Jump to content

pierde apa


sorglro

Recommended Posts

Am o problema cu al meu e46 , treaba e in felul urmator , am avut un furtun de la radiator iesit prin care imi pierdea apa , l.am facut ... totul a fost ok , dupa care am constatat ca masina numai baga caldura ( nu avea suficienta apa si nu deschidea termostatul ) am completat apa ,dupa care totul a fost ok , acum mai exact ieri , am dat drumu la caldura dar nimic aceeasi problema , nu baga caldura , azi dimineata m.am uitat la radiator pe unde completezi apa , am mai adaugat cam 1.5l apa ... dar sub masina numai am nici o balta nu imi picura nu nimic , insa presul de la sofer este umed ... de un lichid uleios si lipicios ... :(

am pus mana sa vad daca curge de undeva de sus de la pedale dar acolo e uscat este ud numai unde este portiunea dreapta ...., este posibil sa fie radiatorul spart cel din interiorul bordului si sa.mi picure pe.acolo?

 

 

astept un sfat / parere de la voi ... si daca imi pute.ti spune cum umblu acolo sa vad radiatorul eventual furtunele , va multumesc.

o zi buna .

Link to comment
Share on other sites

Pierzi pe la calorifer... E montat cam in dreptul volanului dar in compartimentul motor , oarecum sub parbriz.

Este o piesa turnata din 2 bucati de plastic care se imbina intre ele...

Eu am schimbat 2 intr-o saptamana. Poate fi si luat second si tot sa pice... Il desfaci si il lipesti cu poxipol gri ( poxipol metal nu cel transparent... )

Link to comment
Share on other sites

si apa imi ajunge sub pres? daca caloriferu ala este spart care este in compartimentul motor?

 

ma gandesc ca daca e apa inauntru inseamna ca e de la un furtun / calorifer care e la interior .. nush asa presupun si eu

 

 

o seara buna ,

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa.i mai fac, am anulat radiatorul de caldura care credeam ca este spart ...tot imi pierde .... :| ...

nu inteleg unde este situat acest T.u ... ? pe _chiulasa_? unde trebuie sa. caut sa dau de el mai exact???

va multumesc . o zi buna.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa.i mai fac, am anulat radiatorul de caldura care credeam ca este spart ...tot imi pierde .... :| ...

nu inteleg unde este situat acest T.u ... ? pe _chiulasa_? unde trebuie sa. caut sa dau de el mai exact???

va multumesc . o zi buna.

 

T-ul ala este in spatele chiulasei. Baga mana in spatele ei, dar fa-o cu motorul rece.

Acolo trebuie sa dai de umezeala.

Link to comment
Share on other sites

Prietene, eu pierdeam apa pe un e36, si era de la pompa de apa, la inceput curgea cate putin cate putin , pana cand a inceput sa curga mai mult, am schimbat-o, si daca deschid vasu tot mai trebuie sa completez cu niste apa, am impresia ca bmwurile vaporizeaza continuu apa.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Pierzi pe la calorifer... E montat cam in dreptul volanului dar in compartimentul motor , oarecum sub parbriz.

Este o piesa turnata din 2 bucati de plastic care se imbina intre ele...

Eu am schimbat 2 intr-o saptamana. Poate fi si luat second si tot sa pice... Il desfaci si il lipesti cu poxipol gri ( poxipol metal nu cel transparent... )

 

 

imi spune si mie cineva cum ajung la caloriferul ala din bord din partea soferului .. ca daca ma uit pe la motor vad doar 2 capete care ies , iar restu e prins inauntru ... :twoup: ... cum ajung acolo? pe la pedale? dau jos mocheta? am un por la calorifer sigur ... cand merg mult si ajunge apa la 90grade pe gura de sus de ventilatie cea de la geam imi baga aer care frige ...

o zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.