Jump to content

BMW Concept Gran Coupe


oSerX

Recommended Posts

@alecsutzu in cel mai scurt timp posibil va fi pe piata o noua generatie de mercedes cls.

 

@poleposition.

sunt de acord in ceea ce priveste designul.

totusi, panamera se positioneaza ca pret undeva la 100.000 euro. acest bmw se va pozitiona la 5000 de euro peste bmw-ul seria 5 . probabil, si acest coupe cu motor de 500 cp asa cum are panamera va fi destul de scump. totusi...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

http://www.automarket.ro/stiri/bmw-gran-co...2012-30033.html

Se pare ca o sa-l vedem si pe strazi. :twoup: :)

 

BMW nu a stat foarte mult pe ganduri si a anuntat oficial la Beijing ca noul concept Gran Coupe, prezentat in cadrul salonului chinez, va intra in productie, chiar mai curand decat se asteptau unii.

 

Vazut ca un sedan cu patru usi care combina exclusivitatea unui Gran Turismo cu fascinatia si performanta unui model sportiv, Gran Coupe este asteptat pe piata in 2012. Procesul de dezvoltare nu va fi unul indelungat pentru ca nemtii vor folosi aceeasi platforma regasita pe Seria 7, Seria 5 si Seria 5 Gran Turismo precum si aceleasi motorizari cu sase si opt cilindri din gama actuala.

 

Adrian van Hooydonk, designerul sef BMW, a sustinut ca "Gran Coupe indica catre un model anume, catre un sedan cu prezenta unui Seria 7, dar mult mai dinamic, mult mai sportiv, orientat catre sofer. Suntem convinsi ca trebuie sa facem aceasta masina", a incheiat Hooydonk.

 

Se pare ca Gran Coupe continua directia inaugurata in 2007 de conceptul CS si indica catre un varf de gama sportiv, care a fost pus in asteptare in ultimii ani din cauza atentiei acordate proiectului Megacity.

 

Intrebat daca viitorul derivat de strada al conceptului Gran Coupe va readuce in prim plan titulatura "Seria 8", van Hooydonck a declarat: "Nu ma gandesc la aceasta masina ca la un Seria 8, dar departamentul nostru de marketing ar putea avea alta viziune. In orice caz, munca abia acum incepe iar procesul de dezvoltare ar putea fi mai laborios decat designul gandit de noi".

Edited by cristi_florea
Link to comment
Share on other sites

Nu este adevarat , cat de curand va aparea A 7 .

 

Acest A5 hatchback nu are corespondent la bmw si cred ca nici la mercedes , o porcarie dupa parerea mea , i-au stricat identitatea a5-ului de coupe/cabrio veritabil . Il fac in 100 de variante .

Link to comment
Share on other sites

mie tot CLS imi trezeste emotii

sunt eu pasionat de bmw,dar as trada pt cls...!

 

Mi se pare extraordinar Gran Coupe-ul asta, si in general segmentul asta de CC, mai ales CLS-ul.

 

Si cred ca viitorul seria 6 va semana foarte mult, cel putin spatele cred ca va fi acelasi.

Link to comment
Share on other sites

Crezi? Uita-te la X6. Cate sunt 5.0i si cate sunt 3.5d ? 90% sunt diesel zic eu. Si nu cred ca GC va fi cu mult mai scump ca si X6-le.

 

Din 10 X6 de pe strada 2-3 tot sunt benzinari cu motorizari mari. Numai ca nu la toti le scrie pe spate ce au sub capota. La fel va fi si cu Gran Coupe. Mai ales ca sunt destui cu alte marci supersportive care nu din dedicatie pentru BMW isi vor lua ci pentru a vedea cum e si apoi o vand si trec la A7 sau la CLS ori exact invers; au CLS si apoi isi vor lua Gran Coupe. Aveam si noi un coleg pe forum (nu-i mai retin nick-ul) care a avut un e65 apoi a trecut la ceva masina englezeasca, a revenit la septar si acum are Mergedes. Si toate benzinare mari.

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu iti dai seama ce motor are, la toate le scrie lateral pe aripi ce motorizare au. Toate benzinarele au fost aduse din State, ca e motor de 3.0 la baza si e taxa mai mica, ce naiba, le vezi usor dupa ochii de pisica galbeni. Iti zic eu ca din 10 X6 de pe strada, maxim unul este benzinar, si ala 3.0 benzina biturbo.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.