Jump to content

buton clima rupt


stranger

Recommended Posts

Sal. am fost azi sa spal masina (e60) interior-exterior si dobitocii de copii de la spalatorie cand au sters prafu nu stiu cum au agatat si au rupt cred un piciorus ceva de prindere al butonului rotativ de reglezi clima sa dea pe dezaburire-picioare-cap si de de iesit nu vrea sa iasa(butonu) de fixat nu vrea sa se fixeze bine..are joc mare stanga-dreapta si as vrea sa il scot si sa il inlocuiesc daca o avea vreun piciorus rupt pe interior. daca a-ti scos vreodata acest buton va rog explicati-mi si mie cum se scoate, in ce pozitie si daca se gaseste de cumparat separat. multumesc

post-10716-1272070770_thumb.jpg

Edited by stranger
Link to comment
Share on other sites

Sal. am fost azi sa spal masina (e60) interior-exterior si dobitocii de copii de la spalatorie cand au sters prafu nu stiu cum au agatat si au rupt cred un piciorus ceva de prindere al butonului rotativ de reglezi clima sa dea pe dezaburire-picioare-cap si de de iesit nu vrea sa iasa(butonu) de fixat nu vrea sa se fixeze bine..are joc mare stanga-dreapta si as vrea sa il scot si sa il inlocuiesc daca o avea vreun piciorus rupt pe interior. daca a-ti scos vreodata acest buton va rog explicati-mi si mie cum se scoate, in ce pozitie si daca se gaseste de cumparat separat. multumesc

 

Vorbeste cu patronul spalatoriei,... nu vad de ce trebuie sa suporti tu costurile reparatiei pt o stricaciune care ti-au facut-o niste incompetenti care nu stiu nici sa tina carpa in mana

Link to comment
Share on other sites

mie mi s-au ars becurile de la panoul de clima (e ca o cutie), nu la bmw, la un opel 2008. De dat pana la urma l-am dat jos, dar nu am reusit sa umblu in el ca il tineau cablurile cu camasa care duceau la recirculare si guri de aer.

 

Daca dai jos ceva poate faci si niste poze, eventual un DIY :twoup:. As avea si eu nevoie http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=78257&hl=

 

Ma mir ca doar "l-au agtat cu carpa"...de ex. eu am intrat grav de tot cu genunchiul in rotita de la faruri, de era toata bagata inauntru. Am apucat-o cu degetele am tras-o afara si nu a avut nici o problema.

Edited by cernica87
Link to comment
Share on other sites

am zis si eu ca au agatza-o cu carpa, ce o fi facut numa el stie ca nu am stat langa el.. nu ma apuc de demontat pana nu fac rost de buton si de schitza pt demontarea lui..

am sunat azi la bavaria si nu aduc numa butonul, vand decat tot panoul de clima cu 2700ron.

astept sfaturi de unde sa iau butonu si cum o fi prins, daca dau panou jos o merge scos butonu?

Link to comment
Share on other sites

am zis si eu ca au agatza-o cu carpa, ce o fi facut numa el stie ca nu am stat langa el.. nu ma apuc de demontat pana nu fac rost de buton si de schitza pt demontarea lui..

am sunat azi la bavaria si nu aduc numa butonul, vand decat tot panoul de clima cu 2700ron.

astept sfaturi de unde sa iau butonu si cum o fi prins, daca dau panou jos o merge scos butonu?

salut. am vazut problema voastra si e nasol. ai dreptate nu o sa gesesti doar butonul separat. daca te intereseaza am eu tot modulul de climatronic. iti atasez o poza sa ai idee exact despre ce vb.

am vazut ca la tine ai clima. te-ai gandit sa iti pui cel de climatronic? poate functioneaza la fel ca al tau si arata mult mai bine (e luminat si are gradele pe el, nu stiu daca iti va functiona ca si climatronic ca nu ma pricep) :twoup:

daca te intereseaza ma poti contacta.

multa bafta

post-34645-1272580801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am zis si eu ca au agatza-o cu carpa, ce o fi facut numa el stie ca nu am stat langa el.. nu ma apuc de demontat pana nu fac rost de buton si de schitza pt demontarea lui..

