Jump to content

Jante r17,pe e36..


calinbmw2000

Recommended Posts

Am montat jantele pe masina (sunt negre :) ) dimensiuni jante ET38 ,J8..

 

Am pe ele anvelope cu dimensiunea 225/45...Doua gume sunt uzate rau pe partea interioara (le-am pus pe spate)..Iar doua sunt foarte bune le-am pus pe fata ..

 

Cauciucurile pe spate oricum trebuie schimbate ,as vrea sa stiu daca pot sa pun 235 pe spate fara sa-mi atinga ...

 

Daca nu merge ,este corecta dimensiunile anvelopelor identice pe toate 4 jante ,respectiv latimea 225..Sau ar fi mai indicat sa pun pe fata 215... :twoup:

 

Cateva poze...

Link to comment
Share on other sites

Nu afecteaza cu nimic daca am pe fata ,inaltimea la anvelopa 45 ,iar pe spate 40.. :twoup:

Nu afecteaza cu nimic. La M3 e36, BMW recomanda 225/45/17 fata si 245/40/17 spate.

 

Daca vrei sa stai linistit, ramai tot la 225/45, dar eu zic ca poti sa pui si 235/40.

Eu sunt la limita fiindca am ET-ul putin mai mic, dar la tine zic ca nu sunt probleme.

Link to comment
Share on other sites

singura chestie care o vei obtine punand niste cauciucuri mai late pe spate, si mai ales de dimensiunea aia la un 320I vor fi..:

-demaraj mai lent

-consum marit

-comportament dinamic afectat (tendinta de subvirare, usoara ce e drept dar ea va fi accentuata in conditii proaste).

- probabil ca vor si mai scumpe...

Pe de alta parte o sa arate "smecher"

Alegerea e a ta

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

pai atunci hai sa punem 185/65 15...sunt ieftine, inguste, nu ating niciodata, consum redus, talon mare, mai inalta, poti parca oriunde, etc.....cred ca ar trebui sa fie mai scumpe astea pe 15 si inguste decat alea pe 17 si late ca doar sunt mult mai avantajoase.... :twoup: Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

singura chestie care o vei obtine punand niste cauciucuri mai late pe spate, si mai ales de dimensiunea aia la un 320I vor fi..:

-demaraj mai lent

-consum marit

-comportament dinamic afectat (tendinta de subvirare, usoara ce e drepta dar ea va fi accentuata in conditii proaste).

- probabil ca vor si mai scumpe...

Pe de alta parte o sa arate "smecher"

Alegerea e a ta

Nu vreau sa fie mai ''smecher''.Eu am luat jantele pe 17 dintr-un anume motiv.Si anuma ca ,nu mai puteam circula cu cele pe 15 (erau echipate cu anvelope de iarna)si aveam stabilitatea foarte proasta ,mai ales pe curbe ..Plus ca atunci cand franam mai tot timpul intra ABS-ul..Cu cele pe 17 situatia sa mai ameliorat probabil nu sa inbunatatit foarte mult deoarece anvelopele de pe spate sunt foarte roase pe marginile din interior,practic ele nu ar mai fi trebuit folosite .De acea am deschis topicul sa ma lamuresc ,cu ce model sa fac schimbarea ..

Intradevar demarajul a scazut putin ,nu foarte mult ..Dar satbilitatea a crescut ,cea ce ma interesa pe mine ...

 

Aveam de ales intre ..225,45 spate si 215 ,45 fata ..Adica sa mut cele de fata pe spate ,si sa pun pe fata 215

Sau .235,45 si 225,45 ..Sa ramana pe fata la fel si pe spate 235..

Dupa raspunsurile date mai mult ca sigur ca nu voi alege 235 pe spate ..

 

Cred ca o sa raman la configuratia 225 fata,spate ...si aceas inaltime 45...

 

Cred ca ar fi cel mai bine ...Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

235/40 17 fata spate cu et41...nici cea mai mica problema...chiar recomand dimensiunea asta pe jante cu et 41

 

@vali ,@DEST..cel mai probabil le voi vopsi,o nuanta de gri...

 

Poti te rog sa pui cateva poza cu masina ,si de aproape sa vad cum stau pe masina ..Ai aripile roluite ,si suspensie sport??

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa verifici ce dimensiuni da fabricantul (BMW) pt M3 si de acolo mai poti jongla max 5mm la et si 0.5J la latime iar in functie de J-ul jantei alegi dimensiunea corecta la anvelopa.

Am aruncat o privire la catalogul de jante pt e36 ..si am vazut ca pe M3 sa pus si 245 dar pe 8,5j si ET41(majoritatea jante-lor pt M3 au ET 41)..

