Jump to content

capace etrieri(merita)


ar85gyl

Recommended Posts

Nu stiu de ce dar multi cred ca , confunda termenul de kitch . Cum sa fie kitch daca-ti vopsesti etrierii ?

 

Rosii dau bine pe aproape orice culoare/masina , si mai imi plac cei galbeni daca masina este alba . Intradevar tamburii se vad cam urat dar este departe sa fie considerati kitch.

 

Asa putem considera kitch si frana lui TAU de mai sus , ca are semnul M desii nu este un etrier de M .

 

Nu confundă nimeni nimic.

 

Normal că iese un kitsch să-ţi vopseşti etrierii ĂŽn culorile curcubeului ca să pară maşina mai sportivă.

 

Roşii nu dau bine decât pe foarte puţine maşini, iar condiţia este ca etrierul să fie mare.

Dacă este mic, arată ca naiba.

 

Kitsch este şi acel sticker montat pe siguranţa etrierului, ai dreptate.

Ăn rest arată ok.

 

De ce nu sunt vopsiţi etrierii ĂŽn culorile curcubeului de către producători?

Tocmai pentru că, pe cele mai multe maşini, arata foarte urât.

 

 

 

adevarul ca nu arata bine,nu?e tiganeala :) :)

 

Tu vezi cât de mare e etrierul ãla?

 

tu nu pricepi... ai brembo big brake kit? sau stoptech sau hamann sau g-power?

 

e ca si cum ai pune in loc de 525d badge de M5. e o pacaleale ieftina si de prost gust. nu te supara, iti spun cum va fi privit

 

vopseste-i daca sunt ruginiti, dar un ton care sa nu iasa in evidenta, cat mai oem

 

+1

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

mie deja m-au venit capacele comandate pe ebay.com,si nu le-am montat doar pt ca nu imi incap la roti de 17 inci.Cum gasesc roti pe 18'' ,cum urc capacele pe etrieri...chici,chici ,dar arata beton,mai ales pe discuri ventilate si perforate de 325 de mm :) Stii vorba aia,nu-i frumos ce e frumos,e frumos ce-ti place..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mie deja m-au venit capacele comandate pe ebay.com,si nu le-am montat doar pt ca nu imi incap la roti de 17 inci.Cum gasesc roti pe 18'' ,cum urc capacele pe etrieri...chici,chici ,dar arata beton,mai ales pe discuri ventilate si perforate de 325 de mm :) Stii vorba aia,nu-i frumos ce e frumos,e frumos ce-ti place..

 

Cat te-au costat ? cu totul.

Link to comment
Share on other sites

totusi o intrebare,oare brembo de ce le fac rosii???? :) e mare tiganeala,nu?

Tot ce nu e de fabrica e tiganeala dupa unii, si dupa altii chiar si ce e de fabrica e tiganeala gen cum zicea cineva pe un topic ca M pack e tiganeala :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce dar multi cred ca , confunda termenul de kitch . Cum sa fie kitch daca-ti vopsesti etrierii ?

 

Rosii dau bine pe aproape orice culoare/masina , si mai imi plac cei galbeni daca masina este alba . Intradevar tamburii se vad cam urat dar este departe sa fie considerati kitch.

 

Asa putem considera kitch si frana lui TAU de mai sus , ca are semnul M desii nu este un etrier de M .

 

Nu confundĂŁ nimeni nimic.

 

Normal cĂŁ iese un kitsch sĂŁ-Ăži vopseÂşti etrierii ĂŽn culorile curcubeului ca sĂŁ parĂŁ maÂşina mai sportivĂŁ.

 

Roºii nu dau bine decât pe foarte puÞine maºini, iar condiÞia este ca etrierul sã fie mare.

DacĂŁ este mic, aratĂŁ ca naiba.

 

Kitsch este Âşi acel sticker montat pe siguranĂža etrierului, ai dreptate.

Ăn rest aratĂŁ ok.

 

De ce nu sunt vopsiĂži etrierii ĂŽn culorile curcubeului de cĂŁtre producĂŁtori?

Tocmai pentru cã, pe cele mai multe maºini, arata foarte urât.

 

 

 

adevarul ca nu arata bine,nu?e tiganeala :) :)

 

Tu vezi cât de mare e etrierul ãla?

 

tu nu pricepi... ai brembo big brake kit? sau stoptech sau hamann sau g-power?

 

e ca si cum ai pune in loc de 525d badge de M5. e o pacaleale ieftina si de prost gust. nu te supara, iti spun cum va fi privit

 

vopseste-i daca sunt ruginiti, dar un ton care sa nu iasa in evidenta, cat mai oem

 

+1

etrierul e mare si capacele se pot alege mai multe dimensiuni,

Link to comment
Share on other sites

mie deja m-au venit capacele comandate pe ebay.com,si nu le-am montat doar pt ca nu imi incap la roti de 17 inci.Cum gasesc roti pe 18'' ,cum urc capacele pe etrieri...chici,chici ,dar arata beton,mai ales pe discuri ventilate si perforate de 325 de mm :) Stii vorba aia,nu-i frumos ce e frumos,e frumos ce-ti place..

