Jump to content

1-Series M-Power


cristimm

Recommended Posts

Iar in materie de Recall-uri si de recunoscut vina,bmw este una dintre cele mai lipsite de bun simt firme din lume.Ba chiar nesimtirea este atat de mare incat problemele comune intalnite la majoritatea masinilor sunt recunoscute in buletinele lor de service insa nu se fac recall-uri ci doar recomanda schimbarea pieselor pe banii clientilor daca masina a iesit din garantie. :twoup:

 

Asta e partial adevarat. Si eu cand am vrut sa schimb galeria de admisie datorita unei probleme de proiectare-piesa proasta am citit un pic niste forumuri din UK. Acolo proprietarii aveau o viziune diferita de a noastra. Asteptau sa se rupa clapeta - distrugeau motorul. Il inlocuiau cu unul nou si cereau despagubiri producatorului care nu a informat clientii de existenta acestei probleme.

Si castigau pe linie (clientii). Si BMW platea desi nu mai erau in garantie. (amanunt important)

 

BMW si Audi fac motoare destul de impinse (adica putere mare la cilendree mica); sunt si exceptii - dar asta e regula. Mercedes pierde la acest capitol lupta (el face motoare mai mari - mergand pana la 5,5 6.0 si 6,3l) dar castiga la fiabilitate.

Si motoarele de Audi varf de gama pica pe capete. Cele mici cu volume mari de vanzari in general nu au probleme. Modelul meu era pe 1 in testele ADAC la fiabilitate la anul 2004 (vezi obositul meu de 2.0 D si altele)

 

Daca te intereseaza un model de top care sa fie si fiabil - cea mai buna alegere cred ca este MB.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Conform bmwblog.com, timpul realizat de BMW Seria 1 M pe circuitul de la Nurburgring este de 8 minute ºi 12 secunde, timp cu 10 secunde mai bun decât BMW E46 M3. Noul BMW este la fel de rapid ca ºi BMW Z4 Coupe. Mercedes-Benz C63 AMG sau Porsche Cayman S au scos pe acelaºi circuit timpi mai slabi decât nouã vedetã bavarezã.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

nu chiar

 

Rally legend Walter RĂśhrl lapped the NĂźrburgring Nordschleife track in a Cayman S equipped with optional 19" wheels, PCCB, and PASM[11] in a time of 8 minutes, 11 seconds

 

desi are cu 20cp mai putin , porsche-ul e mai rapid. sa nu intram pe teritoriul porsche ca bmw si-o fura ....tot timpul :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.