Jump to content

Permis Suspendat


Leutz

Recommended Posts

Azi dupa 5 ani de soferie am fost oprit de politie pentru prima data si am avut si "bucuria sa le las permisul" tocmai in oraselul in care locuiesc. Acum intervin intrebarile poate cineva este in cunostinta de cauza.

 

 

Doamna/Domnisoara politista mi-a completat procesul verbal (cu toate ca vorbisem foarte frumos si ii explicasem ca trebuie sa vina cineva in 2 minute la " locul faptei" ca sa o rezolvat pe alta cale ) si vad verdictul 4 puncte amenda, 240 lei (120 in 24ore) + 30 de zile suspendare.

 

Din cate am vorbit cu un domn, care are niste "relatii" (experienta) se pare ca stimabila a facut abuz de putere cum s-ar spune, sau abuz in serviciu. Nu se poate da amenda+puncte penalizare + carnet suspendat. este adevarat sau nu ? intre timp am sa caut in legislatie.

 

 

Am depasit pe linie continua in afara orasului aveam sub 90, un nene mergea cu 60 70 amortit si chiar ma grabeam.

 

In proces am mentionat ca "Nu recunosc fapta" .

 

 

Astept pareri, am sa revin cu detalii pana cand am permisul in mana.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Doamna/Domnisoara politista mi-a completat procesul verbal (cu toate ca vorbisem foarte frumos si ii explicasem ca trebuie sa vina cineva in 2 minute la " locul faptei" ca sa o rezolvat pe alta cale )

 

 

nu inteleg, a facut abuz in serviciu, ca nu ai apucat tu sa faci trafic de influenta ? :) Esti tare.

Link to comment
Share on other sites

Doamna/Domnisoara politista mi-a completat procesul verbal (cu toate ca vorbisem foarte frumos si ii explicasem ca trebuie sa vina cineva in 2 minute la " locul faptei" ca sa o rezolvat pe alta cale )

 

 

nu inteleg, a facut abuz in serviciu, ca nu ai apucat tu sa faci trafic de influenta ? :) Esti tare.

 

 

 

Cred ca asta e supararea cea mai mare .

Link to comment
Share on other sites

Acel cineva cu experienta nu prea le are cu astea, punctele de amenda nu sunt si pct de penalizare, defapt ai scris chiar tu 'verdict 4 puncte amenda si permis 30 de zile suspend', in concluzie se pot da puncte de amenda + suspend. Acum in cea ce priveste anularea procesului verbal mai poti avea o sansa. Am un prieten tirist care mergea pe valea oltului in spate la o dacie lenesa(tot pe colo 60-70), iar dupa cativa km de mers asa l-a depasit pe respectivul pe o linie dreapta unde mai era si linie continua. Dupa un timp a fost oprit de un echipaj de politie si i-au saltat permisul. A facut contestatie pe baza ca respectivul mergea sub viteza legala si stanjenea circulatia si ca manevra efectuata nu a prezentat un pericol pt ceilalti participanti la trafic adica el si cel cu dacia. Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

Doamna/Domnisoara politista mi-a completat procesul verbal (cu toate ca vorbisem foarte frumos si ii explicasem ca trebuie sa vina cineva in 2 minute la " locul faptei" ca sa o rezolvat pe alta cale )

 

 

nu inteleg, a facut abuz in serviciu, ca nu ai apucat tu sa faci trafic de influenta ? :) Esti tare.

 

Are vreo importanta chestia asta ? Nu am oferit bani, nu am adus vreun superior sa o convinga de ceva, era vorba de fratemiu si atat. Nu am spus nimic, si nu am oferit nimic in afara de toate actele cerute. Asa ca va rog frumos daca se poate sa vorbiti strict de procesul verbal.

 

PS: poleposition ai facut vreodata trafic de influenta ? fara nici o suparare, si fara sa bat apropouri dar sunt curios.

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca a avut dreptate ! din pacate asta e adevarul, ai depasit pe linie continua, adio permis, primesti si amenda si puncte de penalizare. vin toate la pachet. cum adica abuz in serviciu ca ti le-a dat pe toate? asta e sanctiunea pentru calcarea liniei continue.........

 

 

tot ce poti face e sa faci contestatie si sa spui ca aia minte, daca nu au fost martori, e cuvantul tau impotriva cuvantului ei si poti avea castig de cauza. eu stiu ca la faze din astea trebuie sa aiba martor, de obicei opresc pe individul pe care l-ai depasit si il pun ca martor

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

@Leutz: bineinteles ca am facut, insa nu m-am aratat tot eu nelamurit si indignat atunci cand nu mi-a mers :) si eventual sa acuz gaborul ca a facut abuz in serviciu :twoup:

 

 

 

Apoi, cum naiba te gandeai tu, ca o sa astepte gaboritza pana vine nu stiu cine, care sa faca nu stiu ce si sa rezolve problema pe alte cai etc ? :) Esti copil...

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca a avut dreptate ! din pacate asta e adevarul, ai depasit pe linie continua, adio permis, primesti si amenda si puncte de penalizare. vin toate la pachet. cum adica abuz in serviciu ca ti le-a dat pe toate? asta e sanctiunea pentru calcarea liniei continue.........

