Jump to content

numai arcurile sau si...... ?


Recommended Posts

Am si eu un ursulet ,320i din 1986 ,6 cilindri si vreau sa il las mai jos. Am pe cineva in germania si vreau sa imi aduca la sfarsitul lunii, cand vine in tara niste arcuri sport. Am inteles ca ideal ar fi 60/40. Intrebare : daca pun acuri sport trebuie sa pun si amortizoare sau merge si asa ??.

Cel din germania mi.a spus ca peste 60/40 trebuie sa inlocuiesti si amortizoarele dar nu stiu ce sa fac. Ce ma sfatuiti voi ??

Pretul este de 80 euro second si 120 eu. noi. ( doar arcurile)

Daca am timp o sa va pun si niste poze cu ursul meu. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca merge una fara alta din doua motive:

1. la comprimare, amortizorul ar ajunge sa se inchida (comprime) complet, mult prea repede, ceea ce ar duce la o uzura rapida

2. la un arc sport care e mai scurt si mai dur, trebuie si un amortizor cu o cursa scurta si mai rigid

Rg cunoscatorii sa ma corecteze, a fost doar o parere. :blink:

Link to comment
Share on other sites

si mi se pare ca mai exista si posibilitatea ca la un soc mai puternic sa se si comprime total amortizorul si sa loveasca tija in cap, iar cu timpul, sau in functie de soc chiar la primul, sa il sparga....pe amotizor.

111032[/snapback]

La treaba asta ma gandeam si eu...

Link to comment
Share on other sites

La treaba asta ma gandeam si eu...

111120[/snapback]

Valorile 60/40 reprezinta: cu 6 cm pe fata mai joasa respectiv 4 cm pe spate. Oricum eu am sa mai vorbesc cu cel din germania sa vad ce imi mai zice si cred ca pana la urma am sa cumpar si amortizoare ptr.ca asa mi se pare si mie normal. Multumesc mult ptr. ajutor.

Link to comment
Share on other sites

ideal e sa pui si amortizoare sport

 

eventual cumpara tot kit-ul arcuri + amortizoare

 

invenstitia e buna si vei constata imbunatatiri in comportamentul masinii (la franare, in curbe )

 

cu 60/40 masina da bine din pdv estetic

 

un kit de suspensie e undeva pe la 400 euro pentru un ursulet

Edited by clau
Link to comment
Share on other sites

Am discutat cu cel din germania si mi.a spus ca nu este obligatoriu sa montezi si amortizoare sport ptr. a trece TUV- ul dar ar fi indicat sa montezi si amortizoare din motive obiective...... deci ..... pana la urma ma voi mai scobi de vreo 200 eu. Asta este.

112469[/snapback]

 

 

cineva spunea ca daca pui arcuri sport mai joase de 30/20 iti trebuie neaparat si telescoape sport;nu inteleg de ce vrei sa iti bati jos de ea in romania?!lasa-o jos dar nu exagerat,lasa esteticul ca o sa ai de lucru si la estetic daca o lasi jos(ex:spoiler sart de la borduri si etc)

Link to comment
Share on other sites

Da, cred ca ai dreptate insa nu stiu exact cum ar arata cu 30/20 si cum ar arata cu 60/40 ...... stii ,asta mi.e problema ? :blink:

Oricum am mai discutat cu EL si mi.a spus ca nu este asa mult 60/40 dar nu stiu ce sa zic......... ptr.ca ai si tu dreptate cand spui ca voi avea de lucru la estetic destul dar in accelasi timp as vrea sa o fac sa arate si bine mai ales ca i.am comandat si niste spoilere din fibra.Chiar nu stiu ce sa zic ,poate ma ajuti cu niste poze daca ia ,m.ar interesa diferenta (optic vorbind ).

Este clar ca daca o lasi cat mai mult jos, nu o sa mai poti merge "calumea" cu ea . (vezi drumurile)

Link to comment
Share on other sites

daca 60/40 este sau nu mult o sa te convingi la primul sant sau la primul set de gropi mai serios pe care vei fii nevoit sa il abordezi.. (parerea mea este ca e putin cam mult daca vrei sa circuli si pe alte strazi decat bulevardul magheru sau altele de gen)

despre arcuri sport si amortizoare normale pot sa-ti spun un singur lucru: masina se va simti f aiurea plus ca oricum amortizoarele normale nu vor rezista socurilor si comprimarii si le vei termina in o luna doua maxim.. in functie de cat si cum mergi cu masina.. asa ca fa un efort si pune-ti si amortizoare sport ca doar cu arcurile nu faci decat sa schimbi amortizoarele mai rpd..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.