Jump to content

Schimb ulei


cristian_ntz

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai nu este o ''cerinta obligatorie'' la achizitionarea unui Logan nou ! :twoup:

Oricum nu m-ar mira sa gasesc stickere pe BMW noi :

- Atentie cu ... turbo !

- Atentie cu ... cremaliera de directie !

- Atentie cu ... uleiul !

- Atentie la ... neatentie :) La BMW orice piesa care este scumpa este facuta sa se strice.

Link to comment
Share on other sites

Faci schimb la 20.000 - 25.000 km sau la doi ani.

Eu asa am schimbat la 325i si nu ai de ce sa-ti faci probleme.

 

E enorm la 20.000 - 25.000 km ...

Tu n-ai avut probleme dar nu ne spui cate schimburi de ulei ai facut...

 

N-as face schimbul de ulei dupa un an daca am mers 4 mii de km dar daca in 3 luni fac 5 mii de km eu schimb uleiul...

Uleiul proaspat si racirea buna fac diferenta dintre un motor care tine 180 de mii de km sau 400 de mii...

Link to comment
Share on other sites

E enorm la 20.000 - 25.000 km ...

Tu n-ai avut probleme dar nu ne spui cate schimburi de ulei ai facut...

 

N-as face schimbul de ulei dupa un an daca am mers 4 mii de km dar daca in 3 luni fac 5 mii de km eu schimb uleiul...

Uleiul proaspat si racirea buna fac diferenta dintre un motor care tine 180 de mii de km sau 400 de mii...

 

 

Stai ca nu inteleg..... si daca fac mai putin de 5000 km in 5 luni?...

Eu fac aproximativ 15000 km/an.

Asta inseamna 1250 km/ luna ===> 3750 km/3luni

Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu intelegi lasa... nu te forta.

M-am exprimat foarte clar.

 

Nici eu nu inteleg ce calcule faci tu acolo dar nici nu ma chinui sa-ti prind logica...

E foarte bine asa cum faci... :twoup:

 

 

Ideea mea e ca uleiul trebuie schimbat la un nr cat mai mic de KM... Nu ma intereseaza daca KM respectivi ii fac intr-un an sau 2...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu intelegi lasa... nu te forta.

M-am exprimat foarte clar.

 

Nici eu nu inteleg ce calcule faci tu acolo dar nici nu ma chinui sa-ti prind logica...

E foarte bine asa cum faci... :twoup:

 

 

Oricum... sunt destule tipuri de ulei.

De exemplu pt E90 folosesc 5w-30 LL4.

In mod normal fabricantul il garanteaza pana la 35 000 km, dar cum toti mecanicii considera Romania a fi Afganistan il schimb pe la 20 000 km. Si totusi aud ca e prea tarziu.

Daca nici cu 15 000 km mai devreme nu e bine ..... Mai bine il schimb la 10 000 km sa fie toata lumea fericita.

Edited by cristian_ntz
Link to comment
Share on other sites

Fiecare face cum considera... Eu folosesc IGAT LongLife98 si totusi vreau sa-l schimb la 5000... Rau nu are ce sa se intample...

Si nu folosesc uleiuri ce sunt facute in UE... doar Made in Germany...

Decat sa folosesc Castrol facut in Grecia sau Turcia mai bine folosesc un ulei mai putin cunoscut care sigur nu e contrafacut si sigur produs in Germania...

Sigur Controlul calitatii functioneaza mai bine in Germania decat in Ukraina de pilda...

 

Daca as avea un BMW 2008-2009 cred ca i-as schimba uleiul la 3000 de KM...

 

Sa ma zgarcesc pt 50 de euro ? N-are sens... Nici macar un plin...

 

Urmatorul schimb cred ca il fac cu Divinol sau Motul.

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Pai daca bagi ulei din ala [iGAT] pentru masina de cusut [sunt recomandate de Singer in 1932]...cam trebuie sa il schimbi la 2000km.

 

Pe bune acum...fiecare face cum si ce vrea. :twoup:

BC ''spune'' 23.000km, eu schimb cam la 15.000km iar pe forum am vazut ca majoritatea schimba la maxim 10.000km.

