel din portbagaj?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai subwoofer difera si amplificatorul. Cel fara sub este Active HiFi system, iar cel cu sub este Top Hi-Fi system.

Echiparea cu sub mai are multe chestii bune in plus in afara de sub.

Caracteristicile lor sunt :

Stereo system (standard equipment)

•2 tweeters (high-range speakers) in the front door

(directed towards the front passenger opposite)

•2 medium-frequency woofer speakers in the front door

with integrated diplexer for tweeters

•2 medium-frequency woofer speakers in the rear door

 

 

Active HiFi system

Speakers as for stereo (same parts), additionally:

•2 medium-frequency speakers in the front door

•2 medium-frequency tweeters in the rear door

•Active HiFi amplifier with

- vehicle-specific equalizing

- active diplexers

- 10 x 15 watt output power

 

 

Top Hi-Fi system

Number of speakers and locations same as Active HiFi, but in superior quality and additionally:

 

•Subwoofer with 4 speakers under rear window shelf

•Top hi-fi amplifier with:

- vehicle-specific equalizing

- active diplexers

- speed-dependent equalizing

- volume-dependent equalizing

- speed-dependent dynamic compression

- space simulation (space size, echo)

- speaker - operating time balance

- tweeter output stages 4 x 15 watt

- medium-range output stages 2 x 15 watt

- woofer output stages 4 x 30 watt

- subwoofer output stages 4 x 30 watt

- space simulation as well as user-programmable equalizer operated via MID or on-board monitor operating unit

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

vĂŁ mulțumesc tuturor pentru idei și sfaturi, am ĂŽnțeles cĂŁ imi trebuie ĂŽntreg sistemul DSP pt a funcționa, am gĂŁsit pe ebay un sistem DSP complet cu toate difuzoarele, amplificatorul, subwoofer-ul și cablurile aferente la 400 euro (inițial vĂŽnzĂŁtorul vroia 600 dar am negociat). Acum ĂŽl aștept sĂŁ ajungĂŁ sĂŁ merg la montat.

 

MĂŁ poate ajuta cineva cu un sfat unde sa merg la montaj?

 

VĂŁ salut pe toți!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.