 

Asta, de exemplu, e ţigăneală maximă.

 

Mai trebuie să pui un capac motor de M3 peste capacul tau de motor, o emblemă de M pe spate şi să porţi şi o cască de Stig, şi imaginea e totală. :)

 

De ce să ĂŽncerci să pari ceea ce nu eşti?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

mie deja m-au venit capacele comandate pe ebay.com,si nu le-am montat doar pt ca nu imi incap la roti de 17 inci.Cum gasesc roti pe 18'' ,cum urc capacele pe etrieri...chici,chici ,dar arata beton,mai ales pe discuri ventilate si perforate de 325 de mm :) Stii vorba aia,nu-i frumos ce e frumos,e frumos ce-ti place..

 

Asta, de exemplu, e ĂžigĂŁnealĂŁ maximĂŁ.

 

Mai trebuie sĂŁ pui un capac motor de M3 peste capacul tau de motor, o emblemĂŁ de M pe spate Âşi sĂŁ porĂži Âşi o cascĂŁ de Stig, Âşi imaginea e totalĂŁ. :twoup:

 

De ce sĂŁ ĂŽncerci sĂŁ pari ceea ce nu eÂşti?

scuza-ma ca am incercat sa par ceea ce nu sunt :)

Link to comment
Share on other sites

Da,eu nu pot decat sa-i respect parerea lui Ciupanezul,da' eu m-am hotarat sa comand kitul,dupa ce am vazut asa ceva pe doua masini foarte scumpe,le-am studiat de aproape si aratau f f bine.Insa nu sunt de acord sa-mi zici ca mai am nevoie de o casca de ''stig'' :) si alte prostii de genu',ca eu chiar nu eram genul care sa incarce masinile .Dar,dupa cum bine stiti,intre Tuning si Kitch e o linie foarte subtire de demarcare,la fel ca si ca si intre Iubire si Ura (ia te uita unde statea ganditorul :) ) Edited by dee-low
Link to comment
Share on other sites

Conteaza sa iti placa tie, gusturile nu se discuta, nu poti sa te #&%* in gustul omului iar cei care o fac denota o lipsa de respect reciproc.

 

Eu zic ca asa cum i-am facut eu sunt cel mai ok, nu? :)

Cum ai dat jos tablita care apara discul ? Cum este prinsa ?

Link to comment
Share on other sites

ĂĂži dai seama cât costĂŁ un kit aftermarket Brembo?

E câteva mii de €.

 

Tu dai câÞiva dolari ºi speri sã arate la fel.

 

Aceeasi parere am si eu.

Am vazut in realitate la un prieten pe 325 cabrio E46 cu roti pe 18" si recunosc ca la prima vedere m-am inselat pentru ca atunci aflasem ca exista asa ceva si chiar daca nu se deosebeste de la distanta numai ideea de a avea asa ceva ma irita. Mai bine cred ca vopsesti etrierul rosu lucios arata mai bine decat sa pui fake-urile alea.

Link to comment
Share on other sites

mie deja m-au venit capacele comandate pe ebay.com,si nu le-am montat doar pt ca nu imi incap la roti de 17 inci.Cum gasesc roti pe 18'' ,cum urc capacele pe etrieri...chici,chici ,dar arata beton,mai ales pe discuri ventilate si perforate de 325 de mm :) Stii vorba aia,nu-i frumos ce e frumos,e frumos ce-ti place..

Sa le stapanesti sanatos si nu baga in seama rautatile. Daca iti place tie asta e important. In alta ordine de idei, de dragul discutiei, pachetul M sau eleronul de portbagaj nu au doar rol de infrumusetare(deci, dupa spusele unora, ar fi kitch) ?Cand spun pak M , vorbim de spoilere, jante, scaune sport, volan, etc. dar masina tot nu e M3 sau M5. Deci?

Link to comment
Share on other sites

Da,eu nu pot decat sa-i respect parerea lui Ciupanezul,da' eu m-am hotarat sa comand kitul,dupa ce am vazut asa ceva pe doua masini foarte scumpe,le-am studiat de aproape si aratau f f bine.Insa nu sunt de acord sa-mi zici ca mai am nevoie de o casca de ''stig'' :) si alte prostii de genu',ca eu chiar nu eram genul care sa incarce masinile .Dar,dupa cum bine stiti,intre Tuning si Kitch e o linie foarte subtire de demarcare,la fel ca si ca si intre Iubire si Ura (ia te uita unde statea ganditorul :) )

 

Nu cred cĂŁ ai de ce sĂŁ te superi. :twoup:

 

Acele carcase sunt niºte tâmpenii din punctul meu de vedere.