 

 

tot ce poti face e sa faci contestatie si sa spui ca aia minte, daca nu au fost martori, e cuvantul tau impotriva cuvantului ei si poti avea castig de cauza. eu stiu ca la faze din astea trebuie sa aiba martor, de obicei opresc pe individul pe care l-ai depasit si il pun ca martor

 

 

Nu ma deranjeaza ca stau pe bara, vreau sa stiu doar daca s-a procedat corect, am dovada 2 saptamani de circulatie dupa care alte 2 saptamani de stat, nu`i tragedie. Martori nu au fost, scrie ca contraventia a fost inregistrata cu aparatul Sony din dotare

 

 

Dane multumesc pentru parere, ai perfecta dreptate

Edited by Leutz
Link to comment
Share on other sites

nu vorbiti aiurea care nu stiti...cand se suspenda permisul nu se pot da puncte penalizare,logic,doar puncte amenda....

 

 

iti scrie pe procesul verbal si puncte de penalizare, dar acestea se sterg dupa perioada de suspendare.......eu stiu ca asa prevede legislatia, puncte amenda + puncte penalizare + suspendare permis...........

 

 

LE: ai de stat 2 saptamani cu dovada si dupa ce expira dovada ai de stat 30 de zile fara permis si fara dovada, deci 30 +14. din pacate a avut dreptate, daca te a inregistrat nu prea ai ce sa i faci, dar incercarea moarte nu are.......poti incerca varianta colegului de mai sus.......

Edited by T0M
Link to comment
Share on other sites

Acel cineva cu experienta nu prea le are cu astea, punctele de amenda nu sunt si pct de penalizare, defapt ai scris chiar tu 'verdict 4 puncte amenda si permis 30 de zile suspend', in concluzie se pot da puncte de amenda + suspend. Acum in cea ce priveste anularea procesului verbal mai poti avea o sansa. Am un prieten tirist care mergea pe valea oltului in spate la o dacie lenesa(tot pe colo 60-70), iar dupa cativa km de mers asa l-a depasit pe respectivul pe o linie dreapta unde mai era si linie continua. Dupa un timp a fost oprit de un echipaj de politie si i-au saltat permisul. A facut contestatie pe baza ca respectivul mergea sub viteza legala si stanjenea circulatia si ca manevra efectuata nu a prezentat un pericol pt ceilalti participanti la trafic adica el si cel cu dacia.

Cand iti suspenda permisul nu iti da si pct de amenda si pct de penalizare, exista doar situatia cand iti suspenda permisul din cauza punctelor cumulate la ultima abatere unde ai primit pct si de amenda si de penalizare(ex ai 12 pct te opreste pt cine stie ce iti da 4 pct amenda si 4 pct penalizare si dupa asta iti mai ia si abecedarul pt cumul de cartonase).

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Leutz tata, nu-i infractiune... e contraventie, Doamne fereste de infractiune, ca acolo e cu dosar penal, eheee, alte porcarii :twoup:

 

Ce nu ti-e clar, ai fost sanctionat corect coform codului rutier. :)

 

A si vezi ca alea 30 de zile incep dupa ce expira cele 2 saptamani de pe dovada :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca a avut dreptate ! din pacate asta e adevarul, ai depasit pe linie continua, adio permis, primesti si amenda si puncte de penalizare. vin toate la pachet. cum adica abuz in serviciu ca ti le-a dat pe toate? asta e sanctiunea pentru calcarea liniei continue.........

 

 

tot ce poti face e sa faci contestatie si sa spui ca aia minte, daca nu au fost martori, e cuvantul tau impotriva cuvantului ei si poti avea castig de cauza. eu stiu ca la faze din astea trebuie sa aiba martor, de obicei opresc pe individul pe care l-ai depasit si il pun ca martor

 

 

Nu ma deranjeaza ca stau pe bara, vreau sa stiu doar daca s-a procedat corect, am dovada 2 saptamani de circulatie dupa care alte 2 saptamani de stat, nu`i tragedie. Martori nu au fost, scrie ca infractiunea a fost inregistrata cu aparatul Sony din dotare

 

 

Dane multumesc pentru parere, ai perfecta dreptate

Te inseli! Dupa ce expira dovada mai ai de stat pe bara 30 zile! :)

Link to comment
Share on other sites

oricum nu conteaza ca iti da si puncte de penalizare, dupa suspendarea permisului se sterg toate punctele si o iei de la 0, deci poti sta linistit ca dupa ce iti iei permisul inapoi nu vei avea nici un punct de penalizare
Link to comment
Share on other sites

@Leutz: bineinteles ca am facut, insa nu m-am aratat tot eu nelamurit si indignat atunci cand nu mi-a mers :) si eventual sa acuz gaborul ca a facut abuz in serviciu :twoup:

 

 

 

Apoi, cum naiba te gandeai tu, ca o sa astepte gaboritza pana vine nu stiu cine, care sa faca nu stiu ce si sa rezolve problema pe alte cai etc ? :) Esti copil...

