Jump to content

BMW X6 pe benzina sau motorina


goldberg

Recommended Posts

Salut!!!

Ma intereseaza in viitorul apropiat sa-mi achizitionez un BMW X6. Masina mi-a fost preyentata de pilotul de incercari care colaboreaza cu cei de la BMW Romania. Mi-a descris-o ca fiind masina cu cel mai bun comportamet pe sosea din toate masinile 4x4 de pe piata (a incercat chiar sa o si rastoarne) fiind foarte incintat de calitatile ei sportive si nu numai.

V-as intreba pe cei care aveti in posesie un asemenea automobil si nu numai ce mi-ati recomanda motor de 3.o pe benzina sau pe motorina?

Va multumesc!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut!!!

Ma intereseaza in viitorul apropiat sa-mi achizitionez un BMW X6. Masina mi-a fost preyentata de pilotul de incercari care colaboreaza cu cei de la BMW Romania. Mi-a descris-o ca fiind masina cu cel mai bun comportamet pe sosea din toate masinile 4x4 de pe piata (a incercat chiar sa o si rastoarne) fiind foarte incintat de calitatile ei sportive si nu numai.

V-as intreba pe cei care aveti in posesie un asemenea automobil si nu numai ce mi-ati recomanda motor de 3.o pe benzina sau pe motorina?

Va multumesc!!!

 

 

Prietene, faci cea mai buna alegere posibila. Sunt proprietar al unui x6 3.5D si credema ca este cea mai buna masina de pe piata. Conditia este sa nu fii pretentios cu o suspensie rigida si un portbagaj relativ mic. Referitor la motorizare iti recomand 3.5D.Daca mai ai nevoie de alte impresii nu ezita sa-mi scrii.

Link to comment
Share on other sites

eu am condus asta iarna ptr prima data un x6 la poaiana brasov cand cei de la bmw au avut acel drive test si am mers cu 3.0 nu este rea,dar din cate mi-a zis nenea care ne insotea 3.5 merita mai ales prin noua senzatie xdrive :) Edited by daniel LNC
Link to comment
Share on other sites

Pai nu e acelasi motor de 286 de cai?

3.5d asta?

 

adica 3000cmc bi turbo...

Ba da.

 

 

On: Am mers cu X6 3.0D si am ramas placut surprins. Sta foarte bine pe curbe pentru gabaritul masinii si se infige destul de binisor. Daca ai ocazia mergi pe varianta 3.5D, dar sa stii ca nici 3.0D nu e rau :)

Link to comment
Share on other sites

Asteapta putin ca apare X6 40d [ 3.0biturbo 306] si vine EURO5 0 taxe , dar apre si X6 30d[noul motor de 245] Tot Euro5

care este foarte ok , l am testat pe E90 330d facelift.

 

Daca vrei sa iti iei acum poti sa iti alegi 35i sau 50i care sunt Euro5 cu 0 taxe.la 30d si 35d acum platesti 3000 respectiv 3300e

Eu ca posesor de X6 xdrive35d iti recomand acest motor este excelent.cat si comportamentu este de invidviat pe sosea . 14-15 in oras 12-13 in afara .Si nu o menajez deloc .Must have : jante pe 20 + suspensie sport , directie activa , scaune sport !!!

Edited by Allex18
Link to comment
Share on other sites

Cand e vorba de benzina biturbo sau diesel biturbo, intotdeauna as alege benzina... numai cei ce stau cu ochiul pe consum, ar alege diesel.

Asta e clar ca ziua.

 

Se poate vorbi de cuplu, insa daca 400nm nu-ti ajung, asta la peste 300cp, ( nu la 525d, sau 530d, care au sub 200cp), inseamna ca ai avut de la 4.2tdi in sus.

 

Motorul pe benzina, e mai sprinten, mai rapid, suna mult mai bine, trage mai bine overall, asta cu toate ca dieselul are 180nm in plus.

Link to comment
Share on other sites

Daca ti o iei noua astepti mai mult la 35i pt ca nu sunt asa cautate si cotele se fac mai mult la 3.0d si 3.5d . Plus ca noul X40d de 306 este mai rapid ca X35i 6.5 vs 6.7 :)

Deci dintre 2 masini cu aceeasi cai putere , aceeasi cilindree , amandoua biturbo , una diesel una benzina e mai rapid dieselu :)))) deci nu mai urcati asa benzina in slavi

 

Roco2132131 tu cred , ca nu stii ce vb cand zici ca cine isi ia X6 diesel se uita la consum . consumurile sunt la fel la diesel si benzina 3.0 biturbo

 

A mers cineva de aici cu x35i ?Am mers eu si nu mi se pare mai rapid sau mai spectaculos ca 35d . Ba chiar la plecare e mai lent ,simtindu-se putin mai tare turbo lagu-ul

Diesel biturbo crede-ma ca in turatii se aude chiar bine .

Eu unu pe SUV/SAC nu mi as pune motor pe benzina , singura care imi face cu okiu este Porsche Cayenne Turbo .

Cand am fost sa imi configurez masina m am interesesat si de 35i dar mi au recomandat 35d , pt ca se "intelege mai bine cu diferentialu" si inca o chestie pe care nu o mai retin .

Edited by Allex18
Link to comment
Share on other sites

La o masina mare pe care o folosesti mai ales in oras ideal este dieselul, si eu sunt fan benzina declarat... De ce? Pentru ca ai nevoie de ceva care sa aiba cuplu in ture joase, adica asa cum folosesti masina in oras... Pe autostrada nu e nici o diferenta intre benzinar si diesel mai ales daca ai si cutie automata... Diferentele in favoarea benzinarului la o masina asa mare apar doar la motoarele foarte mari unde benzina e clar superioara... Deci, daca nu vrei o uzina si vrei cel mai mic motor mergi pe diesel, daca nu, ia benzinarul dar clar motor mai mare... Personal, daca as avea de ales as merge pe 3.0d pentru ca la o utilizare de 90% in oras nu vad ce sa fac cu mai mult de 250 CP care oricum sunt super suficienti pe o astfel de masina in orice conditii (7.5 secunde 0-100 e un timp foarte bun la un asemenea mastodont)... Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Am mers cu x6 35d al lui Alex18 si pot spune ca nu se aude deloc motorul la cat de antifonat e. Daca nu ma uitam la turometru, chiar as fii crezut ca e benzina.

Pt o masina de asa dimensiune, clar se preteaza mai bine dieselul datorita cuplului mai mare.

Eu iti recomand sa astepti versiunea 40d. E o versiune revizuita al lui 35d si plus ca o sa ai un motor destul d unicat initial, cel putin dpdv al emblemei :)

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.