 

Dacã Þie ÎÞi plac, n-ai decât sã le montezi, nu este treaba mea.

 

Eu doar ĂŽmi spun pĂŁrerea pentru cĂŁ tu ai ales sĂŁ postezi despre acest subiect.

 

Tuning-ul Âşi kitsch-ul sunt de foarte multe ori sinonime.

 

 

Conteaza sa iti placa tie, gusturile nu se discuta, nu poti sa te #&%* in gustul omului iar cei care o fac denota o lipsa de respect reciproc.

 

Nu e vorba de aÂşa ceva.

DacĂŁ alegi sĂŁ postezi, trebuie sĂŁ-Ăži asumi Âşi eventualele comentarii.

DacĂŁ nu vrei sĂŁ existe comentarii, nu mai postezi din start.

 

Sa le stapanesti sanatos si nu baga in seama rautatile. Daca iti place tie asta e important. In alta ordine de idei, de dragul discutiei, pachetul M sau eleronul de portbagaj nu au doar rol de infrumusetare(deci, dupa spusele unora, ar fi kitch) ?Cand spun pak M , vorbim de spoilere, jante, scaune sport, volan, etc. dar masina tot nu e M3 sau M5. Deci?

 

Pachetul M, eleronul de dimensiuni mici de portbagaj, volanul de M, jantele etc. nu sunt deloc kitsch-uri pentru cĂŁ aratĂŁ foarte bine pe maÂşinĂŁ si nu denotĂŁ faptul cĂŁ maÂşina ar fi un M ci doar un BMW standard cu pachet M.

 

Nu poĂži compara acele carcase cu un pachet M, poate doar cu un sticker care ar imita bĂŁrile de M, lipit pe bĂŁrile normale. :(

Link to comment
Share on other sites

cum a mai scris cineva mai sus,la nimeni nu place dar dupa ce o sa vada or sa vrea multi si o sa ceara detalii,eu am cerut niste pareri si ma bucur ca am primit raspunsuri si ca mai sta lumea pe forum :)

P.S>mai astept si alte opinii si pareri

Link to comment
Share on other sites

Da, inca caut ceva termorezistent, daca nu gasesc galben iau vopsea normala si le dau mai multe straturi cu 1h uscare intre ele.

 

Acum a mea e albastru inchis s-ar putea sa se potriveasca bine galben daca nu ar mai fi un albastru mai deschis inca ma gandesc.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

@Ciupa:

 

Nu am vazut astfel de comentarii taran/taranism etc pe forumuri gen bimmerwerkz, dtmpower, bimmerforum

 

@ONTopic: Eu cred ca am sa le fac galbene.

 

Pentru cĂŁ ĂŁia nu prea fac astfel de modificĂŁri.

 

Tu ai vĂŁzut pe vreun forum strĂŁin pe vreunul care sĂŁ-Âşi punĂŁ niÂşte bucĂŁĂži de plastc vopsite care imitĂŁ etrierul?

Link to comment
Share on other sites

Probabil e OK sa pui asemenea capace, arata bine, cresc eficienta franelor si ajuta la racire.

 

Am auzit ca au aparut si niste capace din gama business care se pun peste un seria 3 si-l transforma in seria 7. Sunt si unele sport care fac din seria 3 un X5 dar sunt mai scumpe si nu stiu daca merita.

Link to comment
Share on other sites

@Ciupa:

 

Nu am vazut astfel de comentarii taran/taranism etc pe forumuri gen bimmerwerkz, dtmpower, bimmerforum

 

@ONTopic: Eu cred ca am sa le fac galbene.

 

Pentru că ăia nu prea fac astfel de modificări.

 

Tu ai văzut pe vreun forum străin pe vreunul care să-şi pună nişte bucăţi de plastc vopsite care imită etrierul?

 

Nu in schimb am vazut cateva e39 ///M replik cu badge-uri cu tot de nu iti dadeai seama pana nu ridicai capota si ni a zis nimeni nimic de rau, daca erau la noi pe forumuri erau "executati" rapid :twoup:

 

Oricum eu nu mi-as pune capacele inainte sa stiu cat de rezistente sunt si in ce masura se poate incalzi mai tare etrierul din cauza lor... aaa si e mai ieftin sa le vopsesti :)

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Nu am spus că prostul gust a fost inventat de noi, există destule exemple şi pe afară.

 

Nici vopsitul ĂŽn culorile curcubeului nu merită pe orice maşină.

 

Un etrier micuţ vopsit roşu sau galben arată trist.

 

http://img530.imageshack.us/img530/9352/img1363w.jpg

 

VS.

 

http://image.importtuner.com/f/9481253%20w750%20st0/0804_impp_03_z%202008_mitsubishi_lancer_evo_x%20brake_caliper.jpg

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.