 

 

1. Nu sunt indignat

2. Am deschis topicul doar pentru a ma convinge de ceea ce a spus domnul din iasi ? intelegi tu ? nu am zis ca nu merit, nu am zis ca s-a facut abuz in serviciu sau alte chestii ? cer pareri ca sa pot dormi la noapte bine ca totul s-a facut corect ? Eu nu am mentionat sub nici o forma ca "acuz gaborul ca a facut abuz in serviciu".

3. Va rog frumos spuneti-va doar parerea la ceea ce s-a intamplat. Daca aveti chef sa va luati de ceea ce am spus sau nu va convine ceva, rog trimiteti-mi cate PM-uri vreti voi lasati topicul curat, ca eventual alti colegi de forum sa poata trage concluzii si sa le fie cat mai usor de urmarit topicul.

 

Va multumesc pentru intelegere.

 

Pana acum se pare ca s-a stabilit corect pedeapsa

 

 

LE: da din graba am trecut pe infractiuni in loc de contraventie.

 

Atunci inseamna ca o sa stau pe bara 30 de zile. Ghinionul meu

Edited by Leutz
Link to comment
Share on other sites

Motiv sa conduca Leutza.... si asa nu prea se baga la volan ca eram eu acuma o sa aiba un motiv foarte intemeiat.

 

 

Le multumesc tuturor pentru raspunsuri. Asta e. Ghinion.

 

 

Inca o intrebare. Dupa ce trec cele 30 de zile trebuie sa ma prezint sa dau examen sau nu ? Teoretic daca e suspendat 30 de zile ar trebui sa nu. Daca era suspendat pe 90 de zile ca sa il iau dupa 30 de zile trebuie dat examen. Sunt un pic derutat pentru ca legislatia asta s-a tot schimbat si nu prea sunt in tema.

Link to comment
Share on other sites

de aia erai ieri asa de suparat la volan cand am trecut pe langa tine.. ghinion. Bine ca ai macar dovada valabila sa poti ajunge la intalnire :) Si cand te gandesti ca ai venit la ultima intalnire de la Palat pe jos.. presimteai tu ceva :)
Link to comment
Share on other sites

de aia erai ieri asa de suparat la volan cand am trecut pe langa tine.. ghinion. Bine ca ai macar dovada valabila sa poti ajunge la intalnire :) Si cand te gandesti ca ai venit la ultima intalnire de la Palat pe jos.. presimteai tu ceva :(

 

Eh :D mi-au mers toate foarte rau in sambata aia, asta este... legat de intalnire... oricum apaream fara probleme. Leutza are carnet de vreo 2 ani si nu prea o avut loc la volan de mine dar acuma are de lucru :twoup: . Is nitel suparat ca s-o intamplat asta dar na trece si hopul asta :)

Edited by Leutz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ca sa nu mai deschid alt topic am sa va spun si eu patania mea :

 

Ieri 1 Mai :twoup:) conduceam pe splaiul Unirii nr 459 A in jurul orei 16.30 cu viteza de 106 Km/h pe o portiune de drum cu limita de viteza de 60 Km/h. La un momentdat au sarit 2 domni politisti in fata masinii si m-au tras pe dreapta...a ramas doar un nene care m-a legitimat si mi-a spus motivul pentru care m-a oprit. I-am dat actele si a plect spre masina lui sa-mi faca procesul verbal.Nu am comentat nu am sunat pe nimeni...am asteptat sa-mi dea amenda de 540 ron si 9 puncte penalizare. Dupa vre-o 20 de minute vine inapoi si-mi spune ca-mi retine permisul pentru cumul de puncte. Incep sa-i spun ca de anul trecut din Iulie eu nu am ami avut probleme de genul acesta si nu am mai primit nici un punct deci nu are cum sa-mi opreasca permisul pentru cumul de puncte in ultimele 6 luni...el spune ca asa apare in baza de date...am incercat sa-l mituiesc in situatia data ( recunosc ) la modul sa nu-mi dea ieri 9 puncte sa se faca totalul de 16 cum spunea dansul...a refuzat...buuun...acum...dupa alte 20 de minute vine inapoi i-mi da amenda si dovada si plec. Dovada a fost eliberata pentru 2 ore cat sa ajung acasa.Ajung acasa si citesc pe dovada :

 

pentru ( motive si locul ) Splaiul Unirii nr 459 A la data de 27.04.2008 a acumulat 15 puncte de penalizare in mai putin de 6 luni.

 

Asta scrie pe dovada.Acum va intreb cum se procedeaza la acumularea de puncte??? Cel mai funny este ca eu anul trecut in Mai (2009 ) mi-am schimbat permisul....atunci nu au vazut ca am cumul de puncte? nu trebuia sa-mi opreasca permisul atunci in cazul in care aveam acest cumul?

 

Unde as putea sa verific ce si cum? Am inteles ca la Udriste...am vazut pe forum colegi care mai au acces la diferite situatii din cadrul politiei...daca ma poate ajuta cineva cu informatia corecta astept pe PM. si in rest parerile voastre aici.

Edited by PityWPN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.