Link to comment
Share on other sites

pai rifle asta a zis , ca fiecare face cd vrea, iar el vrea sa il tine motorul si il schimba des.

sunt de aceeasi parere, ca mai bine un ulei necunoscut si made in germany, decat castrol facut pe vapor pe dunare.

am avut un volvo si in cartea lui, la intervalul de revizie scria ca se face schimbul la 20000 in conditii normale de utilizare, iar in tari cu clima extrem de calda , sau mediu cu mult praf ,sau la utilizare preponderent sportiva se recomanda schimbul la 15000.

la cat praf e in romania, cred ca 10000 e ok , iar 15000 e maximul pentru orice masina.

Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa divagam de la subiect. Este nevoie de 2 pagini cu exemple de produse de proasta calitate made in germany. Cam tot ce se fabrica/produce pentru magazinele Aldi si Lidl din intreaga lume. Plus multe altele. Mai sunt si constructori auto care produc niste masini in respectiva tara :twoup: La 2 ani de la vanzare pretul le scade la jumatate.

Ca nemtii sunt in general ''peste toti''...nu inseamna ca sunt un etalon !!!

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

scuze de off-topic.

ce zici tu de Lidl si Aldi nu sunt fabricate in germania, ci China. Si au cele mai mici preturi, ce platesti aia primesti. Nu confunda papucii chinezesti care se pot cumpara si in Germania cu ce se produce acolo. Chiar te rog sa imi dai cele 2 pagini cu produse "Made in Germany" cu o calitate jalnica.

Majoritatea companiilor din Germania care produc ceva au in general o calitate buna. Si calitatea declarata e identica cu ce iese pe poarta fabricii. Poti da peste fake-uri ? cu siguranta.

Pana acum un an sau 2, Germania era cel mai mare exportator din lume. Acum doar China i-a depasit. Si te asigur ca Germania nu exporta tricouri si papuci de 1 euro .

Putine companii germane sunt in "Fortune 500", si alea care sunt, sunt la coada ca cifra de afaceri. Dar totusi cine exporta ? Se pare ca sunt nspe mii de companii mici si extrem de specializate pe o singura chestie, pe care o fac la CEA MAI INALTA CALITATE DIN LUME.

Uite aici un articol foarte relevant despre modelul industrial german si ce numesc ei "Hidden Champions".

http://en.wikipedia.org/wiki/Hidden_Champions

Asa ca, eu personal sunt de acord cu The Riffle..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Vad ca locuiesti in Germania ! Nu ma asteptam la unul ca tine sa nege evidenta ! Ori nu ti-ai pus pana acum problema, ori inca nu intelegi limba germana.

Nu am chef de polemici si warn de la admini. Poti sa citesti etichetele de pe produsele din Aldi sau Lidl.

Daca stam sa dam vina doar pe chinezi e grav. Tot ce e de slaba calitate provine de acolo...!?!

 

Multi nu stit sau nu vreti sa faceti diferenta intre ''Made in China'', ''Made in Taiwan'' si ce se presupune ca sunt ''facute pe vapor'' !!!

Sa vad cateva exemple din electronica unde exceleaza ''Made in Germany''...

Nu intotdeauna ce este scumpa merita banii sau este si bun !

Link to comment
Share on other sites

In general produsele chinezesti sunt ieftine si de proasta calitate, IN GENERAL, iar in ceea ce priveste comparatia la calitate cu produse germane eu zic ca sunt departe europenii.

Insa ca sa mai dau un exemplu eu am xenon chinezesc pe masina de 2 ani si functioneaza la fel ca in prima zi in care l-am pus.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot o luam pe aratura hai sa vad ce produse se mai fabrica in Germania...!

Despre ce produse made in germany vorbiti voi ?

 

Cele mai calitative NU se fabrica in Germania.

Nu se fabrica in Germania nici pantofi sport, nici haine, nici electronice, nici piese pentru industria auto, nici mobila, etc.

 

D.p.m.d.v. produsele originale si fabricate in China sunt de cea mai buna calitate !!! Nu discut de aiureli facute in delta sau in nu stiu ce beci.

 

De curiozitate m-am uitat prin casa 5' si am :

-pantofii sport > made in China.

-3 laptopuri > made in China si/sau Corea

-2 LCD > made in Corea

-3 telefoane HTC [unul de 600euro] made in Taiwan.

-multifunctional > made in China.

-majoritatea tricourilor > made in Vietnam [nici nu stiam :)]

 

Toate sunt firme foarte cunoscute ... si totusi nimic made in germany :twoup:

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.