am sunat azi la bavaria si nu aduc numa butonul, vand decat tot panoul de clima cu 2700ron.

astept sfaturi de unde sa iau butonu si cum o fi prins, daca dau panou jos o merge scos butonu?

salut. am vazut problema voastra si e nasol. ai dreptate nu o sa gesesti doar butonul separat. daca te intereseaza am eu tot modulul de climatronic. iti atasez o poza sa ai idee exact despre ce vb.

am vazut ca la tine ai clima. te-ai gandit sa iti pui cel de climatronic? poate functioneaza la fel ca al tau si arata mult mai bine (e luminat si are gradele pe el, nu stiu daca iti va functiona ca si climatronic ca nu ma pricep) :twoup:

daca te intereseaza ma poti contacta.

multa bafta

nu stiu daca merge modelul tau de climatronic poate ne lamureste cineva mai priceput. zi-mi te rog si un pret sa intreb patronu de la spalatorie daca plateste si daca ii poti face o poza si cu spatele-prinderi sa imi dau seama daca sunt lafel.

Link to comment
Share on other sites

am zis si eu ca au agatza-o cu carpa, ce o fi facut numa el stie ca nu am stat langa el.. nu ma apuc de demontat pana nu fac rost de buton si de schitza pt demontarea lui..

am sunat azi la bavaria si nu aduc numa butonul, vand decat tot panoul de clima cu 2700ron.

astept sfaturi de unde sa iau butonu si cum o fi prins, daca dau panou jos o merge scos butonu?

salut. am vazut problema voastra si e nasol. ai dreptate nu o sa gesesti doar butonul separat. daca te intereseaza am eu tot modulul de climatronic. iti atasez o poza sa ai idee exact despre ce vb.

am vazut ca la tine ai clima. te-ai gandit sa iti pui cel de climatronic? poate functioneaza la fel ca al tau si arata mult mai bine (e luminat si are gradele pe el, nu stiu daca iti va functiona ca si climatronic ca nu ma pricep) :twoup:

daca te intereseaza ma poti contacta.

multa bafta

nu stiu daca merge modelul tau de climatronic poate ne lamureste cineva mai priceput. zi-mi te rog si un pret sa intreb patronu de la spalatorie daca plateste si daca ii poti face o poza si cu spatele-prinderi sa imi dau seama daca sunt lafel.

din pacate nu pot face poza care ai ceruto pentru ca e instalat pe masina.

 

http://bmwfans.info/parts/catalog/E60/Seda..._air_cond_high/

 

asta e pretul fara tva. eu til pot da la 90 Euro :)

pretul e foarte bun parerea mea

Edited by CARBON
Link to comment
Share on other sites

Nu e numai din sistemul de prindere....uitati-va si la mufe si la cablurile ce ies din mufe...sa fie pe aceeasi pini....si de aceeasi culoare...pentru ca un fir cu alta culoare pe el inseamna alta functie....

 

in general orice modificare se poate face. in legatura cu climatizarea nu stiu ce sa zic, poate e putin mai dificil si mai costisitor.

depinde de cat de departe esti dispus sa mergi. eu zic ca merita chiar daca e doar pt design.

 

 

stranger- poate merge sa modifici o chestie. toate butoanele de pe modulul de climatronic sa le atasezi pe modulul tau de clima(inclusiv butoanele mari care indica temperatura). asa doar pentru design si modulul tau va functiona ca inainte.

dar asta depinde de ceea ce vrei tu :twoup:

Edited by CARBON
Link to comment
Share on other sites

Am sa sun maine la bavaria sa intreb daca se poate monta panoul tau in locul celui de pe masina. Butoanele nu ies ca sa le pot schimba..

pacat ca nu esti din Timisoara. puteam face noi testul asta. nu garantez ca va merge. dar sunt sigur ca cei de la Bavaria iti vor spune NU.

e cel mai simplu raspuns. nu vreau sa fac reclama proasta dar sunt multe chestii la care refuza sa se complice. e mai usor sa spui un nu

sunt curios oricum

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.