Jump to content

Filtrul de ulei la un e39 525d


ViBogdan

Recommended Posts

Filtrul de ulei se afla in partea dreapta, cum privesti din fata masinii. Este facut dintr-un material poros, un fel de hartie speciala, cred, si este introdus intr-un recipient metalic. Se schimba numai filtrul respectiv, prin desfacerea recipientului de care pomeneam. Sub masina poti da drumul la busonul prin care se scurge uleiul uzat. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Filtrul de ulei se afla in partea dreapta, cum privesti din fata masinii. Este facut dintr-un material poros, un fel de hartie speciala, cred, si este introdus intr-un recipient metalic. Se schimba numai filtrul respectiv, prin desfacerea recipientului de care pomeneam. Sub masina poti da drumul la busonul prin care se scurge uleiul uzat. :blink:

111009[/snapback]

ala nu e filtrul de motorina ?

Link to comment
Share on other sites

filtrul de motorina este pe conduta de la rezervor spre motor sub masina in partea stg sofer,iar filtrul de ulei se afla intre radiator si motor intr-o cutie metalica rotunda cu capac

111155[/snapback]

 

 

Deci...chestia aia din dreapta de care s-a spus mai sus e clar filtru de motorina pentru ca scrie pe el mare "Fuel Filter"....si are niste conducte prin care trece motorina in drum spre motor! Aici m-am lamurit! Insa filtrul ala de ulei...intre radiator si motor? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Merci mult! Ala e...am dat peste el! Inca o intrebare...in momentul in care fac schimbul de ulei este obligatoriu sa ma duc la reprezentanta sa-mi reseteze computerul sau se reseteaza singur(desi nu cred)?

111148[/snapback]

nu trebuie sa te duci la nici un service il poti reseta si singur,dar eu nu stiu cu,din butoanele de la bord nu stiu procedura exacta,ti apasat6 pe butonu si pui contactul ti pe iel cateva secunde.

Link to comment
Share on other sites

Merci mult! Ala e...am dat peste el! Inca o intrebare...in momentul in care fac schimbul de ulei este obligatoriu sa ma duc la reprezentanta sa-mi reseteze computerul sau se reseteaza singur(desi nu cred)?

111148[/snapback]

Scrie aici ce trbuie sa faci http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...7468&hl=resetez

 

 

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
tot nu ne am lamurit cu filtrul de motorina.....deci pina la urma e sub masina (partea sofer) sau e in compartimentul motor  prins pe suportul ( oala) amortizorului.....  ???......  hotarati va  odata :blink:

118151[/snapback]

 

 

Deci.....Filtrul de ulei se afla pe partea soferului intr-un recipient(sa-i spunem) de plastic....pe care scrie nu stiu cati bar! E lipit de blocul motor!

Link to comment
Share on other sites

Filtrul de ulei este in dreapta cum ridici capota si are un capac de plastic care se desface cu o tubulara de 36.Atentie mare la strans capacul dupa ce s-a schimbat filtrul,daca este stans prea tare poate sa crape.Filtrul de ulei nu este capsulat,este ca un cartus de hartie poroasa.Filtrul de motorina este capsulat,este pozitionat in spatele filtrului de ulei,putin mai sus si lateral dreapta fata de cel de ulei.La schimbare nu trebuie amorsat(umplut cu motorina),dupa ce a-ti pus inapoi furtunele si strans bine,pune-ti contactul timp de 10-15 secunde fara a actiona demarorul,si avand pompa electrica,filtrul se va umple (amorsa) singur. Dupa care contact,demaror si la drum inainte :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.