 

Cum eu am Et38 nu cred sa mearga mai mult de 225,fara sa atinga aripa cu 4 persoane in masina ..

Link to comment
Share on other sites

235/40 17 fata spate cu et41...nici cea mai mica problema...chiar recomand dimensiunea asta pe jante cu et 41

 

@vali ,@DEST..cel mai probabil le voi vopsi,o nuanta de gri...

 

Poti te rog sa pui cateva poza cu masina ,si de aproape sa vad cum stau pe masina ..Ai aripile roluite ,si suspensie sport??

 

Suspensie sport DA, roluite NU!

Link to comment
Share on other sites

235/40 17 fata spate cu et41...nici cea mai mica problema...chiar recomand dimensiunea asta pe jante cu et 41

 

@vali ,@DEST..cel mai probabil le voi vopsi,o nuanta de gri...

 

Poti te rog sa pui cateva poza cu masina ,si de aproape sa vad cum stau pe masina ..Ai aripile roluite ,si suspensie sport??

 

Suspensie sport DA, roluite NU!

 

Imi place cum arata la tine ,ocupa absolut tot locul de sub aripi..

Asta datorita ET-ului potrivit ,adica ET 41 de M3... Presupun ca si J-ul este de 8,5 pe spate ..

 

Repet ,eu am ET 38 si nu cred ca va intra 235 pe spate ..

 

P.S...Foarte frumoase,atat masina cat si jante-le ..Sa le stapanesti sanatos...

Link to comment
Share on other sites

Imi plac cum vin pe negru dar parca le micsoreaza , cred ca daca le-ai vopsii argintii , vor parea mai mari .

 

Si p.s , parca masina ta are alta culoare in tara :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Imi plac cum vin pe negru dar parca le micsoreaza , cred ca daca le-ai vopsii argintii , vor parea mai mari .

 

Si p.s , parca masina ta are alta culoare in tara :)

:twoup: Asa da impresia..Adevarul este ca,se vede mai inchisa pe timp inorat si foarte deschisa la soare ..Probabil conteaza si aparatul folosit..

Link to comment
Share on other sites

Eu am 225 pe 7.5 J (pe fata) , dar cred ca o sa schimb cu ceva mai ingust ; insa asta doar pt ca sunt un pic nebun si nu imi place balonul care il face 225/45/17 pe 7.5J , as pune 215/45/17 sau chiar 205/45/17 pe fata . In schimb pe spate ( 8.5J ) am tot 225/45/17 , acolo sigur voi pastra dimensiunea ; Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Pe 7,5j intradevar ar merge 215..

Eu merg in continuare cu 225 pe fata, deoarece caut sa am stabilitate cat mai buna ,majoritatea drumurilor pe care circul eu sunt cu foarte multe curbe (respectiv serpentine)..

 

As pune pe spate 235 dar sunt sigur ca nu intra ..

Link to comment
Share on other sites

am avut pe pisica un set de jante pe spate cauciucuri 235/40/17 erau trase deoarece jantele erau 10J ET 35 si la balans sau 3 in spate freca deoarece erau prea iesite din cauza ET-ului iar acum am 235/45/17 ET40 si 7,5J si fata 225/45/17 la fel ET40 si 7,5J....pe fata poti sa lasi 225/45 iar pe spate daca zici ca sunt 8J si ET38 si iti spun eu poti pune 100% 235/45 ca nu freaca, nici macar nu o sa vezi diferenta!!! iar in legatura cu vopsitul nu stiu fiecare le face dupa placul lui, dar eu zic ca jante vopsite in negru ar merge daca sunt cu bordura sa se vada diferenta intre buza si interiorul jantei.....un argintiu in tonul masinii ar merge mult mai bine(parerea mea)...toate cele bune!!
Link to comment
Share on other sites

@ar80rau..Multumesc pt post..

 

As pune 235 pe spate doar pt motivul ca ar fi mai stabila,cu talonul 40 sa mai coboare putin de spate ,parca este prea ridicata ... ..

 

da intradevar cu o latime de 235 ai stabilitate destul de buna, DAR(si o spun din proprie experienta) cu etalon de 40 la cauciuc simti la posterior si cea mai mica pietricica( bineinteles asta depinde de drumurile pe care le strabati si doar tu le stii) dar daca inainte ai avut 225 pe spate si vrei sa treci la 235 legat de imbunatatire stabilitate nu este chiar asa de majora, daca aveai 205 si treci la 235 da e evidenta modificarea si estetica si practica.....acuma ramane la alegerea ta....dar iti spun ca nu o sa iti frece, o sa fie OK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.