Jump to content

320d


Gully

Recommended Posts

ma baietzi am si io o problema:

mi s-a pus pata sa-mi iau un 320d si nu prea stiu multe despre el.

as vrea sa-l iau din germania in partea de N, ce ziceti e ok? avetzi sugestii?

e ceva de motorul asta? unii zic ca ar fi lenes! 150cp lenesi? as vrea sa-i pun un flash sa-l fac de 180 cp, e ok?

cat consuma?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

cu privire la cat de lenesi e motorul de 150cp, parerile vor fi impartite, eu nu-ti spun decat ca am pleca azi la 11.30 din c-ta si la 13.05 intram in bucuresti, concluziile le tragi tu.

de consumat:

in germania pe autostrada la o viteza de 130Km/h - 6,0%

in romania extraurban peste 8,4 nu a urcat cu toata autostrada soarelui mersa peste 170km/h

in orasi la c-ta ma refer nu trece de 9%mers sportiv, am reusit si consum de 8% dar rar.

cam asta e daca mai ai intrebari baga.

Link to comment
Share on other sites

cu privire la cat de lenesi e motorul de 150cp, parerile vor fi impartite, eu nu-ti spun decat ca am pleca azi la 11.30 din c-ta si la 13.05 intram in bucuresti, concluziile le tragi tu.

de consumat:

in germania pe autostrada la o viteza de 130Km/h - 6,0%

in romania extraurban peste 8,4 nu a urcat cu toata autostrada soarelui mersa peste 170km/h

in orasi la c-ta ma refer nu trece de 9%mers sportiv, am reusit si consum de 8% dar rar.

cam asta e daca mai ai intrebari baga.

111224[/snapback]

mesi mult de tot

sa imi pun flash-chip de la g-power si sa-l fac de 180 de cp?

si inca ceva cum stati cu articulatiile pe drumurile din romania?

Edited by Gully
Link to comment
Share on other sites

cu cip tuningu nu pot sa te ajut, nu prea sunt de acord, dupa parerea mea fortezi motoru inutil.

cu articulatiile stam binisor, eu am schimbat tot pe fat la 90.000 dar nu batea nimic cred ca mai mergea 10.000 fara probleme, eu le-am schimbat ca ies din garantie in septembrie si vreau sa ies cu masina cat mai bine pusa la punct.

Link to comment
Share on other sites

o intrebare daca nu te superi, daca vrei 180 cp de ce nu-ti cumperi 320i mergi asa mult cu masina incat sa fie relevanta diferenta de consum si de pret intre carburanti?

111238[/snapback]

cam 25-30000 pe an dar nu stiu cat consuma 320i am auzit de 12-13l % in orash

Link to comment
Share on other sites

cu cip tuningu nu pot sa te ajut, nu prea sunt de acord, dupa parerea mea fortezi motoru inutil.

cu articulatiile stam binisor, eu am schimbat tot pe fat la 90.000 dar nu batea nimic cred ca mai mergea 10.000 fara probleme, eu le-am schimbat ca ies din garantie in septembrie si vreau sa ies cu masina cat mai bine pusa la punct.

111237[/snapback]

diferenta dintre cip si flash e ca flashul poti sa-l scoti de cate ori vrei si sa-l pui la loc. in plus fabricantu iti lasa 30% din puterea maxima a motorului de o parte, adica ti-l da la 70%, tunerul iti mai da 20% pe langa aia 70

Link to comment
Share on other sites

stiu care este diferenta, dar efectul e acelasi, doar modul de obtinere e diferit.

pai da si cu cei 70% mergi 300.000km cu masina, si cu 90% cat mergi?

 

 

cu cei 25-30.000 pe an fa-ti o socoteala si vezi ca sar putea sa nu iasa mare diferenta, pune in balanta, pretul mai mare la achizitie la cel D+motorina mai proasta, deci intretinere putin mai costisitoare si vezi daca merita sa mergi cu un mic zgomot si vibratie in masina, in loc sa mergi cu o masina care in momentul in care opresti la stop zici ca ai oprit motoru.

parerea mea e ca la Km care-i faci tu nu merita motorina. alegerea-ti apartine indiferent de ce spune unu si altu, bafta si sa fie cea mai buna alegere pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

Unii nu sunt de acord sa iei benzina nici daca nu fac mai mult de 10-15 mii pe an. (passat rules :)  :blink: )

111270[/snapback]

nu stiu o sa ma gandesc

si mai e ceva in Romania dieselurile se vand mai usor

eu vreau sa-l tin cam 2 ani

si cat consuma totusi un320i

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

eu am un 320d din 2001 si sunt destul de multumit de el .are 136 cp dar mie mi se par suficienti prt starzile noastre,atunci cand te dai la ea si dai intr-o groapa ti se rupe sufletul (iti spun eu ca te doare). pleaca el ami greu de pe loc dar are cuplu mare si se cunoaste mai incolo.

si la consum am ramas uimit :condus normal mixt 6.5l/100km

sportiv mixt 7,5-8/100km

sa ma anunti ce ti-ai luat.

eu sunt multumit de 320d-ul meu :blink:

Link to comment
Share on other sites

cam 25-30000 pe an dar nu stiu cat consuma 320i am auzit de 12-13l % in orash

111243[/snapback]

am eu 320i si in oras, cu 50-60km/h si scot 7-8L%.daca ma dau la ea... intradevar consuma 12-15...Si dizelul ce crezi ca o sa ti consume 6%? Mai ales prima luna cand ajungi cu ea in Ro... norok ca vine iarna... trebuie sa fii mai precaut... daca era vara... crede ma ca primii 1 000 km ii ""testai"" motorul la fiecare semafor, fara exceptzie :blink:

Link to comment
Share on other sites

cam 25-30000 pe an dar nu stiu cat consuma 320i am auzit de 12-13l % in orash

111243[/snapback]

 

:blink:

Io am 320d 136cp si cand "merg" prin Buc imi ia si 12,5. E adevarat ca prin Rm.Valcea imi ia 7-8. Daca vrei mai multi cai - 320i si ai rezolvat problema. Ce sa te mai omori cu alte ECU-uri sau remapari si alte porcarii din astea?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.